تولید به کام کاتد

رشد نرخ ارز فعالیت همه تولیدکنندگان را به یک شکل تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهد. صنایعی مانند مس که بر پایه منابع غنی معدنی و انرژی بنا شده‌اند از این شرایط منتفع می‌شوند.

بومی‌سازی و صرفه‌جویی ارزی اولویت دارد

در سال جاری، سازمان ایمیدرو برای شرکت‌های تابع خود و شرکت‌هایی که سهامدار آن است، جلسه‌ای با عنوان «جلسه کنترل مدیریت» برگزار می‌کند. در ماه جاری، دومین جلسه گروه فولاد مبارکه اصفهان برگزار و در آن گزارشی از عملکرد ۶ ‌ماهه این گروه شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد امیرکبیرکاشان، ورق خودرو چهارمحال، فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری و صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان ارائه می‌شود.

صادرات، سرنوشت‌ساز است

بخش معدن و صنایع وابسته به آن می‌توانند نقش ویژه‌ای در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی بر عهده داشته باشند.

فولاد ایران مشتری جهانی دارد؛ اگر بگذارند

حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل تاثیر بسزایی در بهبود تولید و به‌دنبال آن توسعه اقتصادی دارد. در همین حال، فرصت حضور در بازار بین‌المللی، امکان استفاده از ظرفیت‌های مختلف را فراهم می‌کند. این موضوع برای ایران به منزله رشد صادرات غیرنفتی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های معدنی، رشد تولید در صنایع مختلف و اشتغالزایی است. از آنجاکه ایران از مزیت‌های فراوانی برای تولید فولاد برخوردار است، صادرات این محصول نیز اهمیت می‌یابد. یعنی وجود ذخایر غنی معدنی، منابع عظیم انرژی، نیروی کار ارزان و.... تولید این فلز و فعالیت در این زنجیره را تسهیل می‌کند. اما باید خاطرنشان کرد تداوم تولید به الزاماتی نیاز دارد. بازار فروش را باید رکنی اساسی در تداوم تولید دانست و اینکه این موضوع با امکان حضور در بازارهای بین‌المللی و فروش صادراتی محقق می‌شود.

صنعت خاکستری در بیم و امید

طی هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر رشد قیمت سیمان و به‌دنبال آن ورود این محصول به بورس کالا منتشر شد. هرچند در ادامه مشخص شد رشد قیمتی یادشده به‌دلیل افزایش نرخ فروش پاکت سیمان است و سودی از این رشد قیمتی عاید تولیدکنندگان سیمان نمی‌شود.

قیمت‌گذاری دستوری فولاد به نفع سودجویان

رئیس کمیسیون معادن و صنایع‌معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: انتشار نامه با امضای فولادسازان مبنی بر فروش دستوری محصولات، ناشی از نگاه دولتی و خصولتی، اجحاف در حق سهامداران و سرنوشت مبهم برای آینده صنعت فولاد کشور است.