اين يک اصل اساسي است که کشورها در صورت تهدیدات داخلی، در برابر واردات سایر کشورهای دیگر به سرعت اقدام به افزایش تعرفه می‌کنند؛ مانند اقدامی که امریکا در برابر واردات فولاد و آلومینیوم در چندین دوره و در دولت‌های مختلف انجام داده است تا با اعمال تعرفه‌های بالا در این صنایع مادر، راه هر گونه واردات را به کشورش ببندد یا در صورت نبود و کمبود مواد اولیه یا کالایی، درصدد حذف یا کاهش تعرفه پیش برود.

طی چند وقت اخیر شاهد افت شدید تقاضا در بورس کالا به خصوص در محصولات معدنی بوده‌ایم و حالا بازار تقاضای فولاد متاثر از شوک اخیر وارد شده به بازارهای کالایی، در سکوت قرار گرفته است، به‌طوری‌که شنیدیم حتی برخی پروژه‌های نیمه‌کاره هم به منظور حصول ثبات و قیمت‌های قابل اطمینان بازار، به حالت تعلیق درآمده‌اند.

هرچند سال ۹۶ برای فولادسازان بزرگ، سال خوبی بود اما برای نوردکاران سال چندان خوبی نبود چراکه بیشتر واحدهای نوردی از رونق چندانی برخوردار نبودند و تقاضای داخلی در کل چندان رو به راه نبود.

استفاده از یورو به‌جای دلار پیشنهادی است که چندی پیش از سوی مسئولان کشور برای پایان دادن به انحصار دلار در کشور عنوان شد، البته برخی تولیدکنندگان از جمله تولیدکنندگان کاشی و سرامیک به طور عمده با کشورهای اروپایی ایتالیا و اسپانیا و برخی دیگر نیز با چین در مراوده و مبادله هستند.

صفحه1 از115

روزنامه امروز

یادداشت

tejaratb.png

sanatp.png

دیدگاه

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر