مدیرعامل ذوب آهن در مجمع نمایندگان استان اعلام کرد

زیان ذوب آهن به صفر رسید

گروه معدن: ذوب‌آهن اصفهان با مشکلات مالی مواجه است و مدیرعامل این شرکت راهکارهای خوبی به دولت ارائه کرده که مورد حمایت کامل قرار گرفته است.

رسول زرگرپور استاندار اصفهان در پنجمین مجمع نمایندگان استان اصفهان که با حضور مدیرعامل ذوب‌آهن و معاونان وی و جمعی دیگر از مسئولان استان اصفهان و شهرستان لنجان برگزار شد با بیان این مطلب گفت: شرایط ذوب‌آهن رو به بهبود است اما حمایت دولت نیز ضروری است. به گزارش خبرنگار صمت از اصفهان، وی اظهار کرد: ذوب‌آهن با تدابیر مدیران و کارکنان خود و با انجام اقدامات مختلف از زیان‌دهی فاصله گرفته اما حل کامل مشکلات این شرکت مستلزم حمایت و کمک دولت است که این کار حتما انجام می‌شود. اقداماتی هم در این زمینه در استان (مانند تعامل با بانک‌ها درباره بدهی‌های این شرکت)، انجام شده است. وی در بخشی از سخنان خود به پروژه تولید ریل ملی نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه یک موفقیت بزرگ برای دولت تدبیر و امید بود و مانع واردات این کالای مهم می‌شود. وی همچنین در جمع نمایندگان و دیگر مسئولان از ارتباط خوب و متقابل استاندار و دیگر مدیران استان با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی سخن گفت و یادآور شد: در ۶ ماهه عمر تشکیل مجلس شورای اسلامی، این پنجمین جلسه استاندار با نمایندگان است و این جلسات برای حل تمامی مشکلات استان و پاسخگویی به نیازهای شهرستان‌ها تشکیل شده و ادامه خواهد یافت.  زرگرپور با اشاره به اهمیت شهرستان لنجان از جهات مختلف جمعیتی، گردشگری، صنعت و تامین آب و مسائل امنیتی افزود: شهرستان لنجان از قابلیت‌ها و امکانات ویژه‌ای برخوردار است. استاندار اصفهان با اشاره به مشکلات کلی استان از جمله نبود بارندگی در سال‌های اخیر اظهار کرد: چند سالی است که فقط در غرب استان بارندگی وجود دارد و اکنون ۸۵درصد خاک استان در خشکسالی شدید قرار دارد. وی افزود: با این حال مردم و مسئولان منطقه در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اند و با وجود افزایش انشعابات جدید آب و افزایش جمعیت مصرف آب که در گذشته همه ساله ۸ درصد افزایش داشته در سال اخیر هیچ افزایشی نداشته است.


کمترین مصرف آب در سال جاری
وی افزود: در طول عمر سد زاینده‌رود کمترین مصرف آب در سال جاری اتفاق افتاد و اینگونه صرفه‌جویی در هیچ نقطه ایران تاکنون انجام نشده است. دکتر زرگرپور با اشاره به مشکلات واحدهای بحران‌زده در سطح استان گفت: ۱۰۰۰میلیارد تومان برای واحدهای بحران‌زده استان اختصاص داده‌ایم. از ۴۵۶۰ واحد ثبت‌نام کرده در این زمینه ۱۵۶۰ واحد صنعتی و کشاورزی برای اخذ وام و تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند و برای سایر واحدها نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. استاندار اصفهان در ادامه به برنامه‌ها و اقدامات مسئولان و مدیران استان و شهرستان‌های لنجان برای رفع مشکلات مربوط به گردشگری، آب و فاضلاب، راه و ترابری، امور کتابخانه‌ها، مناطق ویژه اقتصادی و... اشاره و از دست‌اندرکاران مربوط تشکر کرد. دکتر زرگرپور با اشاره به اقدامات انجام شده در ذوب‌آهن اصفهان، در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب و اقدامات زیست‌محیطی یادآور شد: ذوب‌آهن اصفهان و فولاد مبارکه در زمینه کاهش برداشت آب از زاینده‌رود و استفاده از پساب شهرهای اطراف اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند و این روند باعث می‌شود برداشت این دو صنعت مهم از زاینده‌رود به صفر برسد.


حل مشکلات ذوب‌آهن، رونق معادن را هم در پی دارد
احمد صادقی مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان نیز در سخنان خود با اشاره به مشکلات فعلی ذوب‌آهن گفت: ذوب‌آهن با مشکلات مالی مواجه است که البته راهکارهای حل این مشکلات نیز مشخص است. در واقع حل این مشکلات با حمایت و کمک دولت و مسئولان استان امکان‌پذیر است. وی افزود: مشکل اصلی ذوب‌آهن مربوط به بدهی‌ها به ویژه وام‌های بانکی است. در این بین، نداشتن توان پرداخت بدهی به بعضی از سازمان‌ها مانند معادن موجب مشکلات اقتصادی و در مواردی تعطیلی آنها می‌شود و حل مشکلات ذوب‌آهن، باعث رونق بخش معدن خواهد شد.
وی افزود: به تازگی درمان بازنشستگان و بیمه تکمیلی آنها بر عهده ذوب‌آهن گذاشته شده در حالی که وظیفه ذوب‌آهن اصفهان تولید است و هیچ سازمانی به بازنشستگان خود این خدمات را ارائه نمی‌دهد بلکه این صندوق‌های بازنشستگی هستند که در قبال بازنشستگان مسئولند از این‌رو از مسئولان می‌خواهیم که با حل مشکل صندوق بازنشستگی، این فشار مالی را از دوش ذوب‌آهن بردارند. صادقی در ادامه به اقدامات در جهت اقتصادی نمودن فعالیت‌های ذوب‌آهن اشاره کرد و گفت: با اقدامات یک سال اخیر توانسته‌ایم در اول مهر امسال زیان ذوب‌آهن را کم کرده و به صفر برسانیم. وی در ادامه درباره اقدامات مرتبط با کاهش مصرف آب در این شرکت گفت: میزان مصرف آب کارخانه از رودخانه زاینده‌رود بسیار کاهش پیدا کرده که این امر تداوم می‌یابد. از طرفی سعی در انتقال پساب فولادشهر و نجف آباد و بهره‌گیری از آن را داریم. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان همچنین به اقدامات زیست‌محیطی ذوب‌آهن اشاره کرد و گفت: از ۲۰ سال قبل اقدامات گسترده‌ای با هزینه‌های بسیار بالا برای کاهش آلایندگی‌ها در کارخانه شده و تمام بخش‌های تولیدی مجهز به فیلتر شده‌اند و آلایندگی‌ها به زیر حد مجاز رسیده است.


اقدامات زیست محیطی
در این نشست محسن کوهکن نماینده شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی نیز به اقدامات انجام شده در سطح شهرستان اشاره کرد و از فرماندار لنجان از نظر اقدامات انجام شده و گزارش ارائه شده در جلسه تشکر کرد. وی با اشاره به اقدامات زیست‌محیطی ذوب‌آهن گفت: این شرکت با وجود مشکلات اقتصادی خود به مسائل زیست‌محیطی نیز توجه کرده و انتظار می‌رود در ادامه و با بهتر شدن شرایط، اقدامات زیست‌محیطی خود را گسترده‌تر کند. در این جلسه محسن سجاد فرماندار شهرستان لنجان نیز ضمن تشکر از خدمات ذوب‌آهن در سطح شهرستان، به جایگاه اقتصادی اجتماعی شهرستان لنجان، جمعیت، تنوع قومی آن، مفاخر و بزرگان و ایثارگران و شهدا، مشکلات شهرستان و اقدامات انجام شده اشاره کرد.


چاپ