اردبیل، استانی با معادن فلزی و سنگ‌های نیمه‌قیمتی

۱۷۸معدن در استان اردبیل وجود دارد که از این تعداد ۳ معدن فلزی و بقیه، معادن غیرفلزی و سنگ‌ها و کانی‌های صنعتی و مصالح ساختمانی و حتی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی هستند.
البته مهم‌ترین اولویت در این استان اکتشاف معادن جدید در ۴ پهنه است که از این ۴ پهنه دو پهنه، امیدبخش قلمداد شده است. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در زمینه اکتشاف در استان اردبیل گام‌های اساسی برداشته است.


استانی با ظرفیت‌های معدنی
 درباره ظرفیت‌های معدنی استان اردبیل، مهدی سیدمجرد، نماینده ایمیدرو در خانه معدن استان اردبیل در گفت‌وگو با WLJ عنوان کرد: استان اردبیل از نظر مواد معدنی فلزی، ۳ قطب فلزی از ۲۰ قطب فلزی کشور را داراست. این ۳ قطب شامل قطب طارم – زنجان، قطب باغ‌رو و قطب ارسباران است. اکتشافات در این ۳ قطب برعهده ۳ شرکت مختلف گذاشته شده که یکی از این شرکت‌ها از سوی ایمیدرو این نمایندگی را پذیرفته است. سیدمجرد در ادامه با اشاره به فعالیت‌های ایمیدرو خاطرنشان کرد: از سوی شرکت ایمیدرو حدود۱۰درصد از مساحت کل استان در دست اکتشاف است. در این اکتشافات به‌دنبال پهنه‌های بیشتر و اکتشاف معادن دیگر چون طلا، مس، آهن، سرب، روی و پلی‌متال هستیم. وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های استان اردبیل در مواد معدنی تنها منوط به معادن فلزی نیست، گفت: به غیر از قطب‌های مطرح شده مواد معدنی فلزی، معادن فلزی دیگری وجود ندارد، اما به‌دلیل ساختار زمین‌شناسی، این معادن در عمق پایین‌تری قرار دارند. چراکه‌گذاره‌های آتشفشان کوه سبلان روی این مواد ریخته شده و آنها را به اعماق بیشتری برده است. سیدمجرد در ادامه خاطرنشان کرد: البته از سوی دیگر باید اذعان کرد که مواد معدنی دیگر مانند پوکه به‌وسیله این گدازه‌های آتشفشان ایجاد شده‌اند. از این‌رو در زمینه پوکه، استان اردبیل در کل کشور یک استان بی‌نظیر به‌شمار می‌رود. وی در ادامه افزود: پوکه‌های دانه‌بندی سبلان که معادن بسیار زیادی را تشکیل می‌دهند، ده‌ها کاربرد مختلف دارند و برای سنگ‌شو، موارد ساختمانی و مصالح سبک به کار می‌روند. نماینده ایمیدرو در خانه معدن استان اردبیل همچنین یادآور شد: در زمینه «پرلیت» نیز در کل کشور بزرگترین معادن معدنی پس از آذربایجان‌شرقی در استان اردبیل واقع شده‌اند. پرلیت بیش از ۳۰۰ نوع کاربرد دارد، کاربرد آن در صنایع پزشکی تا تولیدات کشاورزی و تولید مصالح سبک است. سیدمجرد ادامه داد: به غیر از پرلیت، استان اردبیل در سنگ نما نیز ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیاری دارد. از جمله معادن تراورتن متعددی در استان وجود دارد که بیشتر آنها در شهرستان‌های خلخال و کوثر فعال هستند و از سوی شرکت‌های بزرگ استخراج می‌شوند. بیشتر سنگ‌های مرمریت نیز در سمت نمین فعال هستند. وی با اشاره به ظرفیت استان اردبیل که بسیار بیشتر از ظرفیت بالفعل کنونی است، گفت: برای سرمایه‌گذاران که در زمینه سنگ‌های تزئینی می‌توانند ورود کنند، عرصه فعالیت در حال حاضر بیش از پیش آماده است. البته معادن گرانیت و مرمر هم در سال‌های گذشته در استان فعال بوده‌اند. نماینده ایمیدرو در خانه معدن استان اردبیل در پایان عنوان کرد: همچنین در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی ۳۰ آنومالی در استان فعال هستند. در این زمینه معدن عقیق سبلان یکی از بهترین‌هاست. به گفته کارشناسان، این معدن بزرگترین معدن عقیق ژاسپر دنیاست که حجم بسیار بالایی دارد. کاربرد این سنگ‌های قیمتی تنها منوط به انگشتر و دست‌آویز نیست. این سنگ‌ها در تمام دنیا کاربردهای وسیع و متعددی دارد. به‌خاطر ویژگی‌های درمانی، این سنگ‌ها کاربردهای بسیار دیگری نیز پیدا کرده‌اند.


مشکلات معدنی استان
البته در حوزه مشکلات معدنی استان اردبیل، باید خاطرنشان کرد که محیط‌زیست و معارضان محلی از مهترین این مشکلات است. چندی پیش معاونت امور معادن و صنایع معدنی استان اردبیل با اشاره به مهم‌ترین مشکلات معدنی استان اردبیل اظهار کرد: در حوزه اکتشاف، مهم‌ترین موضوع، رکود اقتصادی حاکم بر جامعه است که رغبت سرمایه‌گذاران را در این زمینه کاهش داده است. ابراهیم آقازاده با اشاره به مشکلاتی که سازمان‌های دولتی برای معادن ایجاد می‌کنند، گفت: از مشکل بعدی با عنوان «معارضان دولتی» یاد می‌کنم، چراکه سازمان‌هایی مانند منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی، گردشگری، اداره راه و سازمان محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، دیگر سازمان‌هایی هستند که باوجود روشنگری‌هایی که انجام شده به فعالیت معدنی به‌عنوان یک فعالیت مخرب نگاه می‌کنند.  وی در ادامه افزود: در استان‌های کویری که تراکم جمعیت پایین است، این دخالت‌ها برای محیط‌زیست چندان در نظر گرفته نمی‌شود. اما در استان اردبیل که یک استان گردشگری با آب‌های گرم، جنگل و مراتع است، این سختگیری‌ها بیشتر دیده می‌شود. روشنگری‌هایی انجام شده و جلسه‌های مختلفی با مقام‌های عالی استان برگزار شده اما در این جلسه‌ها بیشتر طرف این سازمان‌ها گرفته می‌شود و بخش معدن نادیده گرفته می‌شود. این مقام مسئول در استان اردبیل در ادامه یادآور شد: به طور معمول فعالیت معدنی برای اهالی ایجاد حساسیت می‌کند. استان اردبیل پیشینه معدنی چندانی ندارد، از این‌رو نیازمند فرهنگسازی در این زمینه هستیم. آقازاده با اشاره به مشکل کمبود نقدینگی در بخش‌های معدنی استان، بیان کرد: مشکل دیگر، کمبود نقدینگی فعالان معدنی است. البته به این مورد، باید فرسودگی ماشین‌آلات و جایگزین نشدن ماشین‌آلات پیشرفته را اضافه کرد. معاونت امور معادن و صنایع معدنی استان اردبیل در پایان، نبود واحدهای فرآوری در استان را مشکل دیگر معدن استان برشمرد و افزود: نبود واحد فرآوری سبب خام‌فروشی مواد معدنی در استان شده است. زمانی که صنایع متناسب با مواد معدنی وجود ندارد، خام‌فروشی مواد معدنی در استان ایجاد می‌شود. اگر این مواد معدنی برای فرآوری به استان اصفهان منتقل شوند، هزینه‌های حمل‌ونقل نیز به آن افزوده خواهد شد و این موضوع اجازه رقابت را از سرمایه‌گذار خواهد گرفت. اگر صنایع مرتبط با معدن در استان رونق پیدا کند، به‌راحتی می‌توان معادن غیرفعال استان را فعال کرد و افزایش داد. از این‌رو درصدد هستیم فرآوری در حوزه معدن در استان اردبیل را در اولویت قرار دهیم تا از این طریق ارزش‌افزوده برای معادن استان ایجاد کنیم.


چاپ