سنگ هم شهرنشین می‌شود

تا بیش از ۱۸۰ واحد سنگبری موجود در این شهرستان از قابلیت‌های آن برای شناساندن ظرفیت‌های موجود به تاجران سنگ استفاده و راه را برای حضور در بازارهای جهانی هموارتر کنند. البته احداث شهرک تخصصی سنگ در حد نظریه است که در صورت تحقق می‌تواند ظرفیت‌های مهم مفغول در این صنعت را شکوفا کند.


پیشنهاد شد...
احداث شهرک تخصصی سنگ در کشور از مهم‌ترین دستاوردهایی است که می‌تواند از خام‌فروشی آن به منظور ایجاد ارزش‌افزوده جلوگیری کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در گفت‌وگو با صمت در این‌باره ابراز کرد: پیشنهاد احداث شهرک تخصصی سنگ در این استان به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده که هنوز هیچ‌گونه اظهار نظری درباره آن به انجام نرسیده است.
موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اجازه احداث شهرک تخصصی سنگ در محلات (شهرک صنعتی محلات به‌دلیل هم‌جواری با روستای ارقده به شهرک ارقده محلات نیز معروف است) می‌تواند روند اجرای عملیات احداث این پروژه را کلید بزند. محمدرضا حاجی‌پور با بیان این مطلب ابراز کرد: احداث و بهره‌برداری از این شهرک تخصصی به عنوان نخستین شهرک خصوصی فرآوری سنگ در استان و کشور می‌تواند قابلیت‌های موجود در سنگ را به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر نمایان کند. بهره‌برداری از شهرک تخصصی سنگ در استان مرکزی می‌تواند باعث تجمیع واحدهای سنگبری و واحدهای فرآوری شود؛ موضوعی که حاجی پور با پرداختن به آن اظهار کرد: وجود بیش از ۱۸۰ واحد سنگبری در شهرستان محلات برای احداث شهرک تخصصی سنگ به‌عنوان مزیتی بزرگ به شمار می‌رود که در صورت تحقق می‌تواند ظرفیت و قابلیت‌های موجود در صنایع سنگ را شکوفا کند تا علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی، بازارهای خارجی را نیز دربربگیرد؛ روندی که علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی که یکی از سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و مورد پیگیری دولت است، می‌تواند ارزش افزوده مناسبی را به سنگ‌های فرآوری شده بدهد. احداث و راه‌اندازی شهرک تخصصی سنگ در استان مرکزی با توجه به ظرفیت‌های مناسبی که این استان در زمینه سنگ‌های تزئینی دارد، می‌تواند آن را به عنوان یکی از قطب‌های تولید و فروش سنگ‌های ساختمانی و تزئینی کل کشور و منطقه مطرح کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، این را گفت و ادامه داد: همجواری محل احداث این شهرک تخصصی با نمایشگاه بین‌المللی سنگ می‌تواند راه را برای شناساندن ظرفیت‌های معدنی استان به ویژه در بخش سنگ‌های تزئینی، به سرمایه‌گذاران و بازرگانان هموارتر کند. ایجاد ارزش افزوده هم‌اکنون به‌عنوان سیاست اصلی و نخست دولت در بخش معادن است که به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های تابع آن در حال پیگیری است. حاجی‌پور با تاکید بر این موضوع تصریح کرد: هم‌اکنون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، برنامه‌ریزی‌های لازم به منظور نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن و واحدهای فرآوری، استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا در بخش استخراج و فرآوری سنگ، کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش‌افزوده را در دستور کار قرار داده است. البته در کنار این امر، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند ورونای ایتالیا، شانگ‌های چین، ازمیر ترکیه، ویتوریای برزیل و... برای شناساندن ظرفیت‌های سنگ تزئینی استان به‌ویژه سنگ تراورتن از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است که تحقق آن با استفاده از آخرین فناوری‌های روز به منظور فرآوری سنگ‌های تزئینی و کاهش هزینه‌های تولید، دور از دسترس نیست. ایجاد ارزش افزوده در تولید انواع سنگ می‌تواند بحث مبادله یا تهاتر انواع سنگ‌های تزئینی به شکل گپ را بیشتر مطرح کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، این را گفت و افزود: تحقق این امر هم‌اکنون جزو برنامه‌های کاری این سازمان است تا بتوان با استفاده از آخرین دستاوردهای صاحبان فناوری تولید و فرآوری سنگ‌های تزئینی، راه را برای حضور در عرصه‌های جهانی هموارتر کرد.

پیش‌بینی منطقه ویژه اقتصادی سنگ
قابلیت‌های مهم استان مرکزی در زمینه سنگ‌های ساختمانی و تزئینی، باعث شده این استان از شهرک‌های تخصصی صنایع سنگ برخوردار شود. رییس انجمن سنگ استان مرکزی در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه هم‌اکنون از ۴ شهرک صنعتی موجود در استان، یک واحد آن به‌طور تخصصی به صنایع سنگ اختصاص دارد، اظهار کرد: بیش از ۹۵درصد سایر صنایع مستقر در ۳ شهرک صنعتی دیگر استان را واحدهای سنگبری در بر می‌گیرند و این در حالی است که در کنار شهرک صنعتی محلات، واحد نمایشگاهی به همین منظور احداث شده تا قابلیت‌های سنگ استان بیشتر نمایش داده شود. مهمترین ویژگی صنعتی و معدنی شهرستان محلات به گفته حسین سروش، وجود معادن سنگ و صنایع وابسته است که قابلیت‌های ویژه‌ای را به استان داده است؛ صنایعی که بیشتر آنها در زمینه برش و فرآوری سنگ در حال فعالیتند و با توجه به ظرفیت‌هایی که در این شهرستان وجود دارد، در آینده می‌توان صنعت تراش سنگ را نیز به آن افزود. صنعت سنگ تاثیر مستقیمی بر توسعه اقتصادی و اشتغال استان مرکزی دارد. سروش با پرداختن به این موضوع ابراز کرد: از سال ۹۱ احداث منطقه ویژه اقتصادی سنگ در شهرستان محلات با مساحتی بیش از ۵۰۰ هکتار در ۲ فاز مطرح شده که تاکنون به برخی دلایل محقق نشده است. منطقه‌ای که بر اساس پیش‌بینی‌ها قرار بود با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان مرکز صادرات سنگ‌های فرآوری شده در نظر گرفته شود. نزدیکی به راه‌های مواصلاتی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی، تامین سنگ به‌عنوان مواد اولیه صنایع معدنی و... از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در این مجموعه را با افزایش همراه کرده است. رییس انجمن سنگ استان مرکزی این را گفت و ادامه داد: احداث منطقه ویژه اقتصادی سنگ شهرستان محلات، نیازمند همراهی، همدلی و پیگیری‌های مسئولان است که متاسفانه تاکنون بنا به دلایلی به انجام نرسیده و امید است در آینده‌ای نزدیک محقق شود.


حرکت شهرک تخصصی سنگ براساس برنامه‌های پیش‌بینی شده
احداث و بهره‌برداری از شهرک‌های تخصصی در تمام زمینه‌های صنعتی و معدنی می‌تواند قابلیت‌های نهفته را بیدار کند و به عرضه ظهور برساند. نایب‌رییس انجمن سنگ استان مرکزی در گفت‌وگو با صمت با بیان این مطلب ابراز کرد: احداث شهرک تخصصی سنگ در کنار نمایشگاه بین‌المللی سنگ استان تا حدود زیادی ظرفیت‌های مغفول در این صنعت را فعال خواهد کرد. البته در این بین نباید فراموش کرد که تشکیل انجمن‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های موازی در کنار یکدیگر نیز نمی‌تواند دارای توجیه مناسبی برای هم‌افزایی باشد. تجمیع صنایع و واحدهای معدنی در کنار هم می‌تواند تا حدود زیادی در ایجاد رقابت و افزایش بهره‌وری مفید باشد. محمد شاهوردی این را گفت و ادامه داد: نفس احداث و بهره‌برداری از شهرک تخصصی سنگ در استان بسیار سودمند است و می‌تواند تا حدود زیادی به سود صاحبان معادن و صنایع معدنی باشد؛ اما پرداختن به این موضوع در شرایطی که بارها شاهد بودیم تصمیم اجرا روی کاغذ، ثبت شده ولی هرگز به مرحله اجرا نرسیده، کمی دور از ذهن است اما امید است این روند نیز درباره احداث شهرک تخصصی سنگ به اجرا گذاشته نشود. برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، دعوت و اعزام هیات‌های تجاری و بازرگانی تخصصی، شناساندن ظرفیت‌های معدنی به‌ویژه سنگ‌های تزئینی و... می‌تواند در کنار حضور تاجران سنگ در شهرک تخصصی و واحدهای تولیدی، نقش بسزایی در افزایش مبادلات داشته باشد. شاهوردی در این باره اظهار کرد: در صورتی که شهرک تخصصی سنگ در راستای برنامه‌های پیش‌بینی شده حرکت کند به‌طور حتم علاوه بر جذب مشارکت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه احداث واحدهای فرآوری می‌تواند در پیشرفت صنایع سنگ استان نیز تاثیرگذار باشد. بهره‌برداری از شهرک‌های تخصصی، دارای ایده‌پردازی‌های ویژه‌ای است که بنا بر قابلیت‌های صنعتی و معدنی موجود در هر منطقه به مرحله ظهور می‌رسد. نایب‌رییس انجمن سنگ استان مرکزی با بیان این مطلب تصریح کرد: استان مرکزی به‌ویژه شهرستان محلات از ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه سنگ‌های تزئینی ازجمله تراورتن برخوردار است که در صورت رسیدگی می‌تواند از نظر دستیابی به فناوری‌های استخراج و فرآوری، نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده داشته باشد.

استفاده از قابلیت‌ها با احداث شهرک تخصصی سنگ
استخراج و فرآوری سنگ‌های تزئینی همواره نیازمند فناوری روز دنیا به منظور کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر است. رییس سازمان نظام مهندسی معدنی استان مرکزی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به این مطلب اظهار کرد: متاسفانه معادن و واحدهای فرآوری سنگ‌های تزئینی استان از ماشین‌آلات و تجهیزات روز دنیا بی‌بهره‌اند و همین امر باعث شده هزینه‌های جانبی، استخراج و فرآوری سنگ با افزایش همراه شود. استفاده نکردن از تمام قابلیت‌های موجود در سنگ باعث شده که بسیاری از سنگ‌های استخراجی بدون بهره‌وری رها شوند. ایرج یوسفی با انتقاد از نوع عملکرد صاحبان صنایع معدنی و مسئولان مرتبط با آن، ابراز کرد: بیشتر سنگ‌های موجود در شهرستان محلات از نوع «کنگلومرا» هستند که مورد توجه بهره‌برداران قرار نمی‌گیرند در حالی که می‌توان از آنها در جدول‌کشی یا نمای خیابان‌ها استفاده کرد. البته این درحالی است که واحدهای فرآوری سنگ استان نیز از فناوری‌های روز دنیا به منظور افزایش بهره‌وری محروم مانده‌اند و همین امر تا حدود زیادی ظرفیت‌های موجود را مغفول نگه داشته است. نبود فناوری‌های جدید برای برش سنگ، نبود آموزش در زمینه چگونگی بهره‌برداری از معادن و واحدهای فرآوری، بهره‌برداری از معادن سنگ به روش‌های سنتی، نبود فناوری استفاده از سنگ‌های پرتی، ضخیم بودن اره‌های برش سنگ و... باعث شده استفاده بهینه‌ای از ظرفیت سنگ‌های تزئینی نشود. یوسفی این را گفت و ادامه داد: احداث و بهره‌برداری از شهرک تخصصی سنگ می‌تواند علاوه بر ورود فناوری‌های جدید استخراج و فرآوری، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و پرتی سنگ را به‌دنبال داشته باشد؛ روندی که رقابت‌پذیری محصول تولیدی در بازارهای هدف با نمونه‌های مشابه را با افزایش همراه کرده و ارزش‌افزوده زیادی را نصیب استان می‌کند. حضور در بازارهای هدف و رقابت‌پذیر بودن محصول ارائه شده از جایگاه ویژه‌ای در ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری برخوردار است؛ موضوعی که رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی با پرداختن به آن تصریح کرد: متاسفانه به دلیل بالا بودن هزینه‌های تولید و فرآوری سنگ‌های تزئینی در استان، در عمل رقابت‌پذیری آنها با نمونه‌های موجود با مشکل روبه‌رو است و همین امر باعث شده نتوان بهره کافی را از ارزش‌افزوده آن برد که امید است با برگزاری دوره‌های آموزشی برای صاحبان معادن و واحدهای فرآوری در کنار ورود فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا، مشکلات برطرف شود و راه برای حضور در بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای هموارتر شود. گفتنی است تلاش‌های برای گفت‌وگو با یکی از صاحبان این صنایع سنگ با توجه به گستردگی واحدهای سنگبری در استان مرکزی بی‌نتیجه ماند.


چاپ