بوشهر را با معادنش بشناسیم

اما در کنار این موضوع، مهم‌ترین اندیس‌های شناسایی‌شده و توانمندی‌های معدنی استان بوشهر شامل مواد اولیه سیمان، سنگ آهک با عیار بالا (بیش از ۹۵ درصد کربنات کلسیم) برای مصارف صنعتی و شیمیایی و فولادسازی، سنگ لاشه آهکی برای مصارف ساختمانی و ابنیه‌سازی و سازه‌های دریایی، سنگ آهک قابل برش برای مصارف ساختمان‌سازی، مواد تکمیلی سیمان، مارن برای مواد تکمیلی سیمان و تهیه آجر، سنگ نمک کوهی برای مصارف صنعتی، خوراکی و شیمیایی، نمک آبی برای مصارف خوراکی، صدف دریایی برای تهیه خوراک دام و طیور و... دولومیت برای مصارف نسوز، تهیه منیزیم، شن و ماسه کوهی و رودخانه‌ای برای مصارف پروژه‌های عمرانی و مواد اولیه سنگ‌شکن‌هاست.


معرفی استان بوشهر
استان بوشهر با وسعت ۲۳هزار کیلومترمربع (مساحت خاکی)، یکی از جنوبی‌ترین استان‌های کشور در حاشیه شمالی خلیج‌فارس قرار دارد. این استان از شمال به استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج‌فارس و استان هرمزگان، از مشرق به استان فارس و از غرب به خلیج‌فارس محدود بوده و با ۶۲۵ کیلومتر مرز آبی، طولانی‌ترین همسایگی را با آب‌های نیلگون خلیج‌فارس دارد.


ظرفیت‌های معدنی استان
ظرفیت شناخته‌شده معادن استان بوشهر برحسب ذخایر قطعی ۲۰۷۲میلیون تن و برحسب ذخایر احتمالی ۴۳۵۲میلیون تن برآورد شده است. همچنین استان بوشهر با موقعیت مناسب ساحلی و نزدیکی منابع معدنی به ساحل از ظرفیت‌های بالایی برای صدور مواد معدنی فرآوری شده و خام برخوردار است. ‌
 استان بوشهر از نظر میزان استخراج مواد معدنی رتبه ششم را در کشور دارا است. در حال حاضر چند واحد عمده فرآوری مواد معدنی با ایجاد اسکله‌های اختصاصی در امر صادرات مصالح تولیدی معدنی فعالیت دارند. با توجه به مزیت‌های نسبی استان در زمینه صادرات مواد معدنی و از طرفی تقاضای بالای این نوع محصولات در بازار کشورهای حوزه خلیج‌فارس، سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در این بخش و در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی سیمان، کلینکر، فرآوری آهک، آهک اسفنجی، فرآورده‌های نمک، فرآوری سولفات استرانسیم، کائولن، نمک‌های فلزکروم، آجر ماسه آهکی اقتصادی به نظر می‌رسد.
 درباره معادن استان بوشهر با معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر به گفت‌وگو نشسته‌ایم. حسن بحرینی، در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: زمین‌شناسی استان بوشهر در حقیقت یک زمین‌شناسی رسوبی است به همین دلیل معادنی هم که در استان بوشهر شکل گرفته‌اند، معادن طبقه یک به‌شمار می‌روند. بحرینی در ادامه افزود: به‌طور عمده اندیس‌ها یا توانمندی‌های معدنی در این استان شامل مواد اولیه سیمان و سنگ آهک با عیار خیلی بالا و سنگ لاشه‌های آهکی هستند که برای مصارف ساختمان‌سازی و سیمانی استفاده می‌شوند و در تکمیل مواد اولیه سیمان و تهیه آجر مورد استفاده قرار می‌گیرند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: سنگ لاشه، سنگ گچ، سنگ آهک، واریزه کوهی، مارن، آلومینیوم، نمک آبی، سولفات استرانسیوم، مرمریت، دولومیت و فسفات جزو مواد معدنی استان به‌شمار می‌ورد. ‌
 بحرینی تصریح کرد: علاوه بر موارد یادشده، سنگ نمک نیز جزو معادن استان بوشهر به‌شمار می‌رود. معاون امور صنایع و معادن استان بوشهر با اشاره به معادن دریایی استان بوشهر نیز یادآور شد: در حوزه نمک نیز استان بوشهر دارای نمک آبی نیز است که از طریق استحصال از دریا انجام می‌شود و درحقیقت جزو معادن دریایی به‌شمار می‌رود که البته صدف دریایی هم از معادن دریایی به‌دست می‌آید.

 


با ایمیدرو وارد مذاکره شده‌ایم
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با اشاره به اینکه در زمینه معادن طبقه۲ استان نیز با ایمیدرو وارد مذاکره شده‌ایم، عنوان کرد: اندیس‌هایی در استان مانند فسفات شناسایی شده که کارهای اکتشافی آن در دست اقدام است.
 وی در ادامه ظرفیت‌های موجود در استان بوشهر را برشمرد و گفت: براساس آخرین آمار ۲۲۲ پروانه بهره‌برداری معدنی در استان داریم که از این ۲۲۲ پروانه ۹۶ معدن فعال و ۱۲۶ معدن غیرفعال است که بیشترین معادن استان سنگ لاشه و سنگ گچ هستند. معاون امور صنایع و معادن استان بوشهر درباره علل غیرفعال شدن معادن در استان بوشهر عنوان کرد: معادن غیرفعال ما نیز در چند سال گذشته به‌دلیل رکود پروژه‌های عمرانی و رکود مسکن غیرفعال شده‌اند، چراکه به‌طور عمده معادن این استان بیشتر از طبقه۱ به‌شمار می‌روند و جذب مسکن و پروژه‌های عمرانی خواهند شد.
بحرینی در ادامه افزود: تناژ اسمی استخراج سالانه این ۲۲۲ معدن ۱۵ میلیون تن است که متاسفانه میزان تناژ واقعی ما سالانه حدود ۵۰ درصد تناژ اسمی است. با توجه به آمار سال گذشته حدود ۵۰ درصد تناژ اسمی استخراج انجام شد. چراکه استخراج واقعی حدود ۷/۵ میلیون تن بوده که حدود ۱۱۰۰ نفر در بخش معدن استان اشتغال اسمی دارند.
وی در پایان با اشاره به مشکلاتی که در حوزه معادن استان وجود دارد، اظهار کرد: مشکل اساسی ما در بخش معدن فعال نبودن پروژه‌های عمرانی و مسکن در سطح کشور و رکود اقتصادی حاکم است.
 البته از سوی دیگر، در زمینه صادرات نیز ما با نداشتن پایانه و اسکله صادرات مواد معدنی روبه‌رو هستیم که البته برای حل این مشکل وارد مذاکره شدیم، چراکه اگر بازار داخل با مشکل رکود اقتصادی مواجه است، کشورهای حوزه خلیج‌فارس بازار هدف خیلی مناسبی برای ما می‌تواند به‌شمار رود که اگر امکان زیرساخت صادراتی که همان اسکله و پایانه صادراتی است برای ما وجود داشته باشد، می‌توانیم بخش زیادی از معادن استان را فعال کرده و مصالح معدنی را برای کشورهای همجوار صادر کنیم.

 


احداث پایانه صادرات مواد معدنی
پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر نیز در آذر سال گذشته احداث شده است. به گزارش گرنا، مصطفی سالاری، استاندار بوشهر درباره احداث این پایانه اظهار کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بالایی در زمینه معادن است و افراد زیادی در این بخش مشغول به فعالیت هستند. سالاری با اشاره به اهمیت بالای ایجاد و راه‌اندازی پایانه صادراتی مواد معدنی در استان بوشهر، خاطرنشان کرد: این پایانه در افزایش صادرات محصولات معدنی نقش بسیار مهمی خواهد داشت. استاندار بوشهر با اشاره به مطالعات پایانه صادراتی مواد معدنی، اضافه کرد: جانمایی این پایانه پس از مطالعات انجام خواهد شد و نشست‌های تخصصی ویژه ساخت و راه‌اندازی پایانه برگزار می‌شود. سالاری با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران برای پایانه صادرات مواد معدنی در استان بوشهر ادامه داد: ایجاد این پایانه دارای صرفه اقتصادی بالایی است و افراد حقیقی و حقوقی آماده سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند. وی تصریح کرد: طرح جانمایی ایجاد پایانه صادرات مواد معدنی از نظر مشکلات زیست‌محیطی به جز محدوده شهر بوشهر در دیگر نقاط ساحلی استان بوشهر مانعی ندارد.


زیبایی‌های گنبد نمکی
گنبد نمکی استان بوشهر از زیباترین کوه‌های جهان است که مناظر و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی دارد و از نقاط مهم گردشگری استان بوشهر محسوب می‌شود. گنبد نمکی استان بوشهر در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب‌شرقی بندر بوشهر و ۶۴ کیلومتری شهر خورموج قرار دارد و بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی جهان به‌شمار می‌آید. به گزارش مهر، مسئول هیات کوهنوردی شهرستان دشتی حمید زارعی به موقعیت گردشگری گنبد نمکی دشتی اشاره کرده و می‌گوید: گنبد از نظر گردشگری دارای جاذبه‌ها و قابلیت‌های فراوان است که از آن جمله می‌توان به آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، نمک‌چال‌ها و یخچال‌های نمکی، تخت دیو یا دودکش جن، دره گل‌کلم، چشمه‌های نمکی، نمک‌شارها و نمک‌فشان‌ها و سطح زیبا و رنگارنگ گنبد اشاره کرد. ‌
 زارعی ادامه می‌دهد: یخچال‌های نمکی از جاذبه‌های خاص گنبد نمکی دشتی هستند که در سطح شیب‌دار و حرکت ثقلی توده‌های نمک و در جهت شیب گنبد و به‌صورت پلکانی تشکیل شده‌اند و در سطح خود با اشکالی زیبا و رنگ‌های متحیرانه‌ای را به وجود آورده‌اند. وی دره گل‌کلم را شگفت‌انگیزترین بخش گنبد دانست و تصریح کرد: سطح آن یک‌دست با نمکی که به‌صورت گل‌کلم درآمده فرش شده است و نمک‌ها به صورت غنچه‌هایی کنار هم باز شده و به شکل بسیار زیبایی درآمده‌اند. ‌


چاپ