سهامداران «ومعادن» بخوانند

بورس

سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از جمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ بازار سرمایه است که پرتفوی ارزنده‌ای در اختیار داشته و توانسته با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها معدنی و فولادی چشم‌انداز خوبی برای سرمایه گذاری‌های خود تعریف کند.

با توجه به حجم طرح‌های توسعه‌ای در اختیار شرکت‌های زیر مجموعه معادن فلزات و اهتمام این شرکت به تسریع در اجرای طرح‌های توسعه‌ای، لزوم راه‌اندازی شرکتی با هدف مدیریت متمرکز، تامین مالی و تجهیز منابع برای اجرای هر چه سریعتر طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها وجود داشت.

 «ومعادن» نیز به عنوان یک شرکت پیشرو برای استفاده از ابزار موجود در بازار سرمایه شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات را به کار گرفت تا از این طریق مدیریت تامین مالی و تجهیز منابع برای اهداف توسعه‌ای و تسریع اجرای پروژه‌های پر تعداد فعال در این شرکت سرمایه‌گذاری را راهبری کند.

در روزهای اخیر، انتقال سهام دو شرکت از زیرمجموعه‌های این هلدینگ بزرگ معدنی و فولادی به شرکت تجلی، شناسایی سود ۸۴۰ میلیارد تومانی را برای «ومعادن» به همراه آورد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این نقل و انتقال علاوه بر سود یادشده نتایج مثبت دیگری برای سهامداران ومعادن درپی دارد. عمده این نتایج مربوط به تکمیل زنجیره تولید در زیرمجموعه‌های «ومعادن» نظیر فولاد خراسان و بهره گیری از ارزش افزوده حاصل از تسریع در اجرای پروژه‌ها خواهد بود.

یونس الستی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن فلزات در خصوص برنامه «ومعادن» در راستای بهبود نظارت و تسریع بر طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های تحت مدیریت این شرکت گفت: شرکت تجلی معادن و فلزات با هدف تظارت دقیق بر تسریع در اجرای طرح‌های توسعه و تجهیز منابع لازم برای اجرا فعال شده است.

این شرکت سهامی عام که مالکیت ۱۰۰ درصد آن در اختیار ماست این امکان را فراهم خواهد کرد تا با انتقال سهام پروژه‌های در دست اجرا و شرکت‌های دارای طرح توسعه، تکمیل هر چه سریعتر زنجیره ارزش تولید واحدهای زیرمجموعه و خلق ارزش افزوده‌ای پایدار برای دینفعان عملیاتی شود تا با تمرکز مدیریت، تجهیزات فنی و منابع مالی طرح‌ها بر اساس نیاز پروژه‌ها تامین شود.

الستی در ادامه گفت: سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در گام اول برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای خود برای افزایش شفافیت و تسریع در اجرای طرح‌ها اقدام به ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان و صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه کرد و اقدامات اجرایی در راستای واگذاری سهام این دو شرکت به شرکت تجلی معادن و فلزات کرد.

وی گفت: نخستین منفعت این واگذاری شناسایی سودی در حدود ۸۴۰ میلیارد تومان متاثر از اختلاف ارزش بهای تمام شده سرمایه‌گذاری با ارزش روز برای ما بود. بر همین اساس و با هدف تعدیل سود نماد «ومعادن» نیز متوقف شده است.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در توضیح طرح‌های واگذار شده نیز خاطر نشان کرد: یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ما شرکت فولاد خراسان است که این شرکت با توجه به حجم تولید و میزان تولید مواد اولیه و چالش هایی که در راستای تولید مواد اولیه وجود دارد برای افزایش تولید و افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری نیاز به تامین مواد اولیه پایدار داشت.

الستی گفت: با توجه به توافقاتی که با سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» داشتیم سهمیه‌های لازم برای برداشت از معدن سنگان برای ما فراهم شده و باید برای تامین مواد اولیه تولید فولاد اقدام به راه‌اندازی کارخانه کنسانتره و گندله می‌کردیم که بر همین اساس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان سهامی خاص جهت احداث کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن تاسیس شد.

طبیعتا در صورت تامین به موقع منابع مالی و تسریع در اجرای پروژه شاهد تامین کنسانتره سنگ اهن با عیار حداقل ۶۷.۸ درصد جهت تامین خوراک گندله‌سازی ۲.۵ میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان خواهیم بود.

الستی گفت: درحال‌حاضر طرح کنسانتره ما پیشرفت ۲۴ درصدی داشته و با راه‌اندازی این خط تولید پروژه تولید گندله، آهن اسفنجی، شمش فولادی و محصولات سبک ساختمانی عملیاتی خواهد شد.

 ما در این شرکت سهامدار ۳۴ درصدی بودیم و با توافقاتی که با سایر سهامداران عملیاتی شده است افزایش سرمایه مرحله اول برای تامین منابع عملیاتی شده است و انتقال سهام به شرکت تجلی، پس از افزایش سرمایه انجام شده است.

وی در ادامه افزود: طبیعتا اجرای این طرح طبق زمان بندی‌ها منجر می‌شود تا هم عواید ناشی از راه‌اندازی طرح‌های توسعه و هم عواید ناشی از تامین پایدار مواد اولیه تولید فولاد را در اختیار داشته باشیم که در نهایت سود ناشی از این سرمایه گذاری‌ها منجر به افزایش حقوق صاحبان سهام در «ومعادن» هم از طریق شرکت تجلی با مالکیت صددرصدی ما و هم از طریق فولاد خراسان به نسبت سهام عمده‌ای که در آن داریم خواهد بود.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری معادن وفلزات در خصوص شرکت صنایع آهن و فولاد ابر کوه سهامی خاص نیز گفت: شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه(سهامی خاص) شرکت دیگری است که ۳۵% سهم شرکت(ومعادن) از سرمایه آن به شرکت تجلی واگذار شده است.

 این شرکت درحال‌حاضر دارای یک واحد فعال نورد میلگرد با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال می‌باشد منتهی درحال‌حاضر و با انجام تمهیدات لازم در تأمین منابع مالی از جمله اقدام به افزایش سرمایه که (ومعادن) نیز در آن مشارکت و مورد استقبال قرارداده است اجرای دو پروژه فولادسازی با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن شمش و نیز توسعه بخش نورد میلگرد را دردست اجرا دارد که درصد پیشرفت فیزیکی دو طرح مذکور به ترتیب ۳۵ و ۴۵% است

الستی در خصوص برنامه عرضه سهام شرکت تجلی در بورس و ارزش روز دارایی‌های واگذار شده به این شرکت هم این طور توضیح داد:

با توجه به امکانات موجود در بازار سرمایه برای تجهیز منابع و پیشبرد اهداف توسعه‌ای در نظر داریم تا پس از طی تشریفات قانونی اقدام به پذیره‌نویسی سهام تجلی و سپس عرضه اولیه این شرکت در بازار سهام کنیم که مراحل آن در دست اجراست.

راه‌اندازی چنین شرکت هایی برای راهبری و مدیریت پروژه‌های در دست اجرا از مواردی است که لزوم آن احساس می‌شد و سرمایه‌گذاری معادن فلزات نیز برای برخورداری از ظرفیت‌های موجود در بازار سرمایه برای تجهیز منابع از بازار برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای آن را به کار گرفت تا ریسک‌های مالی و نظارتی بر اجرای پروژه‌ها به حداقل برسد.

وی در ادامه گفت: ارزش روز سرمایه گذاری‌های واگذار شده به شرکت تجلی معادن و فلزات در حدود ۴ هزار میلیارد تومان است و عواید ناشی از این واگذاری برای ما با توجه به بهای تمام شده سرمایه‌گذاری عددی بالغ بر ۸۴۰ میلیارد تومان بوده است.

الستی در پایان گفت: این نقل و انتقال علاوه بر سود عینی ۸۴۰ میلیارد تومانی فعلی، با تسریع در به ثمر نشستن پروژه‌ها منافع آتی بسیار خوبی را از طریق شرکت تجلی و نیز زیرمجموعه هایی مثل فولاد خراسان عاید سهامداران "ومعادن" خواهد نمود.

 

چاپ