صمت بیم و امیدها درتالار شیشه‌ای را بررسی کرد

نیم‌نگاه بورس به کاخ‌سفید

بورس تهران آرام است، فعلا تالار شیشه‌ای به دور از حواشی ماه‌های مرداد و شهریور و حتی اوایل مهر به کار خود ادامه می‌دهد، هرچند نیم‌نگاهی هم به انتخابات ریاست جمهوری امریکا و تابلوی ثبت آمار قربانیان کرونا در ایران دارد اما فعلا آب از آب تکان نمی‌خورد و به اصطلاح بازار در حالت رنج(range) به سر می‌برد.

بسیاری از کارشناسان نیز بر این باورند که این شرایط همچنان در بورس ادامه دارد و تا نتیجه رقابت بر سر سکونت در کاخ سفید مشخص نشود، این وضعیت در بازار بورس تهران ادامه خواهد داشت. البته برخی فعالان بازار و تحلیلگران بورس نیز معتقدند دلیل این درجا زدن‌های مکرر، اراده دولتی‌ها برای جلوگیری از رشد بازار است، طبق گفته این بورس‌بازان پس از اظهارات محمود واعظی درباره نقطه حمایتی بازار روی سطح ۱.۶ میلیون واحدی، بازار نتوانسته از جای خود تکان بخورد. هفته گذشته بازار بورس پس از مدت‌ها هیاهو روزهای بسیار آرامی را پشت‌سر گذاشت و در شرایطی که به اعتقاد اغلب کارشناسان بسیاری از نمادها در سطح ارزندگی خوبی قرار دارند اما به محض اینکه اندکی صف‌های خرید شلوغ می‌شود با صف‌های فروش به‌شدت سنگین مواجه می‌شوند. کارشناسان بر این باورند این وضعیت تا نتیجه انتخابات در ایالات متحده مشخص نشود، ادامه خواهد داشت. البته گره خوردن سرنوشت حوزه‌های مختلف اقتصاد در کشورمان به نتیجه رقابت بین بایدن و ترامپ، پیامدهای ناگوار بسیاری داشته است که به نظر می‌رسد همچنان گریبان اقتصاد ایران را خواهد فشرد. قیمت دلار در بازار ارز یکی از مهم‌ترین این حوزه‌هاست که در بیم و امید پیروزی یا شکست دونالد ترامپ به نظاره اتفاقات ینگه دنیا نشسته است.

سهام عدالت کار را خراب کرد! 

حسین اروجلو، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفت‌وگو با صمت ضمن اشاره به تاثیر عرضه سهام عدالت در بازار، عنوان کرد: خیلی نمی‌توان گفت که بازار به ثبات رسیده است، با عرضه سهام عدالت در بورس حدود ۲هزار میلیارد تومان سرمایه وارد بازار شد که دوباره خارج خواهد شد. این‌گونه رفتارها بازار را به چالش می‌کشد، انگار یک دامنه ۱۰ تا ۱۵درصدی برای بازار تعریف شده و دائم در این بازه در حال نوسان هستیم.
وی در ادامه افزود: با شرایطی که در بازار ارز شاهدیم، می‌توان ادعا کرد که بازار در سطح بسیار خوبی از ارزندگی قرار دارد اما مشکل اینجاست که روال بازار درست نیست. در چنین شرایطی هم تحلیل بازار بسیار سخت می‌شود و عملا تا حدی غیرممکن است. 

چرا روال بازار درست نیست؟

این تحلیلگر با جذاب دانستن سهام خودروسازان و پالایشی‌ها به صمت گفت: غیر از نمادهای پالایشی و خودروسازان و تک‌سهم‌ها با عرضه‌های بسیار سنگینی روبه‌رو شده است، در حالی‌که انتظار ما از بازار بسیار خوب است اما متاسفانه رفتار بازار اصلا مناسب نیست. درحال‌حاضر، بسیاری سهام خود را می‌فروشند و بار دیگر به سمت بازار خودرو می‌روند و حالا هم سهام شرکت‌های پالایشی هم به این داستان اضافه شده است. اما بقیه بازار مردم را اذیت می‌کند، چراکه بیشتر سهم‌ها حالت رنج دارند اما این دو نماد بزرگ، فعلا مقصد حجم بالایی از سرمایه هستند. 

او ادامه داد: این به معنای تکرار همان اتفاقاتی است که دفعه قبل هم رخ داد، چنین رویه‌ای هم که بازار در پیش گرفته به نفع کلیت سهامداران نیست چراکه چشمش به این نمادها می‌افتد و هرجا این شرکت‌ها بازار را شل بگیرند، بقیه بسیار سنگین خواهند فروخت. البته این بحث غیر از سهام عدالت و نحوه عرضه آن در بورس تهران است که پیامدهای نامطلوبی هم به‌دنبال داشت.

عنصر اعتماد

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به بی‌اعتمادی در بازار بورس تهران اظهارکرد: هنوز بی‌اعتمادی به حدی نرسیده که تبدیل به یک بحران در بورس شود، اما باید از دید افرادی که تازه‌وارد بازار شده‌اند هم به بورس نگاه کنیم؛ گروهی از این نوسهامداران آسیب‌های زیادی در این حوزه دیده‌اند و طبیعتا اعتماد خود را نیز از دست داده‌اند. اما همانطور که گفته شد هنوز این بی‌اعتمادی در بازار به نقطه بحرانی خود نرسیده است. 

شاخص کل

وی در ادامه ضمن تحلیل وضعیت شاخص کل بورس گفت: اگر بخواهیم شاخص کل را تحلیل کنیم باید گفت که بازار در سطح یک میلیون و ۴۹۰ هزار واحد به‌خوبی توانست برگردد و در نهایت به نقطه مقاومتی در محدوده یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحدی برسد. این فعال بازار ادامه داد: انتظار می‌رود حرکت به سمت یک میلیون و ۸۲۰ هزار واحدی هم داشته باشیم، هرچند قدری زمان نیاز است تا این اتفاق روی دهد اما به نظر من در هر حال به این نقطه خواهیم رسید. یکی از عواملی که ممکن است این روند را دچار تحول کند، انتخابات ریاست جمهوری در امریکاست. چه بخواهیم و چه نخواهیم، وضعیت اقتصادی در کشور ما به نتیجه این انتخابات گره خورده که اشتباه بزرگی است.

تئوری یا توهم توطئه؟! 

اروجلو با رد جریان داشتن توطئه‌ای در بازار مبنی بر شاخص‌سازی ازسوی مقامات دولتی تاکید کرد: من این مسئله را قبول ندارم که دولت با اعمال سیاست‌هایی سعی در حفظ شاخص کل در سطح کنونی دارد. در این سطح، بسیاری از سهم‌ها ارزنده هستند، دلیل این نوسان بین ۱.۵ میلیون واحد و ۱.۶ میلیون واحد هم این است که بسیاری از نمادها در سطح کف شاخص بسیار ارزندگی خوبی دارند و طبیعتا تقاضا بالا می‌رود اما به محدوده ۱.۶ میلیون واحد که می‌رسیم به‌دلیل همان فقدان اعتماد سهامداران، صف‌های فروش سنگین می‌شود. این تحلیلگر اقتصادی افزود: برای مثال، در روزهای نخستین هفته گذشته بازار گامی برای جهش برداشت اما با عرضه سهام عدالت کار خراب شد، با توجه به این مسئله وظیفه مدیران این است که این دیدگاه را تغییر داده و اعتمادسازی در بازار را در دستور کار خود قرار دهند. البته این اقدام هم منتقدان و مدافعان خودش را دارد، عده‌ای معتقدند اگر قرار بر عرضه این سهام باشد، بهتر است در این مقطع (کف بازار) عرضه شود اما عده دیگری بر این باورند که چنین اقداماتی به کلیت بازار بورس ضربه می‌زند.

این کارشناس ارشد بازار سهام در پایان با یادآوری نحوه عرضه سهام عدالت و با بحث برانگیز خواندن آن، عنوان کرد: البته نحوه انجام این معاملات هم بحث برانگیز است، مثلا گفته شده بود که سهام عدالت باید به صورت بلوکی عرضه شود اما برخی کارگزاری‌ها در هماهنگی با حقوقی‌ها به بازار عرضه کردند. این شرکت‌های بزرگ حقوقی هم در شرایط مناسب بازار، به ناگاه با ۵ تا ۱۰ درصد سود سهام خریداری‌شده را عرضه می‌کنند. به‌عبارتی این دست اقدامات به نوعی دور زدن قوانینی است که برای معامله سهام عدالت وضع شده بود، این دور زدن‌ها هم به‌طور طبیعی آسیب‌هایی را به پیکره بازار وارد می‌کند.

بزرگان فعلا تماشاگرند! 

قاسم صادقی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با صمت ضمن اشاره به تعادل بازار بورس در هفته‌ای که گذشت، عنوان کرد: هفته‌ای که گذشت در مقاطعی شاهد کندل‌های مثبتی بودیم که با برخورد به حمایت یک میلیون ۴۷۰ هزار واحد نیز همراه شد و در نهایت بازار در شرایط نسبتا متعادلی هفته را به پایان رساند. وی در ادامه افزود: بارها تاکید کرده‌ام که بازار در این روزها نیاز دارد که چندهفته‌ای در حالت رنج باشد تا حجم‌ زیادی از سرمایه در سهم‌های مختلف در آرامش جابه‌جا شود. این دست به‌دست شدن سهم‌ها منجر به این خواهد شد که روندهای جدیدی در بازار سرمایه شکل بگیرد. این فعال بورس با پیش‌بینی بازاری متعادل در روزهای آینده، اظهارکرد: بنابراین با توجه به شرایط بازار در هفته گذشته انتظار می‌رود بازار تا دوشنبه یا سه‌شنبه نیز به همین منوال کار خود را ادامه دهد. به‌عبارتی می‌توان گفت اگر اتفاق خاصی رخ ندهد احتمالا بازار نه خیلی مثبت و نه خیلی منفی خواهد بود. 

لیدر بورس کیست؟

صادقی درباره بحث لیدرشیپ بازار بورس تهران توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد بودیم که خودروسازان در بازار بورس تهران لیدر بودند و این هفته نیز به احتمال بسیار قوی روال کار بازار به همین شکل خواهد بود، با این تفاوت که پرچم لیدربورس این بار از دست خودروسازان درمی‌آید و به پالایشی‌ها یا فولادی‌ها (احتمال لیدری پالایشی‌ها بسیار بیشتر است) خواهد رسید. اما بقیه سهم‌ها فعلا در حال درجا زدن هستند، به نحوی که نه می‌ریزند و نه رشد قابل‌توجهی دارند. 

از بزرگان چه خبر؟

این کارشناس بازار سرمایه فعل و انفعالات بازار را درباره مستقیم با نتیجه انتخابات در امریکا دانسته و افزود: بزرگان بازار هم همچنان تماشاگرند و فعل و انفعالات در بورس را نظاره می‌کنند تا بالاخره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده امریکا مشخص شود. البته بخش‌های دیگر اقتصاد کشور نیز این سه هفته را تا برگزاری انتخابات در امریکا به انتظار خواهند نشست و طبیعتا بزرگان بازار سرمایه نیز از این قاعده مستثنا نیستند. از همین رو باید گفت که سه هفته دیگر روزهای مهم و حساسی در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود که بورس تهران نیز از نتایج آن بی‌نصیب نخواهد ماند.

صعود شارپ نخواهیم داشت! 

وی در پایان آینده بازار تا روز برگزاری انتخابات در ایالات متحده امریکا را پیش‌بینی کرده و گفت: همانطور که گفته شد صعود شارپی فقط در صورتی روی خواهد داد که نتیجه انتخابات در امریکا مشخص شده و دونالد ترامپ پیروز این رقابت‌ها اعلام شود در غیر این‌صورت، فعلا بازار در شرایطی نیست که بدون اهرم خارجی با رشد قابل‌توجهی همراه شود. اما صعودهای کوچک و مقطعی را در این سه هفته می‌توان انتظار داشت و اگر مقاومت یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد شکسته شود می‌توانیم شاهد رشد شاخص کل تا سطح یک میلیون و ۷۱۰هزار واحد هم باشیم. اما به احتمال زیاد بازار بورس تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، بین این دو سطح (۱.۶ تا ۱.۷میلیون واحد) در نوسان خواهد بود.

حقوقی‌ها از بازار نوسان می‌گیرند

حمید میرمعینی، کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه دو عامل اصلی این روزها مانع از رشد بورس می‌شوند، اظهارکرد: نخستین عامل عملکرد حقوقی‌های بازار و سهامداران نهادی است، که مشغول نوسان گرفتن از هستند، این در حالی‌است که آنها استراتژی معاملاتی درستی ندارند و اغلب هم زمانی‌که نوسان می‌گیرند، بعد از آن با ضرر و زیان روبه‌رو می‌شوند، در صورتی‌که آنها باید براساس استراتژی معاملاتی میان‌مدت و بلندمدت در بازار فعالیت کنند، اما این ایام با دید کوتاه‌مدت در بورس به فعالیت می‌پردازند. در این میان، در صورت انتخاب جو بایدن نامزد دموکرات هر چند دلار کاهش خواهد یافت، اما به نظر می‌رسد خوشبینی‌های سیاسی در کوتاه‌مدت می‌تواند رشد قیمت سهام را به‌دنبال داشته باشد و در میان‌مدت کاهش درآمد شرکت‌های دلاری بازار (به‌دنبال کاهش نرخ دلار)، وضعیت عکسی را بر تالار شیشه‌ای حاکم کند. در صورت انتخاب مجدد ترامپ، رشد سهام در کوتاه‌مدت و میان‌مدت محتمل است. از این‌رو انتخابات امریکا با هر نتیجه‌ای در کوتاه‌مدت صعود نماگرهای سهام را به‌دنبال خواهد داشت. حمید میرمعینی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با فرارو با اشاره به اینکه دو عامل اصلی این روزها مانع از رشد بورس می‌شوند، اظهارکرد: نخستین عامل عملکرد حقوقی‌های بازار و سهامداران نهادی است، که مشغول نوسان گرفتن هستند، این در حالی است که آنها استراتژی معاملاتی درستی ندارند و اغلب هم زمانی که نوسان می‌گیرند، بعد از آن با ضرر و زیان روبه‌رو می‌شوند، در صورتی که آنها باید براساس استراتژی معاملاتی میان‌مدت و بلند‌مدت در بازار فعالیت کنند، اما این ایام با دید کوتاه‌مدت در بورس به فعالیت می‌پردازند.

وی با تاکید بر اینکه حقوقی‌های بازار با توجه به جایگاهی که دارند، نباید تنها به فکر کسب سود به هر قیمتی باشند، گفت: بر عملکرد این نهادی‌ها هیچ‌گونه نظارتی نمی‌شود، در صورتی که اگر آنها مورد بازخواست قرار می‌گرفتند، امروز وضعیت بازار این نبود، آنها همیشه طی این سال‌ها هر کاری که دلشان خواسته انجام داده‌اند، بدون اینکه به جایی جواب بدهند، این در حالی است که این اواخر زیاد از سوی مسئولان بورس و برخی از کارشناسان نسبت به عملکرد سهامداران خُرد و حقیقی انتقاد شده و آنها را به خاطر دید کوتاه‌مدتی که داشته‌اند، مورد شماتت قرار داده‌اند. میرمعینی افزود: اما در معاملات دو روز اخیر قدرت حقیقی‌های خرد را مشاهده کردیم که هر قدر حقوقی‌ها سهام عرضه کردند، در طرف تقاضا حقیقی‌ها خریدار سهام بودند، این نیز طبیعی است، چراکه بیشتر نمادها با افت بیش از ۵۰ درصدی روبه‌رو بوده‌اند و واقعا برای سرمایه‌گذاری به دید میان‌مدت و حتی بلندمدت جذاب شده‌اند، اما متاسفانه با کاری که حقوقی‌ها انجام می‌دهند، بازار را خراب کرده‌اند و با عرضه گاه و بی‌گاه سهام، روند بازار را تغییر می‌دهند و بورس قرمزپوش می‌شود.
این فعال بازار سهام با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاری بسیار جذاب است، بیان کرد: با توجه به این موضوع به مرور نقدینگی در حال بازگشت به بورس است، اما در این بین شاهد برخی حرکات هستیم از جمله اقداماتی که حقوقی‌ها انجام می‌دهند، از سوی دیگر، درحال‌حاضر درباره بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه راهبرد مشخص و بلندمدت وجود ندارد و همه چیز در بلاتکلیفی، ابهام و تعلیق قرار دارد، البته این موضوع نشات گرفته از فضای کلی اقتصادی کشور است که منتظر مشخص شدن تکلیف انتخابات امریکاست.

سخن پایانی

تحلیلگران بازار بورس بر این باورند که نباید انتظار رشد قابل‌توجهی را تا انتخابات امریکا داشت و در ۳ هفته پیش‌رو شرایط بازار سرمایه به همین شکل ادامه خواهد داشت.
 اما در این بین اتفاقات جالبی هم در بازار افتاده و آن هم لیدری خودروسازان و بالا آمدن نمادهای پالایشی است که پس از جار و جنجال‌های فرآیند عرضه اولیه صندوق دارا دوم به محاق رفته 
بودند. با توجه به رشد نسبتا خوبی که پالایشی‌ها در روزهای گذشته داشته‌اند انتظار می‌رود در این هفته تبدیل به یکی از سکانداران کشتی بورس در آب‌های ساکن تالار شیشه‌ای هم بشوند. 
براساس این تحلیل‌ها به نظر می‌رسد جذاب‌ترین رقابتی که در بازار بورس خواهیم دید ماراتن شانه‌به‌شانه خودروسازان با پالایشی‌ها خواهد بود.


چاپ