فروش سهام عدالت به کجا رسید

آزادسازی سهام عدالت در حالی از اردیبهشت امسال تا کنون در جریان است که دارندگان این سهام کماکان از حق فروش و دریافت وجه نقد حاصل از فروش سهام عدالت خود محروم هستند.

طرح توزیع سهام عدالت در حالی از سال ۱۳۸۵ تا کنون در کشور در حال اجر است که از اردیبهشت امسال امکان آزادسازی این سهام برای مشمولان فراهم شده است.

 این در شرایطی است که در ابتدای امر دارندگان سهام عدالتی که قصد مدیریت و مالکیت سهام خود را داشتند با مراجعه به سامانه سهام عدالت و انتخاب گزینه مدیریت مستقیم، در ظاهر از حق مدیریت و مالکیت سهام خود برخوردار شدند.

 بر این اساس در ابتدای امر این دسته از سهامداران عدالت که روش مستقیم را برای آزادسازی سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند، می‌بایست با مراجعه حضوری و یا ورود به درگاه اینترنتی بانک‌ها در خواست فروش سهام خود را به اعلام می‌کردند.

 این در حالی است که پیش‌شرط بانک‌ها برای فروش سهام این دسته از مشمولان، تایید متنی بود که در آن اشاره شده بود که زمان، مبلغ و نوع سهام عدالت مشمولان برای فروش مشخص نیست.

 از سوی دیگر در ادامه وجه حاصل از فروش سهام عدالت مشمولان نیز به صورت یکجا به حساب آنها واریز نمی‌شد تا عجایب این گونه آزادسازی سهام عدالت کامل شود.

 

اما مشکلات سهامدارن عدالت برای آزادسازی به این مواد ختم نمی‌شود و حالا چند هفته‌ای است که دیگر از فروش و حتی واریز قطره‌چکانی وجه حاصل از فروش سهام عدالت مشمولان نیز خبری نیست.

 بر این اساس پیگیری‌های خبرنگار ما از شرکت سپرد‌گذاری مرکزی حکایت از این دارد که شرایط نامساعد بازار سرمایه یکی از موانع پیش روی بانک‌ها و کارگزاری‌ها برای فروش سهام عدالت مشمولان است.

 از سوی دیگر یکی از خواسته‌های مشمولانی که تمایل خود را برای فروش سهام عدالت به بانک‌ها و کارگزاری‌ها اعلام کرده‌اند، این است که با توجه به این نحوه از آزادسازی و فروش سهام عدالت و واریز نصف و نیمه وجوه حاصله، امکان انصراف آنها از فروش سهام عدالت فراهم‌اید که متاسفانه هنوز زیرساخت‌های لازم برای این امر مهیا نشده است.

 در مجموع باید گفت در حالی آزادسازی سهام عدالت با اهداف خود، آن هم در شرایط کرونازدگی اقتصاد و افزایش افسارگسیخته تورم فاصله گرفته است که آزادسازی سهام عدالت به مانند قصه هزار و یک شب تنها سرگردانی را برای دارندگان این سهام به ارمغان آورده است.

 

 

منبع: تسنیم 


چاپ