صمت در گفت‌وگو با کارشناسان وضعیت بازار سرمایه را بررسی کرد

مقاومت در تالار شیشه‌ای

بیش از یک ماه از روزهایی که شاهد دوران تاریخی سقوط در بازار بورس تهران بودیم، می‌گذرد. پس از مرداد ۹۹ که برای اغلب سهامداران تازه‌وارد مانند کابوس بود، شاهد این امر بودیم که بازار در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی دائم در حال نوسان است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه، بورس تهران درحال‌حاضر به نقطه مقاومت خود رسیده است و حالا می‌توان گفت که تقریبا تمام نمادها به ارزش واقعی خود نزدیک شده‌اند.

اگر این گزاره را بپذیریم، باید انتظار داشت که بازار سهام حداقل تا پایان امسال در همین کانال در حال مقاومت باشد و حتی به اعتقاد برخی از کارشناسان خوشبین‌تر ممکن است در مواقعی شاخص کل بورس تهران تا حد یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد هم رشد داشته باشد. یکی از دلایلی که کارشناسان با تکیه بر آن نوسانات اخیر در بازار سرمایه را تحلیل می‌کنند، افزایش ناگهانی و بی‌سابقه نرخ ارز و به‌ویژه قیمت دلار در بازار آزاد تهران است. در روزهای اخیر شاهد این بودیم که قیمت دلار از مرز ۳۰ هزار تومان هم رد شد و رکورد جدیدی را در تاریخ اقتصاد ایران ثبت کرد. این رشد ناگهانی دلار منجر به صعود کم‌رمقی هم در بازار سهام شد اما دیدیم که پس از ابتلای ترامپ و همسرش به ویروس کرونا، قیمت دلار بار دیگر تا ۲۶هزار تومان هم پایین آمد و متعاقبا بازار بورس نیز بار دیگر باوجود پیش‌بینی‌های مثبت کارشناسان باز هم با ریزش‌های به‌نسبت سنگینی مواجه شد.

اما این حرکت سینوسی قیمت دلار به همین جا ختم نشد و دیری نپایید که بار دیگر قیمت دلار تا ۲۹ هزار تومان هم رسید و همین امر منجر به افزایش ارزش سهام شرکت‌های بورسی (خصوصا شرکت‌های صادرات‌محور) شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند تا زمانی که قیمت دلار به یک تعادل نسبی نرسیده باشد به هیچ وجه نمی‌توان از بازار سهام نیز انتظار ثبات و تعادل را داشت چرا که این دو فاکتور (قیمت دلار و سهام) با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. البته در تمام مقاطع زمانی شاهد بوده‌ایم که این رابطه یکطرفه و به نفع مهم‌ترین ارز جهان بوده و همواره نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد، بورس اوراق بهادار را نیز به ولوله انداخته است. با توجه به پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌هایی که کارشناسان بازارهای مالی در ایران ارائه می‌کنند می‌توان نتیجه گرفت که این هفته نیز تغییر خاصی در روند کاری بازار سهام روی نخواهد داد و همچنان شاهد نوسانات گاه و بی‌گاه، با تلورانس پایین خواهیم بود.

بازارگردانی به ثبات بورس کمک می‌کند

وزیر اقتصاد از ورود دارا سوم به بازار سرمایه خبر داد و گفت: باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات عرضه خواهد شد و امیدواریم این موضوعات تداوم داشته باشد تا به ثبات بازار سرمایه کمک کند.به‌گزارش مهر، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه یکی از حلقه‌های گمشده بورس ایران بازارگردانی بوده است گفت: طبق مصوبه شورای‌عالی بورس بنگاه‌ها یا باید خودشان بازارگردانی کنند یا بازارگردان حرفه‌ای داشته باشند که این موضوع به ثبات بازار سرمایه کمک می‌کند. وی ادامه داد: درباره اوراق تبعی هم همین طور است و سهامدار باید بداند بنگاهی که سهام آن را خریداری کرده در یک سال آینده ارزش سهام را چگونه و با چه نرخی تنظیم کند. وزیر اقتصاد اظهارکرد: تمام این موضوعات را مورد توجه قرار داده‌ایم؛ نگاه اول این است که برای سهامداران حاشیه امن ایجاد کنیم و موضوع بعدی این است که بنگاه‌ها مسئولانه‌تر نسبت به سهام خود عمل کنند. دژپسند با بیان اینکه ترغیب و تشویق بازار از طریق عرضه‌های اولیه از دیگر برنامه‌های ما بوده است، گفت: درحال‌حاضر تلاش می‌کنیم بنگاه‌های بزرگ مقیاس را وارد بازار سرمایه کنیم. 

وی از ورود داراسوم به بازار سرمایه خبر داد و گفت: باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات عرضه خواهد شد.
 امیدواریم این موضوعات تداوم داشته باشد تا به ثبات بازار سرمایه کمک کند. وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه جنس بازار سرمایه پویایی و عقلانیت است، گفت: بازار سرمایه ابعاد مختلف دارد و تحلیگران باید بدانند که چه سهامی را در چه دوره‌ای داشته باشند و چه سهامی را در دوره خاص نداشته باشند که این تحلیل‌ها نشان از حیات بازار دارد. 
دژپسند ادامه داد: در بازار سرمایه همیشه باید عقل محاسبه‌گری بی‌وقفه کار کند.

تا دلار متعادل نشود، ریزش بورس ادامه دارد

حمیده صادقی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفت‌وگویی که با صمت داشت ضمن تاکید بر رشد موقتی بازار در هفته گذشته، عنوان کرد: به نظر می‌رسد رشد بازار بورس تهران در روزهای اخیر موقتی و گذرا باشد و احتمالا بازار سهام همچنان وضعیت نوسانی داشته باشد. وی در ادامه روزهای پیش ‌رو را نوسانی پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به این مسئله به احتمال زیاد در این هفته میان محدوده حمایتی و مقاومتی شاخص کل بازار سهام شاهد نوسان‌هایی خواهیم بود. 
صادقی ضمن تحلیل روزهای معاملاتی هفته گذشته بورس تهران به صمت یادآور شد: به‌طور کلی در اواخر هفته معاملاتی گذشته، همواره روند شاخص کل بورس همسو با خالص خرید حقیقی‌های بازار بورس بوده است. به نحوی که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، دوباره با تقویت تقاضا در معاملات سهامداران حقیقی‌ شاهد رشد نماگر بورس بودیم.

می‌توان امیدوار بود

این کارشناس و فعال بازار سرمایه با ابراز امیدواری نسبت به آینده بازار سهام ابراز کرد: اما باید یادآور شد که در صورت تداوم این شرایط، می‌توان به رشد شاخص کل و بهبود وضعیت بازارسرمایه امیدوار بود؛ بنابراین روند روزهای آتی معاملات حقیقی‌ها و برتری تقاضا نسبت به عرضه در معاملات آنها می‌تواند نوید بخش رشد قیمت سهام در بورس باشد. 
وی در پایان با نزولی دانستن روزهای نخست هفته آینده، به صمت گفت: به احتمال زیاد هفته آینده شاهد روند نزولی بازار سهام در روزهای ابتدایی خواهیم بود و بازار سهام تا زمان متعادل شدن قیمت دلار، نوسانی خواهد بود.

۸۰ درصد قیمت‌ها واقعی شده‌اند

حمید میرمعینی، کارشناس ارشد و از فعالان باسابقه بازار سرمایه در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اهمیت سایر فاکتورها در رشد یا ریزش بازار سهام، ابراز کرد: ببینید فقط شاخص را نمی‌توانیم به وضعیت کل بازار بورس تعمیم دهیم، بلکه باید افت و خیز شاخص را نسبت به افت و خیز سایر نمادها سنجید. وی در ادامه افزود: یکی از دلایل اصلی نبود افت سنگین شاخص بازار سرمایه، عدم‌ریزش و در مقاطعی رشد سهام نمادهای شاخص‌ساز بوده است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که سهام نمادهای شاخص‌ساز هم به‌دلیل حمایت‌هایی که انجام‌شد و هم به‌دلیل جذابیت قیمتی آنها مورد توجه سهامداران قرار گرفتند و نتیجتا با افت چندانی هم روبه‌رو نشدند. در نتیجه یکی از مهم‌ترین دلایل عدم‌سقوط شاخص کل در بازار بورس تهران نیز همین مسئله بود و در واقع می‌توان گفت تاکنون شاخص‌سازها بازار از گزند ریزش‌های سنگین نجات داده‌اند. 

عوامل ایجاد ثبات

این کارشناس ارشد بازار سهام در ادامه یادآور شد: هرچند برخی از نمادها حتی بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد افت را تجربه کردند اما شرکت‌های بزرگ با نوسان بالایی همراه نبودند و همانطور که گفته شد همین مورد سبب شد تا شاخص نیز همچنان از مرز یک و نیم میلیون واحد سقوط نکند. در واقع می‌توان گفت که شاخص در این سطح کنونی به یک تعادل نسبی رسیده است و بازار نیز توانسته به‌خوبی ثبات خود را به‌دست بیاورد. از طرفی هم در روزهای اخیر شاهد این بودیم که سهم هایی که ریزش ۶۰، ۷۰ درصدی را تجربه کرده بودند بار دیگر توانستند نظر سهامداران را به خود جلب کنند و این نیز عامل دیگری بود که منجر به ایجاد تعادل در بورس شد. 
او افزود: هفته گذشته شاهد بودیم که در چندین مقطع فشار عرضه بالا رفت اما در مجموع صف‌های خرید خوشبختانه شلوغ بود و تعداد قابل توجهی از سهامداران اقدام به خرید سهم کردند. 

میرمعینی با اشاره به اهمیت قیمت دلار و تاثیرش روی بازار بورس تهران به صمت گفت: بار دیگر تاکید می‌کنم که دلیل اول ایجاد ثبات در بازار، جذابیت قیمت سهم‌ها و دیگری تثبیت قیمت دلار حدود ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان بود. با توجه به این مسئله در روزهای اخیر مولفه نرخ ارز بار دیگر در محاسبات تحلیلگران لحاظ و همین امر نیز منجر به افزایش تقاضا برای خرید سهام شد. مورد دیگری که این روند را تقویت کرد این بود که اغلب فروشنده‌ها با توجه به قیمت‌ها دیگر توجیهی برای فروش نداشته باشند. 
وی ادامه داد: البته به نظر می‌رسد که سهم‌های شاخص ساز نسبت به سهم هایی که افت زیادی را تجربه کرده‌اند و حالا روند رو به رشدی را در پیش گرفته اند، چندان رشدی نخوهند داشت. اما با تمام این وجود احتمال می‌دهم که شاخص کل تا حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد هم می‌تواند رشد کند. 

انتخابات امریکا

این تحلیلگر بورس اوراق بهادار با تاکید بر اهمیت نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در امریکا، عنوان کرد: اما مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است، چراکه به‌خوبی می‌دانیم نتیجه این انتخابات تاثیرات مستقیمی روی بازارهای جهانی و به تبع آن بازارهای داخلی خواهد گذاشت و به‌طور قطع، بازار بورس تهران نیز تحت‌تاثیر نتیجه این رقابت حساس قرار خواهد گرفت. حتی درحال‌حاضر می‌بینیم که نظرسنجی‌هایی که در این رابطه انجام می‌شود نیز تاثیرات محسوسی را روی بازارهای جهانی می‌گذارد واما در نهایت باید منتظر بمانیم تا نتیجه این انتخابات هم مشخص شود. 

صف خرید شلوغ می‌شود

این فعال بازارسرمایه با اشاره به رسیدن ۸۰ درصد نمادها به سطح ارزندگی خود عنوان کرد: آنچه مشخص است، عدم‌ریزش بازار از سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی است. اگر اتفاق سیاسی خاصی رخ ندهد و همین شرایط بر بازار حاکم باشد می‌توان انتظار داشت که در این هفته سهام نمادهایی که با ریزش بالایی در روزهای اخیر روبه‌رو شده‌اند، مورد توجه سهامداران قرار گیرند. به‌عبارتی می‌توان گفت که این نمادها با در نظر گرفتن ریزش‌های شدیدی که داشته‌اند اکنون به سطح ارزندگی بسیار خوبی رسیده‌اند. 

البته این امر شامل بیش از ۸۰ درصد نمادها می‌شود و نمی‌توان درباره تمام سهم‌ها این ادعا را داشت که درحال‌حاضر به سطح ارزندگی خوبی رسیده باشند. 
میرمعینی در پایان ضمن تاکید بر ارزندگی قیمت بیش از ۸۰ درصد قیمت‌های سهام در بازار بورس تهران به صمت گفت: همچنان می‌بینیم که برخی قیمت‌ها حتی با همین نرخ بالای دلار هم توجیه قیمتی ندارند و بسیار بیشتر از قیمت واقعی خودشان هستند که انتظار می‌رود در آینده‌ای نه‌چندان دور این سهم‌ها نیز با ریزش همراه شوند و به میزان واقعی ارزش سهام خود برسند. اما اگر کلیت بازار را در نظر بگیریم می‌توان گفت که بیش از ۸۰ درصد نمادهای بازار بورس، روی قیمت‌های خوب و ارزنده‌ای هستند و گزینه‌های خوبی برای خرید نیز خواهند بود. البته تمامی این پیش‌بینی‌ها در صورتی صادق است که اتفاق خاصی رخ ندهد و بازار تحت فشار جو روانی منفی قرار نگیرد.

سخن آخر...

تعداد معدودی از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که قیمت‌ها در بورس تهران همچنان بیشتر از میزان واقعی ارزش سهم‌هاست و دولت با اعمال‌نظر در بخش‌های گوناگون این حوزه سعی در نگه داشتن سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل دارد. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران بورس تهران، بازار با کوچک‌ترین بحرانی به شدت فروخواهد ریخت و حتی ممکن است برخی سهم‌ها تا حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نیز ریزش را تجربه کنند. اگر این ادعای کارشناسان درست باشد، باید انتظار داشت که بازار بورس در صورتی که دولت دیگر انگیزه‌ای برای حمایت از این بازار را نداشته باشد با ریزش‌های سنگینی روبه‌رو شود، اما مسئله اصلی در این بین اراده مقامات دولتی است (در صورت درست بودن این فرضیه). یعنی بازار سهام که باید یکی از مستقل‌ترین حوزه‌های اقتصادی در تمام کشورها باشد، در ایران گرفتار تصمیمات سیاستمدارانی شده که اقتصاد را ملک‌طلق دولت می‌پندارند.


چاپ