آیا موعد خروج از بورس فرا رسیده است؟

بازار بورس تهران در نیمه نخست هفته جاری همچنان روند ریزشی خود را ادامه داد و با وجود قول‌هایی که مسئولان مدعی بودند از حقوقی‌ها برای حمایت از بازار گرفته‌اند، اما چنین اتفاقی نیفتاد، با این شرایط به نظر می‌رسد فضای هیجانی در بازار سرمایه همچنان تداوم خواهد داشت.

بازارسرمایه تهران روزهای سخت و بحرانی را می‌گذراند که موجب نگرانی بخش اعظمی از سهامداران (به‌ویژه تازه‌واردان) شده است، طبق تحلیل‌هایی که از شرایط این بازار انجام‌شده به نظر می‌رسد چندان آینده روشنی در انتظار بورس نیست و همین مسئله نیز باعث تشدید نگرانی‌ها شده است. نگرانی‌هایی که موجب شلوغ‌تر شدن صف‌های فروش سهام شده و بسیاری از تازه‌واردان را برای جلوگیری از ضرر هر چه بیشتر ترغیب به فروش سهام خود و خارج کردن نقدینگی از این بازار شده‌اند.

حقوقی‌ها به جان بورس افتادند

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز دوشنبه ۳ شهریور در حالی بیش از ۳.۲ درصد سقوط کرد که خرید حقوقی‌ها در کف قیمتی کاملا مشهود بود. 
شاخص کل بازارسرمایه در این روز با افت ۵۳ هزار واحد (۳.۲) درصدی و قرار گرفتن در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی به‌کار خود پایان داد. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن نیز افتی ۱.۹ درصدی را به ثبت رساند. در جریان معاملات این روز بیش از ۹۷۴ هزار معامله در بورس انجام شد که طی آن بیش از ۱۰ میلیارد سهم با ارزشی افزون بر ۱۳ هزار میلیارد تومان دادوستد شد.
 ۳ نماد فارس، شستا و فولاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. در معاملات فرابورس نیز شاخص افتی ۵۶۸ واحدی را تجربه کرد که ۳ نماد میدکو، مارون و کگهر تاثیرگذارترین نمادها در این افت بودند.
 ارزش معاملات فرابورس نیز ۲ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان به ثبت رسید. بازار سهام در حالی معاملات این روز خود را به پایان رساند که مهم‌ترین اتفاق امروز خرید سنگین حقوقی‌ها در برخی نمادها در کف قیمتی بود که موجب شد صف‌های فروش بخشی از حجم خود را از دست بدهند. 
همچنین صف خرید شدن فملی در دقایق آخر بازار و نزدیک شدن نرخ پایانی نماد فولاد و وتجارت به صفر از دیگر اتفاقات این روز دقایق پایانی بورس بود. در پایان معاملات امروز بیش از ۷ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد تا رکوردی جدید در این زمینه به ثبت برسد. 
در جریان این معاملات، نماد شستا، شپنا و فولاد، ۳ نمادی بودن که ارزش معاملات آنها بالای هزار میلیارد تومان بود. در میان گروه‌های صنعت نیز گروه فرآورده‌های نفتی، چندرشته‌ای و فلزات اساسی همگی بالای ۲۳۴۵ میلیارد تومان معامله شدند. بانک‌ها و محصولات شیمیایی نیز دیگر گروه‌هایی بودند که ارزش معاملات آنها بالای هزار میلیارد تومان بود. افت ۳.۳ درصدی شاخص کل در نیمه نخست هفته جاری در حالی رخ داد که در دو هفته اخیر شاخص کل ۲۳ درصد افت را تجربه کرده، اما افت بیشتر نمادها بالای ۳۰ درصد بوده است.

تازه‌واردها می‌ترسند!


فردین آقابزرگی، کارشناس بازارسرمایه درباره تاثیر جابه‌جایی سرمایه در بازار بورس و تاثیر آن بر بازارهای موازی به ایلنا گفت: سرمایه به‌طور هوشمند جابه‌جا می‌شود و در دنیا آربیتراژ، یک اصل اقتصادی است. در نظام اقتصادی کشورمان هم شاهد این وضعیت هستیم و انتظارات تورمی در بازارسرمایه باعث تورم در سایر بازارها می‌شود، بنابراین افزایش شاخص می‌تواند باعث افزایش نرخ دلار شود. 
آقابزرگی درباره اثرگذاری بانک‌ها در شرایط کنونی بازارسرمایه، اظهارکرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که بانک‌ها درباره تملیک، اداره و مدیریت دارایی و حتی بنگاهداری تکلیف قانونی داشتند و اگر بانک‌ها وار این حوزه شدند به تکلیف قانونی خود عمل کرده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان در این‌باره به بانک‌ها ایراد گرفت. ضمن اینکه درحال‌حاضر شاهد آن هستیم که در این شرایط بورس، منابع شرکت‌های وابسته به گروه‌های بانکی صرف بهبود بازارسرمایه می‌کنند. 
در این میان، نکته حائز اهمیت ورود قابل توجه اشخاص حقیقی به بازار است به‌طوری که طبق آمارهای که داده شده از ابتدای سال، ۹۰ هزار میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی وارد بورس شده که به‌طور قطع پس از کسب سود در یک بازه زمانی به‌احتمال زیاد در کوتاه‌مدت این نقدینگی از بازار خارج می‌شود.

یک لایحه بورسی به پژوهشکده شورای نگهبان رفت

لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق‌تقدم در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان بررسی شد. 
به‌گزارش ایسنا، یکشنبه گذشته لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق‌تقدم در دستور کار جلسه مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان قرار گرفت. ابعاد حقوقی این مصوبه با حضور کدخدایی عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان، موسوی، دهقان، طحان نظیف و جمعی از کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

اکنون وقت خرید است یا فروش؟!

در تحلیلی دیگر آمده است؛ هیجان دامن حقیقی‌ها و حقوقی‌های بورس را با هم گرفته است. مدتی است حقوقی‌های بازار رفتاری مانند سهامداران تازه‌وارد از خود نشان می‌دهند. این دست از سرمایه‌گذاران صف‌های معاملاتی را به پارامتری اثرگذار در رفتار سرمایه‌گذاری خود تبدیل کرده و بدون پشتوانه عقلایی با حجم‌های سنگین اقدام به عرضه سهام در بازار می‌کنند. دامن زدن به روند ریزشی بورس از سوی حقوقی‌ها این روزها با شدت بیشتری پیگیری می‌شود و نهاد ناظر هم هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این موضوع از خود نشان نمی‌دهد.
به اعتقاد کارشناسان بازارسرمایه وعده حمایت دولت در نخستین روز کاری هفته هم کارساز نبود و شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته بیش از ۳.۷ درصد ریزش کرد. گفته می‌شود خریدهای هیجانی؛ فروش‌های هیجانی را هم به‌دنبال دارد اما دخالت در روند بازار با وعده‌وعید، عاملی مخرب از سوی صاحب‌نظران اقتصادی مطرح می‌شود.

این حقوقی‌های بد قول!

با شروع معاملات در بازار سهام، شاخص کل بورس در روز دوشنبه هم با کاهش بیش از ۳ درصدی، به سیر نزولی خود ادامه داد و این در حالی است که قرار بود حقوقی‌ها از بازارسرمایه تهران حمایت کنند.
محمد خبری‌زاد، کارشناس بازارسرمایه با بیان اینکه قرار است حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از سمت صندوق‌ها به بازارسرمایه تزریق شود، گفت: اگر این رقم درست باشد به نظر می‌رسد یک‌بار دیگر صف‌های فروش بازار سهام جمع می‌شوند.
خبری‌زاده درباره خلف وعده حقوقی‌ها به تجارت‌نیوز گفت: مهم‌ترین مشکل بازار این است که چند سهم بزرگ مانند شستا و اخابر صف‌های فروش طویلی دارند و این صف‌ها روی ارزش معاملات تاثیر می‌گذارند. امروز با پیش‌گشایش بازار حجم معاملات چهار هزار میلیارد تومان بود که حدود نصف این رقم سرمایه از بازار از سمت حقوقی‌ها خارج شد و این یعنی سهامداران ترس از ریزش بورس دارند. 
وی در پاسخ به این پرسش که این فرآیند تا کی ادامه خواهد داشت، چنین گفته است: اگر حجم معاملات به ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد می‌توان به روزهای آینده بازار سهام امیدوار بود، اما اگر حجم معاملات به این رقم نرسد کار بازار سهام به‌طور طع سخت خواهد بود. 
همچنین وی در پایان خاطرنشان کرد: حقوقی‌ها از اوایل امسال حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از این مبلغ ازسوی دولت خارج شده و مابقی آن ازسوی حقوقی‌ها و صندوق‌ها خارج شده است. 
حقوقی‌ها برای حمایت از بازار سهام باید یک بخشی از آن منابعی را که از بازار خارج کرده‌اند را جبران کنند و اگر این کار را نکنند به احتمال زیاد بازار تا سال‌های سال کمر راست نخواهد کرد پس دولت باید بازار را حمایت کند.

سخن پایانی

 حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مصاحبه‌ای با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که «بازار بورس دیر و زود دارد، ولی سوخت و سوز ندارد و این روند ریزشی ادامه‌دار نخواهد بود! » این سخن رئیس سازمان بورس در حالی گفته می‌شود که پیش‌تر نیز گفته شده بود که از حقوقی‌های بازارسرمایه قول گرفته شده تا از این بازار حمایت کنند و فعلا نقدینگی را از تالار شیشه‌ای تهران خارج نکنند. 
اما چنین امری محقق نشد و حقوقی‌های بزرگ و جریان‌سازی مثل شستا روی قول خود نماندند و دقیقا طبق الگوی تازه‌واردان بورس عمل کردند که این نحوه عملکرد غول‌های بورسی موجب تشدید فضای هیجانی در بازار سهام شد. 
حال با توجه به این شرایط، به نظر می‌رسد حمایتی که در ماه‌های نخستین سال۹۹ از بورس شاهد بودیم را فعلا نخواهیم دید چراکه طبق آمار منتشر شده حقوقی‌ها امسال حدود ۱۰۰هزار میلیارد از بازار خارج کرده‌اند که حدود نیمی از این مقدار ازسوی دولت و در هفته‌های اخیر از بازارسرمایه خارج شده است. به اعتقاد اغلب کارشناسان بورس اگر این روند ادامه داشته باشد و حقوقی‌ها سرمایه‌های خارج‌شده را بار دیگر به این بازار بازنگردانند باید انتظار رکودی طولانی مدت در بورس تهران را داشته باشیم، رکودی که از نظر برخی کارشناسان ممکن است سال‌ها به طول بینجامد و در این بین تنها اتفاقی که خواهد افتاد پودر شدن سرمایه‌های عده زیادی از تازه‌واردان بازار سهام تهران خواهد بود. حال در این شرایط به نظر می‌رسد تنها راه چاره برای نجات بورس، دخالت دولت و حمایت از این بازار است، البته نباید فراموش کرد که بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند دولت با انگیزه تامین کسری بودجه از بازارسرمایه حمایت کرده است و حالا که بخش زیادی از این کسری جبران شده، دیگر دولت دلیلی برای پشتیبانی از بورس تهران نمی‌بیند. 


چاپ