چند خبر مهم بورسی امروز (۹۹/۰۴/۱۶)

در این گزارش به مهمترین خبرهای بورسی پرداخته شده است

روز طلایی بورس پایان یافت

​شاخص کل بورس در روز دوشنبه ۱۵ تیر و در پایان معاملات با رشد ۸۲ هزار و ۴۸۸ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۷۳۷ هزار و ۹۱۸ واحد رسید.

شاخص هم وزن امروز نیز رشد داشت و با ۱۳ هزار و ۹۰۹ واحد عدد ۴۸۳ هزار و ۸۲۹ واحد را نشان داد.

به گزارش گسترش نیوز ارزش معاملات نیز ۱۳۵ هزار و ۵۷۱ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای "شستا"، "فولاد" و "فارس " به ترتیب با ۲۲۴۱۹، ۴۸۴۸ و ۴۷۴۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز وبملت، شپنا و فملی بودند.

مسیر بورس به کدام سمت می‌رود؟

یک کارشناس بازار سرمایه از آغاز موج جدید صعود شاخص بورس خبر داد و گفت: در چند روز گذشته اصلاح در قالب اصلاح زمانی و دست به‌دست شدن سهام اتفاق افتاده که این موضوع باعث شده تا بازار خود را آماده موج بعدی صعود شاخص بورس کند.

نوید قدوسی امروز به علت اصلی رشد این روزهای بورس اشاره کرد و اظهارکرد: علت اصلی این موضوع وضعیت پولی اقتصاد کلان و افزایش رشد نقدینگی در کشور است و مهم‌تر از آن روندی است که نشان می‌دهد در حالا تبدیل شدن فرآیند شبه پول به پول هستیم.

 وی ادامه داد: با توجه به بالا بودن انتظارات تورمی و پایین بودن نرخ سود سپرده‌ها انگیزه در اقتصاد کشور برای نگهداری سپرده‌های مدت‌دار کاهش پیدا کرده و در نتیجه روند قوی برای تبدیل شدن شبه پول به پول اتفاق افتاده که این موضوع تاثیر خود را به شکل‌های مختلف در کشور گذاشته است.

 به گفته قدوسی، رشد عجیب حدود ١٠ درصدی قیمت دلار که تقریبا در سه روز کاری گذشته رخ داد اکنون در حال رقابت با بورس است که روزانه بیش از دو درصد رشد را تجربه می‌کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، روند اتفاقاتی که در وضعیت پولی کشور در حال رخ دادن است اثر خود را در بازارهایی مانند بازار طلا، ارز و سکه می‌گذارد و به مرور شاهد تاثیرگذاری آن بر بازار مسکن هم خواهیم بود.

اصلاح شاخص بورس به پایان رسید

وی خاطرنشان کرد: برخی علت روند صعودی اخیر شاخص بورس در این بازار را رشد پرشتاب نرخ ارز می‌دانند که از طرفی باعث رشد سودآوری شرکت‌ها و از طرف دیگر منجر به افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها می‌شود اما باید گفت چیزی که در اقتصاد کلان در حوزه پولی در حال رخ دادن است می‌تواند به عنوان اصلی‌ترین عامل در رشد اخیر شاخص بورس و نرخ دلار تلقی شود.

به گفته قدوسی، روند بورس در بازار روز گذشته نشانگر ادامه روند صعودی شاخص بورس برای بازار امروز بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در نخستین روز هفته جاری، ارزش معاملات خرد رکورد زد و به بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان رسید، افزود: در چند روز اخیر که بازاری پرحجم و پر معامله را پشت سر گذاشتیم، فرآیند دست به‌دست شدن سهام اتفاق افتاد به همین دلیل اکنون در چنین شرایطی انتظارات تورمی و قدرت بالای تقاضا اجازه اصلاح شدید به بازار را نمی‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار از هفته گذشته تا دیروز نزدیک به ۱۵ درصد اصلاح در شرکت‌های کوچک اتفاق افتاد، اظهارکرد: در سهام شرکت‌های کوچک اصلاح قیمتی اتفاق افتاد، اما سهام شرکت‌های دلاری محور که نقدینگی عمده جامعه را به خود اختصاص می‌دهند، فرصت چندانی برای اصلاح قیمتی پیدا نکردند.

 وی خاطرنشان کرد: سهام شرکت‌های بزرگ به محض اینکه خواستند وارد فاز اصلاحی شوند بازار به چشم یک فرصت خرید به آنها نگاه کرد و به سرعت سهام در حجم بالا خریداری شدند، بنابراین تقاضای بالا اجازه اصلاح قیمتی شدید به این سهام را نداد.

اصلاح بازار قابل پیش‌بینی نیست

قدوسی با تاکید بر اینکه در مورد اصلاح بازار نمی‌توان چندان به طور دقیق اظهار نظر کرد، گفت: به نظر می‌رسد در چند روز اخیر با توجه به‌دست به‌دست شدن سهام اصلاح شاخص بورس انجام شده و اکنون خطری در این زمینه بازار را تهدید نمی‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه به علت اینکه شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد اصلاح شدیدی را تجربه نکرد اشاره کرد و افزود: کانال یک میلیون واحد که شاخص بورس تا مدت‌ها وارد فاز اصلاحی شد ناشی از نرخ دلار بود و اکنون قیمت دلار با آن زمان قابل مقایسه نیست.

وی افزود: اگر دلار نرخ دلار به قیمت ۱۸ هزار تومان باز می‌گشت بازار با توجه به مقاومتی که بر روی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد داشت اصلاح شدید را تجربه می‌کرد و عمده سهم‌ها افت حدود ۲۰ درصدی را داشتند اما به دلیل همرمانی ورود شاخص بورس به کانال ١.٥ میلیون واحد و افزایش قیمت دلار، بازار اجازه چنین اصلاحی را مانند کانال یک میلیون واحد پیدا نکرد.

حمایت دولت از بورس

قدوسی به حمایت دولت از بورس تاکید کرد و افزود: حمایت دولت در رشد این روزهای بازار بسیار تاثیرگذار بود، در این زمینه با حمایت‌های لفظی زمینه اطمینان‌دهی به بازار را فراهم و فضای روانی بازار را تقویت می‌کند، در کنار این موضوع برخی از حمایت‌های واقعی مانند کاهش نرخ مالیات می‌تواند در افزایش سودآوری شرکت‌ها تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهارکرد: اکنون اتفاقی معاملات بورس را تهدید نمی‌کند و می‌توان روند بازار را فعلا صعودی دانست اما گاهی ممکن است اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد که به شدت بازار را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل نمی‌توان اظهار نظر قاطعی را در این زمینه ارائه داد.

معاملات شستا در بورس متوقف شد

دقایقی پیش اعلام شد: کلیه معاملات نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در روز جاری به دلایل نظارتی تایید نشد.

عدم تایید معاملات نماد شستا در حالی‌است که در بازگشایی این نماد سود ۳۷ درصدی برای سهامداران لحاظ شده بود.

ورود استارتاپ‌ها به بورس چقدر سودآور است؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: توجه به استارت آپ‌های نوپا و بهره گیری از تجارت دیگر جوامع در چارچوب هدایت استارتاپ‌های موفق به بازارهای سرمایه می‌تواند زمینه رشد اقتصاد با بهره گیری از این قابلیت‌ها را در سال جهش تولید فراهم آورد.

در سال جهش تولید این نکته که سرمایه‌ انسانی خلاق و نوآور از اساسی‌ترین زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان و کارآفرین است، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 مهدی عسگری نماینده استان البرز و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: در سال‌های اخیر بخشی از سرمایه‌های انسانی متخصص کشور به حضور در شرکت‌های دانش‌بنیان سوق پیدا کرده‌اند و توجه به استارت آپ‌های نوپا و بهره گیری از تجارت دیگر جوامع در چارچوب هدایت استارتاپ‌های موفق به بازارهای سرمایه می‌تواند زمینه رشد اقتصاد با بهره گیری از این قابلیت‌ها را در سال جهش تولید فراهم آورد.

وی درباره تاثیر استارتآپ‌ها بر اقتصاد ملی، در سال جهش تولید معتقد است: ورود استارت آپ‌ها به بازار سرمایه از چند جهت حائز اهمیت می‌باشد، اول اینکه نامگذاری سال ۹۹ بنام جهش تولید که نقش قطب نما را برای ما دارد، گواه این مطلب است که خیلی بیشتر از سال رونق تولید باید تلاش و جهش داشته باشیم. ثانیاً رویکرد درونزایی و برونگرایی که در اسناد بالا دستی تأکید شده، جهت گیری اقتصاد و تولید ملی را در سال جهش تولید به ما می‌نمایاند. بین‌المللی‌سازی و توسعه استارت آپ‌ها در سطح جهانی باید در هسته اولیه تولد یک استارآپ ایرانی قرار داشته باشد. حرکت برروی مرزهای دانش برای رشد و جهش تولید، بهره‌وری در عرصه تولید و خدمت دهی نوین و فرصت رقابت در سطوح جهانی را فراهم می‌کند.

عسگری در باره اینکه با توجه به نمادهای سبز بورس در ابتدای سال ۹۹، نظرتان راجع به ورود استارت آپ‌ها به بورس چیست؟ گفت: در شرایط فعلی اقتصاد که روزهای سختی بر کسب وکارها می‌گذرد هدایت استارتاپ‌ها به بازار سرمایه حلقه مفقوده جهش تولید خواهد بود. ورود استارت آپ به بورس نشان دهنده بلوغ کسب و کارهای نوین است. البته در این مسیر باید مراقب دو اتفاق بود: نخست هیجانی که دربازار سرمایه ایجاد می‌شود، به مثابه حبابی نباشد که با ترکیدن آن اکوسیستم استارت آپ‌ها تضعیف شود. دوم اینکه واکنش پرهیجان و ذوق زده دولت را به همراه نداشته باشد چون دولت صرفاً باید در جایگاه ناظر ظاهر شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: از سویی ورود مطلوب به بورس جنبه‌های مثبت فراوانی را در سال جهش تولید داراست: اول اینکه سرمایه گذارانی که نسبت به شفافیت سرمایه‌گذاری در افق این اکوسیستم مردد بودند را خوشبین به سرمایه‌گذاری می‌کند و در وهله بعدی ثروت نامشهود کارآفرینانی که تا بحال ثروتشان روی کاغذ بوده را به دارایی مشخص، تبدیل می‌کند. بنابراین بخشی از ثروت کارآفرینان به آنها بازگشته و موجب می‌شود دیگر کارآفرینان استارت آپی نیز برای ورود به بورس ترغیب شوند.

عسگری تصریح کرد: جهش رشد این استارت‌آپ‌ها و رسته صنایع و مشاغل مرتبط باعث به وجود آمدن موج‌های بعدی، بازگشت امید و سرمایه به اکوسیستم استارت آپی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در شرایط سخت تحریمی، ورود استارت آپها به بورس چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟ گفت: تحریم برای استارت آپ‌های جوان ایرانی به مثابه دو روی یک سکه است. از سویی محدودکننده و از سویی، آغاز فصلی نو برای رشد وشکوفایی است. عمر استارت آپ‌های ایرانی طولانی نیست اما در همین مدت کوتاه موفقیت‌های بزرگی به‌خصوص برای برخی کسب وکارهای اینترنتی حاصل شده. باید بپذیریم ما فقط تحریم نیستیم بلکه در حال نزاع با جنگ افزارهای اقتصادی امریکا هستیم، دراین شرایط کسب و کارهای نوین و استارتاپ‌ها در مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: استارت آپ ها، شرکت‌های‌های فناورانه و دانش‌بنیان به‌دلیل اینکه در مرزهای دانش قرار دارند می‌توانند با ارائه خدمات مطلوب، برای اقتصاد ایران ارزش افزوده فراوانی ایجاد نمایند. از سویی هدفگذاری رشد هشت درصد اقتصادی که در برنامه‌های متعدد پنج ساله گنجانده شده، و نرخ پایین رشد اقتصادی در دولت‌های اخیر، همه ما را وادار می‌کند که با همت بیشتر به سمت جبران پیش برویم. استارت آپ‌ها به خاطر داشتن ابزار قدرتمند دانش و ماهیت ذاتی ارائه خدمات گسترده و ارزان، نقش قابل توجهی در رفع شرایط سخت و ظالمانه تحریم می‌توانند داشته باشند. با پیوند استارت آپها به بورس، حلقه‌های گمشده فراوانی، نمایان خواهد شد.

عسگری در ادامه در پاسخ به این سوال که اساساً تروریسم اقتصادی در حوزه استارت آپ‌ها تا چه میزان جدی است؟ افزود: بدلیل اینکه استارت آپها وشرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر ازسایر کسب وکارها ازفناوری‌های روز دنیا بهره می‌برند، بعضاً در معرض تحریم‌های انتقال دانش وفناوری قرار دارند. بطور مثال در استارت آپهای نرم افزاری مبتنی بر تهیه نقشه، شرکت بزرگی چون "گوگل" محدودیت برای استارت آپهای ایرانی اعمال کرده است. بنابراین کار آنها سخت وپرهزینه خواهد شد. ازسویی دیگر برای تامین منابع مالی از محل‌های بین‌المللی نیز استارت آپهای داخلی با محدودیت مواجه هستند. در چنین شرایطی گزینه تامین منابع ازوجوه داخلی گزینه جایگزین وموثر می‌باشد. حال اگر بتوانیم این تروریسم اقتصادی را به مثابه فرصت بدانیم، می‌توانیم ازخروج منابع مادی و سرمایه انسانی از کشور جلوگیری کنیم. همانطور که وقتی که دسترسی به شرکت بین‌المللی "آمازون" در داخل محدود شد، کسب وکار برخی فروشگاه‌های اینترنتی بومی رونق گرفت.

وی درباره اینکه چقدر بورس می‌تواند در هدایت صحیح نقدینگی برای رشد استارت آپها حرکت کند، خاطر نشان کرد: در روزهایی که جهان با بحران نفت، کرونا، و رکود مواجه است، و در کشور شاهد کاهش سود بانکی هستیم، شاخص بورس ایران مثبت است. از این جذابیت باید برای جذب نقدینگی سرگردان جامعه برای سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی شرکت‌های استارت آپی بهره ببریم تا از این طریق میزان اشتغال را برای آحاد جامعه بهبود ببخشیم، البته با ملاحظاتی که به بخشی از آن قبلتر اشاره شد برای تثبیت این روند بورس به آرامش، آموزش و شفافیت نیاز دارد. از طرفی با توجه به روند ورود سرمایه‌گذاران به بورس و افزایش نقدینگی در این بازار امسال زمان بسیار مناسبی برای ورود موفقترین استارت‌آپ‌های نسل اولی به بورس است.

عسگری در باره اینکه آیا با ورود استارت آپها به بورس می‌توانیم امید داشته باشیم که درمنطقه غرب آسیا و خاورمیانه، شرکت‌های استارآپی با مقیاس منطقه‌ای خواهیم داشت؟ گفت: هم اکنون یکی از سایت‌های تجارت الکترونیک ایرانی در بین ۱۰ استارت‌آپ پربیننده در غرب آسیا وخاورمیانه است. توجه داشته باشید که حوزه تمدنی ایران را ۴۰۰ میلیون جمعیت فرا گرفته‌اند که عمدتاً در پیرامون ما هستند. قطعاً با تامین منابع و سرمایه‌گذاری صحیح تر، این روند متحول و دگرگون خواهد شد. گزارش هایی موجود است که کشورهای خاورمیانه وحوزه خلیج‌فارس در سال‌های اخیر مبالغ بسیار زیادی برای استارت آپهای خود سرمایه‌گذاری کرده اند، برای پیشتازی در این موضوع می‌بایست جدی تر وارد عمل شویم.

وی درباره تاثیر ورود این استارت‌آپ‌ها به بورس افزود: نخستین تاثیری که عرضه این شرکت‌ها در بورس خواهد داشت بازگشت بنیانگذاران این شرکت‌ها در شکل سرمایه‌گذار نسل بعدی استارت‌آپ‌ها و انتقال تجربه برای شروع استارت‌آپ‌های جدید است. از طرفی شفافیت و بلوغ مالی این شرکت‌ها می‌تواند به رشد این اکوسیستم کمک کند. ورود این شرکت‌ها به بورس باعث تسهیل در فراهم شدن سرمایه و رشد آنها می‌شود و نتایجی همچون اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم خصوصاً برای قشر تحصیل‌کرده و متخصص، جلوگیری از فرارمغزها و یا حتی بازگشت بسیاری از نخبگان به ایران، ایجاد امید در نسل بعدی و تشویق به کارآفرینی به عنوان قوه محرکه اقتصاد، تأثیر جدی در تمرکز زدایی اقتصادی دارد.


چاپ