جدیدترین جزئیات از عرضه اولیه سیمان تامین در بورس

در نشست خبری رضا جمارانیان با خبرنگاران که به ‌مناسبت عرضه اولیه سهام شرکت سیمان تامین در بورس که روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه انجام می شود، جزئیاتی از این عرضه اولیه مطرح شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین در این نشست خبری به معرفی فعالیت‌های شرکت سیمان تامین به‌صورت کامل پرداخت و گفت: شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) است که در ۳ زمینه صنعت سیمان، صنعت ساختمان و عمران و حمل و نقل فعالیت می‌کند. سرمایه این شرکت بالغ ‌بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان و به‌طور مختصر این هلدینگ شامل ۴۵ شرکت است که از این تعداد ۳۰ شرکت به صورت مدیریتی و ۱۵ شرکت به صورت غیرمدیریتی و در تقسیم‌بندی دیگر ۲۶ شرکت به صورت بورسی و ۱۹ شرکت غیربورسی داریم.

وی با اشاره به این که ارزش پرتفوی کل مجموعه حدود ۲۰ الی ۲۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، توضیح داد: در صنعت سیمان، هلدینگ سیمان تامین بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور با ۱۸ شرکت است که به صورت مدیریتی اداره می‌شوند و در مجموع ۳۰ درصد ظرفیت تولید و فروش سیمان در هلدینگ سیمان تامین است.

رئیس هیات مدیره سیمان تامین اظهار کرد: سود تجمیعی سال ۹۸ از محل شرکت‌های سیمانی بالغ بر ۱۱۲۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به سود ۳۸۱ میلیارد تومانی سال ۹۷ حدود ۱۹۰ درصد افزایش رشد داشته است. در صنعت عمران و ساختمان نیز در مجموع ۴ شرکت مدیریتی داریم که از شاخص‌ترین آنها شرکت سابیر است که در زمینه پروژه‌های عمرانی، به طور عمده سدسازی مشغول به کار است. ارزش پروژه‌های در دست اجرا در شرکت سابیر حداقل بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. از پروژه‌های شرکت‌های ساختمانی، شرکت ایران سازه که داخل این شرکت یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های ساختمانی کشور به شمار می‌رود، بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که شامل پروژه‌های در دست ساخت است.

وی با اشاره به فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین در بخش حمل‌ونقل به فعالیت‌های شرکت حمل‌ونقل آبادان پرداخت و در این باره گفت: این شرکت در کل ۳۰ درصد حمل‌ونقل کالاهای مهم کشور را برعهده دارد. نتیجه عملکرد تلفیقی شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین در مجموع ۳ صنعت یادشده در سال ۹۸ حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که نسبت به سود سال ۹۷ که ۴۷۱ میلیارد تومان بود، خبر از ۱۹۰ درصد رشد سود می‌دهد.

مدیرعامل هلدینگ سیمان تامین تاکید کرد: رشد تولید و فروش سیمان در کشور در مجموع ۹ درصد بود که ۳ درصد آن تعلق به سیمان تامین دارد که این خود بیانگر میزان سود دهی این برند صنعتی دارد.

جمارانیان درباره محل افزایش سرمایه شرکت تاکید کرد: افزایش سرمایه قبل از عرضه اولیه صورت گرفته شده که محل آن هم وصول مطالبات بوده است.

وی ادامه داد: یکی از علائم سوددهی مجموعه تعیین تکلیف وام‌های ارزی است.

جمارانیان افزود: در سال ۹۷ سیمان آبیک ۱۰۳ میلیارد تومان زیان انباشته داشت که با تسویه تسهیلات ارزی و کنترل هزینه‌ها در سال ۹۸ به ۲۰۰ میلیارد تومان سود خالص و نهایتا ۱۰۰ میلیارد تومان سود انباشته رسید. تسهیلات ارزی از صندوق ذخیره ارزی دریافت شده بود که از طریق قانون رفع موانع تولید با بانک به این تفاهم رسیدیم که تسهیلات دریافت شده به ریال و به نرخ سالی که این تسهیلات دریافت شد، تسویه شود.


چاپ