رکورد تولید بیش از ۷ میلیون تن تختال و ۱۰ میلیون تن فولادخام لبیکی در سال جهش تولید

قطار پرشتاب رکوردهای «فولاد» متوقف شدنی نیست

دست‌یابی به رکورد تولید بیش از ۷ میلیون تن تختال در کارخانه اصلی و ۱۰ میلیون تن فولاد خام در گروه فولاد مبارکه در آخرین روزهای سالی که با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده بود؛ لبیک جانانه‌ای بود به خواسته قلبی مقام معظم رهبری.

فولادمردان فولادمبارکه بار دیگر اثبات کردند فارغ از همه حاشیه‌ها دریایی از غیرت و کوهی از عزم و اراده هستند و با همتی که دارند می‌توانند در جامعه سفیران امید باشند. حمیدرضا عظیمیان مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه از دستیابی به رکورد مهم دیگری در آخرین ساعات سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: شرکت فولاد مبارکه در آستانه ورود به قرن امید و در آخرین ساعات سالی که مجموعه‌ای از مشکلات و محدودیت‌ها را در خود جای داده بود؛ توانست با کسب رکوردی دیگر با وجود ۴ بار تحریم و قرار داشتن در سیبل اصلی تروریسم اقتصادی ایالات متحده، کاری کند کارستان و در کوران تحریم و کرونا و کمبود مواد اولیه و انرژی مورد نیاز، در مواجهه با بادهای سهمگین هجمه‌ها آنچه را که لیاقتش را داشت به دست آورد.

ثبت رکورد تولید ۷ میلیون تختال و ۱۰ میلیون تن فولاد خام

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه عظیمیان افزود: شرکت فولاد مبارکه در سالی که گذشت ثابت کرد این فرزند خلف انقلاب اسلامی در عرصه صنعت و اقتصاد امروز به شکوفایی کامل دست پیدا کرده و

می‌تواند با درنوردیدن مرزهای تولید و کسب رکوردهای متعدد یکی پس از دیگری تاریخ‌سازی کند. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان این مطالب اظهار کرد: دست‌یابی به رکورد تولید بیش از ۷ میلیون تن تختال در

کارخانه اصلی و مادر فولادمبارکه و ۱۰ میلیون تن فولاد خام در گروه فولاد مبارکه در آخرین روزهای سالی که به نام «جهش تولید» نامگذاری شده بود؛ لبیک جانانه‌ای بود به خواسته قلبی مقام معظم رهبری.

کارستان جهش تولید با رکوردهای متعدد

عظیمیان به تلاش ستودنی کارکنان متخصص فولادمبارکه اشاره کرد و گفت: کارکنان متخصص گروه فولادمبارکه از ابتدای امسال با عزمی مضاعف تصمیمشان را گرفته بودند و یک دل شدند تا با کسب رکوردهای پی در

پی نشان دهند با باور ملی، ایستادگی و اتحاد می‌توان تمام تمام غیرممکن‌ها را ممکن کرد و این اراده فولادی را تا آخرین روزهای اسفند به نمایش گذاشتند. تا بدین ترتیب نام فولاد مبارکه خاری باشد در چشم

بدخواهان این مرز و بوم کهن.

وی به رکوردهای متعدد گروه فولاد مبارکه در سال جهش تولید هم پرداخت و افزود: پشت سر گذاشتن رکوردهای روزانه و ماهیانه تا ثبت رکورد روزانه ۱۴۰ ذوب، در ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم، ثبت رکورد

بی‌نظیر تولید ۷۰۰ هزار و ۱۶۵ تن گندله در ناحیه آهن سازی، ثبت رکورد تولید سالیانه یک میلیون و ۳۷۲ هزار تن در واحد تاندم مداوم نورد سرد، رکورد تولید ۱۳۴ هزار تن محصول قلع اندود درخط نورد دو قفسه‌ای، عبور

از رکورد سالیانه یک میلیون و ۱۵۲ هزار تن در خطوط باکس آنیلینگ نورد سرد و ۱۲۳ هزار تن درخط تمپر میل، عبور از ظرفیت اسمی سالیانه ۱.۵ میلیون تن تختال و ثبت ۵ رکورد متوالی در طول ۶ ماهه در فولاد

هرمزگان، ثبت رکورد تولید سالیانه یک میلیون و ٣٨٢ هزار تن آهن اسفنجی با رکورد کیفی ٩۴.٨ درصد در واحد احیا مستقیم مجتمع فولاد سبا، عبور از تولید ۳ میلیون تن گندله در فولاد سنگان، ارتقای رکورد تولید

ماهیانه ورق گالوانیزه در شرکت فولاد تاراز چهار محال و بختیاری و رسیدن به تولید ۱۸ هزار و ۵۴۹ تن، تولید ۹۸ هزار و ۳۲۵ تن سنگ‌آهک دانه‌بندی در شرکت فولادسنگ و همینطور ثبت رکورد تولید ماهانۀ آهن

اسفنجی در شرکت فولاد سفیددشت، جابه‌جایی ۳ رکورد در فولاد امیرکبیر کاشان و همچنین ۲ رکورد در فولاد متیل و… تنها گوشه‌ای از این رکوردها در سال جهش تولید است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در پایان گفت: این موفقیت‌ها و رکوردهای متعدد را به همه آنهایی که دل در گروی استقلال و آزادی این نظام مقدس

دارند تبریک می‌گویم و در این لحظه‌های باشکوه؛ با غرور و افتخار برخاسته از همت همکارانم در گروه بزرگ فولاد مبارکه به همه آنهایی که در قالب یک تیم بزرگ کاری این دستاورد بزرگ را آفریدند ادای احترام می‌کنم و به ایشان دست مریزاد می‌گویم و مطمئنم شرکت فولاد مبارکه با چشم‌اندازی که برای خود ترسیم کرده است آینده‌ای بهتر خواهد داشت. بدین ترتیب سال ۱۴۰۰ سال فولاد مبارکه و همه اراده‌های فولادین است.

رکوردی از تولید تختال‌های محیط‌های نفت، گاز ترش و شیرین

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه عباس اکبری محمدی معاون بهره‌برداری این شرکت از رکوردشکنی تولید فولاد API تختال‌های محیط‌های نفت و گاز ترش و شیرین در سال ۱۳۹۹ خبر داد و افزود: با تولید ۲۷۵ هزار تن تختال‌های محیط گاز ترش در سال ۹۹، رشد ۵۳ درصدی نسبت به سال ۹۸ به ثبت رسید.

 این در حالی است که در تولید تختال محیط گاز شیرین نیز با تولید ۳۰۳ هزار تن در سال ۹۹، رشد ۱۳۹ درصدی نسبت به سال ۹۸ محقق شد و از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری به عمل آمد.

عباس اکبری محمدی افزود: میزان تولید فولاد محیط شیرین از ۸۵ هزار تــن در سال ۱۳۹۷ به ۱۲۷ هزار تن در سال ۱۳۹۸ و به ۳۰۳ هزار تن در سال ۱۳۹۹ رسید که به ترتیب رشد ۵۰ و ۱۳۹ درصدی را به همراه داشت. ضمن اینکه تولید فولاد محیط ترش از حدود ۳ هزار تن در سال ۱۳۹۷ (که مربوط به تولید آزمایشی بود) به ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۸ و ۲۷۵ هزار تن در سال ۱۳۹۹ رسید که رشد حدود ۵۳ درصدی داشته است. وی تصریح کرد: تولید تختال‌هایی که تأمین‌کننده ورق‌های موردنیاز در قسمت‌های حساس صنایع نفت و گاز هستند، از سال ۱۳۹۷ در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفت و به علت آنکه صنایع نفت و گاز از استاندارد API استفاده می‌کردند طراحی این محصولات نیز بر این اساس انجام گرفت.

معاون بهره‌برداری یادآور شد: برای اولین بار در ایران فرایند طراحی این محصولات با درخواست مشتری از قسمت فروش در واحد ترو پروسس مدیریت MPT آغاز شد و این واحد در تعامل با مشتری از یک طرف و دفتر فنی تولید و قسمت‌های عملیاتی تولید ناحیه فولادسازی از طرف دیگر، اقدام به طراحی اولیه این محصولات کردند، به‌طوری‌که بعد از تولید آزمایشی و تأیید کنترل کیفی برای مشتری ارسال و تولید آزمایشی تا تبدیل‌شدن به محصول نهایی ( که در این مورد غالبا لوله‌های انتقال است) در کارخانه مشتری ادامه یافت. اکبری محمدی همچنین به موارد مصرف این محصولات اشاره و گفت: مصرف عمده فولادهای محیط شیرین در پروژه‌های گازرسانی در نقاط مختلف کشور و عمده مصرف فولادهای محیط ترش برای پروژه ملی و استراتژیک خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک بوده است که تنها در این پروژه از خروج ۴۰۰ میلیون دلار ارز از کشور فقط در بخش فولادسازی آن جلوگیری به عمل آمد.

معاون بهره‌برداری در پایان از واحدهای فروش، برنامه‌ریزی تولید، متالورژی و روش‌های تولید، کنترل کیفیت، آزمایشگاه‌های فولادسازی و محصول، تعمیرگاه مرکزی و خرید که در تولید تختال‌های محیط ترش و شیرین همکاری لازم را با ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم داشته‌اند تشکر و قدردانی کرد.

عزم جدی برای اجرای ابرپروژه نورد گرم ۲

مختار بخشیان قائم مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه عزم جدی برای اجرای ابرپروژه نورد گرم ۲ وجود دارد، گفت: امیدواریم در نوروز ۱۴۰۳ شاهد ارائه گزارشی از بهره‌برداری این ابرپروژه باشیم.

بخشیان قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولاد اظهار کرد: محصولات فولادی ازنظر شکلی شامل ۲ نوع محصولات بلند (میلگرد، تیرآهن و نبشی) و محصولات تخت (ورق‌های فولادی) هستند. شرکت فولاد مبارکه تولیدکننده محصولات تخت یعنی انواع ورق‌های فولادی است که شامل ورق‌های گرم، روغنی و پوشش‌دار است.

ضخامت ورق‌های تولیدی این شرکت از ۱.۶ تا ۱۶ میلی‌متر بوده که در آینده تا ۲۵.۴ میلی‌متر نیز افزایش می‌یابد.

وی افزود: معمولا مشتریان مستقیم محصولات طویل، مردم هستند درحالی‌که مشتریان محصولات تخت را صنایع و کارخانه‌های تولیدی تشکیل می‌دهند؛ یعنی خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم‌خانگی، پروفیل سازان، صنایع نفت و گاز، صنایع ساختمانی و... مصرف‌کننده این محصولات تخت هستند.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه گفت: در سال ۱۳۷۰ که شرکت فولاد مبارکه به بهره‌برداری رسید، شرکتی بسیار مدرن و به‌روز به شمار می‌آمد که قادر به تولید انواع ورق‌های روز دنیا بود.

 بخشیان ادامه داد: از آن زمان تاکنون به‌مرور مصرف‌کنندگان عمدتا به سمت مصرف فولادهای سبک‌تر اما مستحکم‌تر و عریض‌تر روی آورده‌اند.

برای عنوان مثال وزن خودروها در مصرف انرژی، آلایندگی زیست‌محیطی و بهای تمام‌شده آن بسیار مؤثر است.

بنابراین وجود ورق‌های سبک، عرض و مستحکم از اهمیت بالایی در این صنعت برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: سه دهه قبل در دنیا ۸ نوع کیفیت فولادی در خودرو استفاده می‌شد درحالی‌که اکنون این تعداد به بیش از ۳۰ نوع افزایش‌یافته است در صنایع دیگر هم به همین شکل است.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: طرح شهید خرازی طرحی بود که در دهه ۸۰ به‌منظور افزایش ظرفیت و پر کردن این شکاف تعریف شد.

 این طرح ۳ بخش داشته است که بر اساس آن باید در بخش اول ظرفیت آهن‌سازی کامل می‌شد؛ در بخش دوم باید ظرفیت فولادسازی و تولید شمش فولادی کامل می‌شد و در بخش سوم بخش نورد کامل می‌شد که ما بتوانیم شمش را به ورق‌های موردنظر و به‌روز تبدیل کنیم.

بخشیان تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در ۲ بخش اول بیش از یک میلیارد یورو یعنی معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه کرده و آنها را به بهره‌برداری رسانده است.

 از اویل دهه ۹۰ نیز بخش نورد گرم ۲ عملا کلید خورده و ۲ بار تا مرحله امضای قرارداد پیش رفته‌ایم؛ حتی یک‌بار قرارداد نیز به امضا رسید اما اجرای آن به دلیل تحریم‌ها متوقف شد. اخیرا پروژه با یک‌طرف چینی منعقدشده که امیدواریم بتوانیم آن را اجرا کنیم.

 بی‌نیازی از واردات

وی درباره تأثیرات اقتصادی این پروژه نیز اظهار کرد: اجرای این پروژه کشور را در تولید این نوع فولاد توانمند می‌کند و تقریبا نیازهای کشور را در این حوزه به‌صورت کامل برطرف می‌کند.

اکنون سالانه ۲ میلیون تن ورق فولادی به کشور وارد می‌شود که با اجرای این پروژه نه‌تنها جلوی این حجم از واردات گرفته می‌شود بلکه توانایی صادرات نیز به وجود می‌آید.

درواقع علاوه بر اینکه از خروج سالانه ۹۰۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌شود بلکه با صادرات محصولات این بخش، بخشی از ارز موردنیاز کشور نیز تأمین می‌شود.

قائم‌مقام مجری طرح نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه گفت: علاوه بر این از زمانی که عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود، حدود یک هزار نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در اجرای آن مشارکت خواهند داشت.

همچنین پس از بهره‌برداری نیز حدود یک هزار نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم به‌واسطه این ابرپروژه مشغول به فعالیت خواهند شد.

بخشیان با بیان اینکه نورد گرم جزو بخش‌های تمیز فولادسازی محسوب می‌شود و آلایندگی آن صفر است، اظهار کرد: از این نظر نورد گرم ۲ جزو پروژه‌های سبز به شمار می‌رود و نگرانی بابت آلایندگی زیست‌محیطی وجود ندارد.

سخن پایانی

شرکت فولاد مبارکه بزرگ‌ترین فولادساز کشور که سهم حدود ۵۰ درصدی از تولید فولاد ایران را در اختیار دارد.

 این مجموعه عظیم فولادی در طول سال‌های گذشته تلاش کرده در مسیر ارتقا کمی و کیفی تولیدات خود گام بردارد. بدین ترتیب در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد ثبت رکوردهای متعددی از این شرکت و گروه‌های زیرمجموعه آن بودیم.

در ادامه باید خاطرنشان کرد که شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز کشور، در طول سال‌های گذشته، تولید محصولات ویژه را در دستور کار خود قرار داده است.

 ابرپروژه نورد گرم ۲ نیز بر همین اساس تعریف شده است. در حال حاضر سالانه ۲ میلیون تن ورق فولادی به کشور وارد می‌شود؛ با اجرای این پروژه نه‌تنها جلوی این حجم از واردات گرفته می‌شود بلکه توانایی صادرات نیز به وجود می‌آید.

 درواقع علاوه بر اینکه از خروج سالانه ۹۰۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌شود بلکه با صادرات محصولات این بخش، بخشی از ارز موردنیاز کشور نیز تأمین می‌شود.


چاپ