رونمایی گل گهر از هفت قطعه هایتک بومی

همزمان با نمایشگاه جهش تولید و بومی‌سازی کرمان شرکت گل گهر از هفت قطعه هایتک ساخت داخل رونمایی می‌کند.

همزمان با نمایشگاه نهضت تولید و بومی‌سازی کرمان از قطعات هایتک بومی شده توسط شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با حضور استاندار و نمایندگان محترم استان رونمایی می‌گردد.

 

این قطعات شامل درایو کنترل دور موتورهای الکتریکی، مجموعه هیدرولیکی شامل بلوک وکاتریج سیستم ترمز ماشین‌آلات سنگین (دامپتراک)، سیستم کنترلی مشعل کوره‌های کارخانه گندله‌سازی، رک سنسور دامپتراک کوماتسو، رطوبت سنج برخط خطوط کنسانتره، دیتالاگر گندله‌سازی و بخش الکترونیک سیستم توزین Shenck می‌باشند.

tolid-do.jpg

 

یکی از قطعات ارزبر زنجیره فولاد و سایر صنایع کشور درایوهای کنترل دور بوده که سالانه بیش از ١٠ میلیون یورو ارزبری را به کشور تحمیل می‌نمایند. درایو یک تجهیز الکترونیک قدرت است که به واسطه آن می‌توان سرعت موتورهای الکتریکی را کنترل کرد. کنترل سرعت نه تنها عموما باعث بهبود فرآیند می‌شود، بلکه در بسیاری از موارد منجر به صرفه جویی‌های قابل توجه در مصرف انرژی نیز شده و با توجه به مصوبه اخیر افزایش قیمت برق صنایع یکی از بهترین راهکارهای صرفه جوئی در مصرف برق می‌باشد.

tolid-se.jpg

 

همچنین بومی‌سازی مجموعه هیدرولیکی بلوک و کاتریج‌های سیستم ترمز دامپتراک، متشکل از سیستم‌های بسیار دقیق مکانیکی می‌باشد که با فشار ۴۱ تا۲۴۱ بار، عملکرد بسیار حساس و دقیقی را در ترمز تراک با وزنی بالغ بر ۱۰۰ تن ایفا می‌کند. محصول دیگری که رونمائی خواهد شد، سیستم کنترلی مشعل کوره‌های گندله‌سازی بوده که این محصول فناوری وساخت شرکت مطرح Hans Hennig آلمانی می‌باشد و با توجه به مشکلات تحریم و عدم تامین آن و اخلال در مشعل‌های کوره کارخانه گندله‌سازی، مهندسی معکوس آن در دستور کار قرار گرفت و طی این فرآیند، برد کنترلی طبق الگوریتم پیچیده دوازده گانه فرآیند‌های ایمنی استانداردهای اروپایی طراحی گردید.

tolid-chahar.jpg

 

همچنین از سنسور سوخت رسانی الکترومغناطیسی کوماتسو که کاندید محصول نمونه ایرانی در سال ۹۹ گردیده و سبب افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت تراک‌های ۱۰۰ تنی معدن شده است، نیز رونمائی خواهد گردید.

محصول هایتک دیگری که توسط واحد مهندسی معکوس گل گهر برای نخستین بار در ایران طراحی وساخته شده است، رطوبت سنج برخط خطوط کنسانتره می‌باشد. اندازه گیری انلاین رطوبت مواد در صنایع با دقت بالا جزو چالش‌های مهم بوده است شرکت دانش‌بنیان مپسام در این زمینه پس از دو سال تحقیقات جامع و طراحی‌های مختلف به نمونه اولیه با دقت بالا دست یافته است که با فناوری پیشرفته MIR طراحی شده است و در کارخانه گندله‌سازی گل گهر نصب می‌گردد.

tolid-panj.jpg

 

لازم بذکر است قطعات فوق با همکاری شرکت‌های کیمیا صنعت و مپسام که هر دو از شرکت‌های دانش‌بنیان بومی استان کرمان بوده، ساخت داخل شده‌اند و پیش‌بینی می‌گردد با توجه به سیاست‌های مدیرعامل جدید گل گهر فصل جدیدی از شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان استان کرمان آغاز گردد.

منبع: روابط عمومی گل گهر


چاپ