عرضه محصولات بالادست فولادی در بورس کالا ادامه دارد

بازگشت شفافیت به معاملات

با شدت گرفتن التهاب در زنجیره فولاد موضوعاتی همچون عرضه ۱۰۰ درصدی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا موردتوجه سیاست‌گذاران قرار گرفت.

این طرح با هدف بازگشت شفافیت به معاملات این زنجیره، ممانعت از مهندسی عرضه و قیمت‌گذاری دستوری و کشف قیمت‌ها در فضایی شفاف موردتوجه قرار گرفت. بر همین اساس از اوایل بهمن امسال سنگ آهن، کنسانتره و گندله در رینگ معاملات بورس کالا عرضه شدند. به‌اعتقاد بسیاری از فعالان زنجیره فولاد ورود معاملات محصولات بالادستی این زنجیره به بورس کالا می‌تواند زمینه حذف قیمت‌گذاری دستوری از این معاملات را فراهم کند.


نقاط ضعف و قوت

به گزارش معدن‌مدیا، سعید عسکرزاده، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی معاملات کنسانتره و سنگ آهن در بورس کالا گفت: پیرو عرضه سنگ آهن در نیمه نخست بهمن در بورس کالا که با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) انجام شد، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایرادات وارد شده به این عرضه را به بورس و معاونت نظارت بر بازار اطلاع داد. بر همین اساس جلسه‌ای با حضور اعضای انجمن سنگ‌آهن و معاون نظارت بر بازار بورس کالا تشکیل و قرار شد عرضه ۲ محصول کالایی کنسانتره و گندله در بورس ادامه یابد.

وی ادامه داد: قابلیت استفاده از ابزار بورس برای شفافیت و منطقی شدن قیمت‌های این دو محصول در بورس کالا وجود دارد. با هماهنگی‌های به‌عمل آمده و طبق تفاهمنامه‌ای که به‌زودی با بورس کالا امضا خواهیم کرد، از این پس کنسانتره و گندله در بورس کالا عرضه خواهند شد. البته همچنان مذاکرات در زمینه نحوه پذیرش و بروکراسی‌های موجود برای عرضه و فروش یک محصول در رینگ معاملات بورس کالا ادامه دارد.


تعامل انجمن سنگ‌آهن و بورس

دبیر انجمن سنگ آهن افزود: درحال‌حاضر مقرر شده بورس کالا مراحل ثبت پذیرش و فرم‌های موردنیاز را برای انجمن سنگ آهن ارسال کند و هماهنگی با شرکت‌های فعال در این حوزه از این طریق انجام شود. همچنین اسامی شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره و گندله ازسوی انجمن در اختیار بورس کالا قرار گیرد تا بروکراسی موجود در بورس برای شرکت‌ها تسریع شود.

عسکرزاده در ادامه تاکید کرد: ممکن است برخی شرکت‌ها قراردادهای بلندمدتی براساس فرمول‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در دست اجرا داشته باشند؛ بنابراین تا پایان سال باید براساس آن عمل کنند، اما قطعا بعد از پایان یافتن قراردادهای بلندمدت، تمام شرکت‌ها باید محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند. در واقع بستر مناسب برای عرضه محصولات بالادستی و مواد اولیه در بورس کالا فراهم است و همه باید از این بستر که زمینه شفافیت هرچه بیشتر در معاملات را فراهم می‌کند، استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که نرخ پایه محصولات بالادست قرار است بر چه مبنایی باشد، گفت: نرخ پایه کنسانتره و گندله در بورس کالا براساس توافق میان خریدار و فروشنده با نظارت بورس کالا خواهد بود و به‌نظر نمی‌رسد مشکلی روی نرخ پایه وجود داشته باشد. نتایج نرخ بعد از عرضه و تقاضاهایی که در بورس اتفاق می‌افتد، مشخص می‌شود و قطعا نرخ محصولات عرضه شده در بورس طبق قوانین سازمان بورس اوراق بهادار خواهد بود.

عسکرزاده خاطرنشان کرد: در عرضه کنسانتره و گندله، شرایط مطلوبی برای مصرف‌کننده و تولیدکننده فراهم خواهد شد و یک مبنای منطقی برای آن گذاشته می‌شود که خریداران بدون ریسک اقدام به خرید کنند. همچنین از بورس کالا تقاضا کردیم شرایط را برای عرضه آهن اسفنجی نیز فراهم کند. گویا قرار بر این شده که مقدمات عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا توسط ایمیدرو اجرایی شود؛ به این ترتیب در آینده نزدیک شاهد عرضه کل محصولات زنجیره فولاد از بالادست تا پایین‌دست در بورس کالا خواهیم بود و قطعا یک روند شفاف و عادلانه شکل خواهد گرفت.


اخذ مجوز صادراتی

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، با اشاره به نبود تقاضا در عرضه‌های کنسانتره و گندله در بورس کالا و گرفتن مجوز صادراتی بر آن اساس توضیح داد: براساس شیوه‌نامه فولادی دولت اگر یک بار محصول در بورس عرضه شود و تقاضایی برای آن نباشد، عرضه‌کننده می‌تواند برای آن محموله مجوز صادراتی بگیرد. بر همین مبنا انجمن قصد دارد در کالاهای بالادست که قرار است در بورس کالا عرضه شود، به الگویی دست یابد که به تجارت آن سروسامان دهد.

عسکرزاده در پایان تاکید کرد: اطمینان دارم توافق میان بورس کالا و انجمن سنگ‌آهن، توافقی جامع و خوب خواهد بود که فعلا در مرحله پیش‌نویس است. بر اساس این توافق، اگر کالایی در داخل مصرف نداشته باشد، می‌تواند با سهولت در رینگ صادراتی قرار گیرد و صادر شود. سهولت از این جهت خواهد بود که در بخش صادرات، انجمن و شرکت‌های زیرمجموعه آن فروشنده حضور دارند و در تمام دنیا خریدار برای فروشنده شرایط را تسهیل می‌کند. اگر قرار باشد کالا به‌درستی و با نرخ مناسب به فروش برسد، باید قواعد بین‌المللی در خرید و فروش رعایت شود تا بتوانیم سهم مناسبی از بازار کسب کنیم.


سخن پایانی...

بورس کالا ابزاری برای تقابل میان عرضه و تقاضا است. بهره‌گیری از این مکانیسم در معاملات می‌تواند زمینه کشف قیمت‌ها در فضایی شفاف و واقعی را فراهم کند. به این ترتیب امید می‌رود عرضه محصولات بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا مقدمه‌ای باشد بر رفع چالش‌های فعالان این حوزه.


چاپ