مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک اعلام کرد

تحقق اهداف طرح احیای معادن کوچک

بخش معدن از ظرفیت بالایی برای توسعه اقتصادی برخوردار است و باتوجه به شرایط کنونی کشور باید بیش از پیش موردتوجه قرار گیرد.

بخش قابل‌توجهی از معادن کشور کوچک‌مقیاس هستند و از این حیث، تمرکز روی آنها و تلاش برای توسعه و بهره‌برداری از آنها اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بنابراین چنانچه تعدادی از این معادن را فعال و بازارهای متناسب با آن را ایجاد کنیم امکان ارزش‌آفرینی هرچه بیشتر و به‌دنبال آن توسعه اشتغالزایی فراهم می‌شود.

باتوجه به اهمیت و اثرگذاری بخش معدن در اقتصاد و سهم معادن کوچک در مباحث یادشده، بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بخش طی سال‌های اخیر در اولویت متولیان امر به‌ویژه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران قرار گرفته است. در همین حال باوجود آنکه هنوز تا پایان سال فرصت باقی مانده، بخش قابل‌توجهی از اهداف مطرح شده در این حوزه به نتیجه رسیده است.


همگام با اهداف

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس اعلام کرد: براساس آمارهای حاصله، ۱۰۳ درصد اهداف این طرح به‌عنوان یکی از اولویت‌های طرح اقتصاد مقاومتی محقق شده است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سید رضا عظیمی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: در راستای اهداف طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در سال ۹۹، شناسایی و اولویت‌بندی ۸۱۲ معدن، انجام اقدام کلینیکی روی ۴۴۴ معدن و نیز احیا، فعال‌سازی و توسعه ۲۰۰ معدن انجام شده است.

وی افزود: همچنین طی امسال، حمایت و توسعه ۱۲ واحد فرآوری انجام شد. هدف‌گذاری طرح در سال ۹۹، احیا، فعال‌سازی و توسعه ۲۰۰ معدن بود اما گزارش‌ها حاکی از احیا، فعال‌سازی و توسعه ۲۰۶ معدن با اشتغالزایی ۲۶۰۲ نفر و تولید سالانه ۶۹۰۲ هزار تن ماده معدنی اعم از فلزی، غیرفلزی، سنگ‌های تزئینی و مصالح ساختمانی است.


تحقق ۹۷.۳ درصدی اهداف طرح احیا

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با اشاره به اقدامات این طرح در سال ۹۸، تصریح کرد: طی سال گذشته، احیا و فعال‌سازی ۱۴۶ معدن از برنامه ۱۵۰ معدن طرح مذکور ( ۹۷.۳ درصد تحقق اهداف) و اقدامات کلینیکی برای ۱۰۲۰ معدن انجام شد. وی ادامه داد: شناسایی ۴۴۹۴ معدن غیرفعال، بررسی ۲۱۳۰ معدن در قالب ۳۶۴ پروژه و انعقاد ۳۲ تفاهمنامه شامل (۱۶ تفاهمنامه سرمایه‌گذاری، ۸ تفاهمنامه پژوهشی و آموزشی، ۶ تفاهمنامه تامین مالی و ۲ تفاهمنامه مرتبط با توسعه استارت‌آپ‌ها)، بخش دیگری از اقدامات سال ۹۸ است.


دستاوردهای طرح احیای معادن

عظیمی با اشاره به افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی و توسعه شبکه‌های تخصصی بخش معدن به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک گفت: مطرح شدن ظرفیت‌های معدنی به‌عنوان یکی از منابع اقتصاد بدون نفت کشور، شکل‌گیری هسته طرح با حضور اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خانه معدن و ایجاد زمینه مشارکت و هم‌افزایی تشکل‌های بخش خصوصی معدن، از دیگر دستاوردهای این طرح است.

وی ادامه داد: آمایش به‌روز، دقیق و جامع معادن کوچک‌مقیاس کشور به تفکیک استانی، ایجاد شفافیت و اطلاع‌رسانی گسترده همه فعالیت‌ها به‌منظور زمینه‌سازی فرصت مساوی برای همه بنگاه‌های تولیدی بخش معدن، فراهم شدن زمینه هدایت و جذب سرمایه بخش خصوصی در بخش معدن و صنایع معدنی و نیز تقویت و تکمیل زنجیره تولید مواد معدنی در کشور، بخش دیگری از دستاوردهای طرح مذکور است. مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس خاطرنشان کرد: ایجاد و ارتقای شبکه تخصصی بخش معدن، حرکت به سمت کاهش خام‌فروشی مواد معدنی و توسعه مناطق روستایی با احیای معادن در مناطق محروم و نیز اجرای طرح با اولویت مناطق کمترتوسعه‌یافته، از جمله دستاوردهای طرح یادشده است.

وی افزود: ایجاد زیرساخت مناسب و اطلاع‌رسانی برای فرهنگ‌سازی و نحوه پذیرش و مراجعه ذی‌نفعان، شناسایی و معرفی فرصت‌های کوچک معدنی برای سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف کشور و توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق کمتر توسعه‌یافته، از دیگر دستاوردهای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس است. سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان سالِ «جهش تولید» نام‌گذاری شد.

رهبر انقلاب در پیام نوروزی‌شان با اشاره به مسئله رونق تولید، اقدامات انجام شده در این زمینه را کافی ندانسته و خواستار برنامه‌ریزی و تلاش حداکثری از سوی مسئولان و مجموعه‌های جوان برای بهبود و رشد محسوس مسئله تولید داخلی شدند. باتوجه به ادامه بحران اقتصادی ناشی از فشارهای بین‌المللی به‌ویژه تحریم‌های ظالمانه امریکا، عدم تحقق پیش‌بینی فروش نفت و اختلال در تامین بودجه موردنیاز کشور و تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت تولید و اشتغال با شعار جهش تولید، در امسال نیز پروژه احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در اولویت طرح‌های اقتصاد مقاومتی قرار گرفت.


سخن پایانی

ظرفیت‌های معدنی به‌عنوان یکی از منابع اقتصاد بدون نفت در کشور مطرح است. در چنین شرایطی تلاش‌های سازمان‌یافته‌ای برای بهره‌گیری از ظرفیت معادن کوچک اجرایی می‌شود. چنانچه اطلاعات دقیق و جامعی از معادن کوچک‌مقیاس کشور به تفکیک استانی، تهیه شود می‌توان زمینه جذب سرمایه به این حوزه و بهره‌گیری از این فرصت را فراهم کرد.

از آنجا که بخش قابل‌توجهی از معادن در مناطق محروم کشور واقع شده‌اند، استفاده از این فرصت زمینه رونق اقتصادی در این مناطق و اشتغالزایی هرچه بیشتر برای آنها را فراهم می‌کند؛ بنابراین امید می‌رود این بخش بیش از پیش مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد.


چاپ