حمایت گل‌گهر از فناوری مرتبط با صنعت فولاد

تجربه کشورهای‌ توسعه‌یافته صنعتی جهان و راه‌حل‌های آنان جهت حل مشکلات اساسی صنایع نشان می‌دهد همه این کشورها با ایجاد زبان مشترک و ارتباط مؤثر بین دانشگاه‌ها و مراکز مهم صنعتی، مشکلات واقعی صنایع را شناسایی نموده و با تغییر در شیوه‌های آموزشی و پژوهشی به رفع آن اقدام کرده‌اند.

مراکز تحقیقاتی مستقر در صنعت برای ایفای این وظیفه، نقش اصلی را برعهده دارند. با توجه به رقابتی شدن کسب و کار در صنعت امروز جهان و توجه همه واحدهای تولیدی به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید، این مراکز می‌توانند با شناخت مشکلات واقعی صنایع و استفاده از نیروهای انسانی متخصص و باتجربه دانشگاهی- صنعتی، ضمن معرفی ایده‌ها و روش‌های نوین علمی، پاسخی کاربردی به این مشکلات ارائه نمایند. در صورت جلب اعتماد مدیران صنعتی به این مراکز، نگاه صنعت به تحقیقات نه به عنوان یک واحد اضافی و هزینه‌بر، بلکه به عنوان یک واحد همکار و همیار در ایجاد ارزش افزوده، ارتقاء می‌یابد. همچنین طرح‌های تحقیقاتی بسیاری که در دانشگاه‌ها انجام می‌شود از حالت انتزاعی و علمی محض خارج شده و به سمت طرح‌های کاربردی و قابل اجرا در صنعت سوق می‌یابد.

با وجود این مراکز تحقیقاتی صنعتی، حضور اساتید و پژوهشگران دانشگاهی در صنایع آسان‌تر شده و اساتید با شناخت صحیح از مشکلات صنایع، روش‌های پژوهشی‌ خود را تغییر داده و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را برای حل این مشکلات به سوی صنعت گسیل می‌دارند.

در این وضعیت تعاملی، عملیاتی نمودن پروژه‌های تحقیقاتی که آفت اغلب پژوهش‌های دانشگاهی‌ می‌باشد، مرتفع می‌شود. همچنین دانشجویان و پژوهشگران با حضور مستمر در محیط صنعتی، با همه مراحل تولیدی آشنا شده و خود را برای کار در صنعت آماده می‌نمایند. همچنین با توجه به حجم بالای هزینه طرح‌های تحقیقاتی و محدود بودن بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها، صنایع بزرگ می‌توانند با حمایت هدفمند از طرح‌های تحقیقاتی دانشگاهی‌، این محدودیت‌ها را مرتفع نمایند.

با توجه به نقش برجسته شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در صنعت آهن و فولاد کشور به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره و گندله، مدیران ارشد شرکت همگام با توسعه تولید، حمایت ویژه‌ای از اجرای تحقیقات کاربردی بعمل آورده‌اند. در راستای دستیابی به چشم‌انداز گل‌گهر ۲۰۳۰، شرکت با ایجاد زیرساخت‌های مناسب پژوهشی‌، شامل آزمایشگاه‌های مجهز و کارخانه نیمه‌صنعتی برای انجام تست‌های دانشجویان، فضاهای‌ پژوهشی دانشجویی، تصویب آیین‌نامه‌های حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تسهیل در حضور دانشگاهیان در محیط معدنی و...، بستری مطلوب برای حضور پژوهشگران کشور در زمینه پژوهش‌های صنعت سنگ‌آهن به وجود آورده است.

این حمایت‌ها باعث حضور چشم‌گیر دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اساتید دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ‌های معدنی از سراسر کشور، جهت حل چالش‌های صنعت آهن گردیده است. بطوریکه در امسال مجموعا ۵۰ پروژه تحقیقاتی با حمایت شرکت به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال انجام است. از این پروژه‌ها، ۲۲ مورد توسط دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، ۱۳ مورد توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ۱۵ مورد توسط متخصصان داخلی شرکت به انجام رسیده است.

مرکز تحقیقات و فناوری گل‌گهر به صورت مستمر با استفاده از تجربیات متخصصان داخلی شرکت، چالش‌های بخش تولید و توسعه را در جلسات تخصصی احصاء نموده و در سایت تحقیقات به آدرس rt.geg.ir به مراکز پژوهشی کشور عرضه می‌نماید.

حضور دانشجویان و شرکت‌های دانش‌بنیان موجب گردیده است تا بسیاری از چالش‌های سخت شرکت با راه‌حل‌های کاملا نوآورانه علمی مرتفع گردد و علاوه بر رفع مشکلات بخش تولید، دانش بومی صنعت معدنی نیز در سطح کشور ایجاد گردد.

در جهت حمایت از تولید علم کاربردی، شرکت به پژوهش‌گران و پرسنل شرکت که در مجلات و کنفرانس‌های معتبر ملی و بین‌المللی، مقاله ارائه کرده باشند، مبلغی را به عنوان پژوهانه پرداخت می‌نماید. در همین راستا در سال ۱۳۹۸ از ارائه ۴۸ مقاله کاربردی حمایت شده است.

با توجه به وجود ظرفیت‌های دانشگاهی در سطح استان و شهرستان سیرجان، یکی از رویکردهای اصلی شرکت، حمایت از شکل‌گیری هسته‌های فناور و تقویت گروه‌های دانشگاهی مرتبط با صنعت آهن و فولاد در استان است.

در امسال مبلغ ۴۰ میلیارد ریال قرارداد تحقیقاتی با دانشگاه‌های استان در حال انجام است که ۳ مورد آن با دانشگاه صنعتی سیرجان منعقد شده است. موضوع استفاده از باطله‌های معدنی جهت زیرسازی جاده‌ای به عنوان جدیدترین موضوع تحقیقاتی به مبلغ ۱،۵ میلیارد ریال با اساتید دانشگاه صنعتی سیرجان در حال انجام می‌باشد که فعلا در مرحله آزمایشگاهی به نتایج امیدبخشی رسیده است. همچنین بزرگ‌ترین قرارداد تحقیقاتی فرآوری سنگ‌آهن کشور جهت استانداردسازی فرآیندهای کارخانه‌های کنسانتره با مرکز تحقیقات کاشیگر دانشگاه شهید باهنر کرمان (شامل ۱۵ فارغ‌التحصیل برتر دانشگاهی) در حال انجام است. حمایت از هسته‌های فناور مرکز رشد سیرجان از دیگر اولویت‌های شرکت است بطوریکه با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، هر شخص مبتکری که ایده‌ای نوآورانه در خصوص صنایع آهن و فولاد داشته باشد می‌تواند با حمایت‌های شرکت گل‌گهر از تسهیلات مرکز رشد بهره‌مند شود. همچنین طی ماه جاری جهت تسهیل در فعالیت‌های مرکز رشد سیرجان، مبلغ یک میلیارد ریال از طرف شرکت اهداء شد.

اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با حضور دانشجویان و پژوهشگران طراز اول کشور به همراه متخصصین باتجربه شرکت موجب گردیده تا در سال ۱۳۹۸ مجموعا مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال از بابت کاهش توقفات تولید، بهینه‌سازی فرآیندها، اجرای تست‌های آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی و طراحی مفهومی پروژه‌های توسعه‌ای، سودآوری برای شرکت به همراه داشته باشد. اعتماد بین مدیران صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در سطحی است که تغییرات پیشنهادی محققان، با انعطاف‌پذیری بالای مدیران شرکت علی‌رغم وجود ریسک بالا، در خطوط تولید اجرایی می‌شود. این اعتماد حاصل حضور پیوسته دانشگاهیان و تمرکز بر مسائل واقعی صنعت و حمایت بی‌شائبه شرکت از پژوهش می‌باشد. برنامه تحقیقاتی شرکت در امسال شروع حداقل ۳۰ پروژه تحقیقاتی جدید می‌باشد.

اصلی‌ترین حوزه‌های کاری تحقیقاتی که تاکنون پروژه‌های متعددی در همین راستا به اجرا درآمده به شرح زیر است؛

بهینه‌سازی چالزنی و انفجار در معدن کاری با هدف کاهش هزینه‌های استخراج سنگ

افزایش بهره‌وری تولید با رویکرد بهینه‌سازی از "معدن تا فروش"

کاهش مصرف انرژی و آب به ازای هر تن تولید

ارائه راه‌حل در زمینه ایمنی پرسنل و چالش‌های زیست‌محیطی

ساخت سنسورهای موردنیاز کارخانه‌ها با فناوری‌های نوین

بهره‌برداری بهینه از باطله‌های سنگ‌آهن

استفاده از روش‌های فناورانه در بهینه‌سازی تجهیزات کارخانه‌ها

طراحی مفهومی مدارهای فرآوری سنگ‌آهن، انجام تست‌های فرآوری سنگ‌آهن در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی

نتایج تغییراتی که به واسطه طرح‌های نوآورانه پژوهشگران با همکاری موثر مدیران و کارشناسان شرکت گل‌گهر به اجرا رسیده است؛

۱- کاهش هزینه‌های حفاری و مصرف مواد منفجره در روبراه‌ها تا ۳۳%

۲- افزایش ۱۰۰% عمر آسترهای ورودی و خروجی و کاهش توقفات ۱۲۰ ساعته آسیاهای تغلیظ

۳- کاهش هدرروی ۱۳ مترمکعب بر ساعت آب از ته ریز تیکنر باطله کارخانه تغلیظ

۴- کاهش توقفات ۱۵۰ ساعته آسیای کارخانه گندله سازی

۵- طراحی مفهومی دو کارخانه جدید کنسانتره در طرح‌های توسعه‌ای با دانش متخصصین داخلی


چاپ