معدنکاری در فضا برای نجات زمین

کارشناسان معتقدند: منابعی در فضا یافت می‌شوند که در کره زمین بسیار مفیدند و به همین دلیل اکتشاف فضایی در فواصل دور اهمیت حیاتی برای انسان زمینی دارد.

شاید کمتر از ۵۰ سال آینده بر روی کره زمین و سکونت گاه ما انسان‌ها معدنی باقی نماند زیرا که پیشرفت روزافزون تکنولوژی و گسترش شهرنشینی سبب شده که استخراج از معادن به شکل شگف آوری و تاسف باری سرعت یابد بطوری که مدام در خبرها شاهد اتمام استخراج مواد معدنی درنقاط مختلف دنیا هستیم که این جهانیان را بر آن داشته است که به فکر استخراج در کرات دیگر باشند اکنون خبرنگار گسترش نیوز در این گزارش به آغاز نسل نوینی از معدنکاری و کشف و استخراج مواد معدن در کرات دیگر پرداخته است.

استخراج در ماه

استخراج معدن در ماه کمک می‌کند در فضا دورتر برویم مثلا به مریخ. کره ماه منابعی مانند هیدروژن و اکسیژن دارد که برای سوخت موشک لازم است و به همین دلیل می‌تواند یک ایستگاه میان-کهکشانی سوخت شود. ایستگاه سوخت‌گیری در فضا باعث می‌شود که موشک‌ها دچار کمبود سوخت نشوند و مسافت بیشتری را طی کرده و دورتر بروند. مثل این است که وقتی به مسافرت می‌رویم مجبور نباشیم همه وسایل را با خود ببریم.

بنجامین سواکول، پرفسور سیاست‌گذاری انرژی در دانشگاه ساسکس انگلستان می‌گوید: "ما داریم منابع موجود را به انتها می‌رسانیم."

به دلیل مسئله تغییر آب و هوای کره زمین، دنیا به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت می‌کند و به چنین منابعی احتیاج دارد. مثلا استخراج منابع در فضا می‌تواند به ساخت وسایلی از جمله خودروهای برقی کمک کند. این خودروها در درازمدت برای محیط‌زیست مفیدند.

پروفسور سواکول می‌گوید: "فلزاتی مثل لیتیم و کبالت معمولا در چین، روسیه و کنگو پیدا می‌شوند و براحتی قابل دسترس نیستند. حرید این عناصر کمیاب از تولیدکنندگان مختلف، هر کدام قوانین متفاوتی دارد و کار پیچیده‌ایست. استخراج در کره ماه به عنوان یک منبع واحد ممکن است راه آسان‌تری باشد."

سارا کروداس می‌گوید استخراج در کشورهایی مثل کنگو "در شرایط وحشتناکی انجام می‌شود" و بنجامین سواکول می‌گوید استخراج در فضا نباید راه‌حل سریع تغییرات اقلیمی قلمداد شود.

دسترسی ناکافی امریکا به مواد معدنی 

یکی از دلایلی که ترامپ به دنبال استخراج معدن در ماه است دسترسی ناکافی امریکا به مواد معدنی در مقایسه با کشورهایی مثل چین است.

بنجامین می‌گوید: "امریکا این مسابقه را به کشورهایی مانند چین و روسیه باخته است. مواد معدنی چین، در سراسر دنیا عرضه می‌شوند. کسانی مثل دونالد ترامپ جاهایی به دنبال مواد معدنی هستند که چین به آنها دسترسی ندارد مثل کره ماه."

از زمان ریاست‌جمهوری آقای ترامپ، بین چین و امریکا تنش‌هایی به‌وجود آمده است. بنیامین می‌گوید: " این فرصت خوبی برای ترامپ است که 'رهبری و برتریش ' را اثبات کند."

 تغییر آب و هوای کره زمین

در فرمانی که دونالد ترامپ امضا کرده بوضوح ذکر شده قوانین بین‌المللی تاثیری بر فعالیت امریکا در ماه ندارد هر چند که خود قوانین مربوط به فعالیت بشر در خارج از کره زمین نیز شفاف نیستند.

سارا می‌گوید: "قوانین مربوط به فضا در دست تدوین هستند ولی با گذشت زمان تغییر می‌کنند." هیچ کشوری "نمی‌تواند ادعای مالکیت بر ماه را کند" ولی این قوانین مانند قوانین دریایی هستند یعنی "اگر نفر اولی بودید که به جایی رفتید و چیزی را پیدا کردید، می‌توانید برای خود نگه دارید."

بنیامین می‌گوید تغییر آب و هوای کره زمین باعث شده همه توجه‌ها به فضا جلب شود: "در نهایت ما کره زمین را تخریب خواهیم کرد به همین دلیل فقط فضا باقی مانده است. از این منظر، اکتشاف فضا تنها راه‌حل ممکن برای آینده بشریت است."

سارا می‌گوید: "تکنولوژی‌اش موجود است." پیشرفت هم سریع است چون شرکت‌های خصوصی زیادی در این زمینه فعالند: "در گذشته همه این کارها با بودجه دولتی بود ولی با مشارکت افراد و شرکت‌های خصوصی، سرمایه و بلندپروازی‌ها هم بیشتر شده است. ما شاهد پیشرفت‌های فراوانی در استخراج در ماه، در سیارک‌ها، در دریاها و در سفر به مریخ خواهیم بود. همه اینها در عمر ما ممکن هستند. "

بنیامین می‌گوید استفاده از پیشرفت‌های فناوری در استخراج معادن در کره زمین هم مهم است:

"استخراج معدن در ماه کار بسیار سختی خواهد بود پس بهتر است اول معادن موجود مانند منابع گاز یا معادن اعماق دریا را توسعه دهیم بعد به مرحله بعدی قدم بگذاریم." او فکر می‌کند ما با ساخت معدن در کره ماه حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر فاصله داریم که این به عواملی مانند سرمایه و منابع هم وابسته است.

سارا می‌گوید: " اینها همه جزئی از یک هدف بزرگتر است. ما چشم به ماه داریم و نگاه‌مان به آسمان است. همه اینها بخشی از رفتن بشر به خارج از کره زمین است. "

 
منبع: miningtechnology

چاپ