مدیرعامل فولاد مبارکه در تبیین اهداف و استراتژی‌های شرکت در سال ۹۹ مطرح کرد

نورد گرم ۲؛ فولاد مبارکه در آستانه یک جهش

مدیرعامل فولاد مبارکه، در جلسه تدوین اهداف و استراتژی‌های شرکت در سال ۹۹، در جمع معاونان و مدیران فولاد مبارکه از تولید متوازن و پایدار، تأمین پایدار مواد مصرفی و تجهیزات، برقراری توازن در ورودی و خروجی شرکت و راندمان تولید، چابک‌تر و منعطف‌تر شدن فرآیند تولید و اهتمام بیشتر برای احداث نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به‌عنوان مهم‌ترین راهبردهای شرکت در سال پیش‌رو نام برد.

به گزارش صمت از حمیدرضا عظیمیان، با بیان این مطلب افزود: باید با توجه به نیاز بازار و ارزش‌افزوده‌ای که تولید محصول برای شرکت و ذی‌نفعان به بار می‌آورد، خطوط تولید را به‌کار گیریم. این امر باعث می‌شود بتوانیم همچنان بر اساس سفارش مشتری و نیاز بازار تولید کنیم.
او با اشاره به اینکه سال گذشته موضوع تأمین الکترود برای شرکت به یک بحران تبدیل شده بود گفت: شرکت این مسئله را بزرگ‌ترین مسئله موجود در راه تولید می‌دید تاجایی‌که موجودی الکترود به ۴۰ روز، ۱۰ روز، ۸ روز و حتی ۲ روز کاهش یافت، اما به لطف خداوند، الکترود موردنیاز تأمین شد و شرکت بدون وارد آمدن هیچ‌گونه توقف به خطوط تولید از بحران یادشده خارج شد و از این حیث در وضعیت امنی قرار گرفت. عظیمیان با بیان اینکه نگرانی برای تأمین مواد اولیه همچنان وجود دارد تصریح کرد: برای سال آینده، موضوع وارد کردن کنستانتره یا گندله در هیات‌مدیره شرکت مطرح شده و در حال بررسی است. اگر معدن‌کاران تمرکز خود را بر اکتشاف و استخراج بیشتر گذاشته بودند، چنین مشکلی برای کشور و فولادسازان پیش نمی‌آمد. مدیرعامل فولاد مبارکه تاکید کرد: اگر افت تولید در شرکت‌های فولادسازی ناشی از تحریم، نبودن تجهیزات و الکترود گرافیتی یا کمبود گاز و برق در فصل سرد سال و کمبود آب به‌دلیل خشک‌سالی بود، به‌اندازه تخصیص نیافتن سنگ‌آهن، فولادسازان را عذاب نمی‌داد، چراکه کشور ما سرشار از منابع معدنی است. با ادامه این روند ممکن است در سال آینده با کاهش ۱۵ تا ۱۸ درصدی تولید مواجه شویم و این مسئله برای چرخه تولید و اقتصاد کشور بسیار مهم است.
عظیمیان درادامه عنوان کرد: فولاد مبارکه در تولید تختال از دنیا عقب نیست، ولی در تولید انواع ورق نتوانسته همپای دیگر کشورهای جهان حرکت کند. دلیل این امر آن است که در ۱۲ سال گذشته نورد گرم ۲ را نداشتیم. حضور سایر رقبای خارجی در بازارهای داخلی نیز این نگرانی‌ها را تشدید می‌کند، بنابراین باید با احداث خطوط تولید جدید شرایطی فراهم کنیم که واردات هر نوع ورق به کشور اساسا برای واردکنندگان به‌صرفه نباشد.
وی با اشاره به موضوع کاهش هزینه‌های تولید به عنوان یکی از سیاست‌های این شرکت گفت: ۶۳ درصد منابع مالی شرکت به تأمین مواد و تجهیزات اختصاص می‌یابد. باید در این حوزه نیز کنترل‌ها همچنان باقوت انجام شود. ضمن این‌که باید به خاطر داشته باشیم بهره‌وری یعنی درست هزینه کردن، نه کم‌خرج کردن. مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه اظهار کرد: هر روز مسئله جدیدی پیش روی سازمان قرار می‌گیرد؛ اما به خاطر داشته باشیم سیستماتیک بودن فرآیندها در فولاد مبارکه باید همچنان نقطه قوت و عامل بقا باشد، نه این‌که در جاهایی به گلوگاه تبدیل شود.
فولاد مبارکه سازمان بسیار گسترده‌ای است. باید مراقب باشیم این بزرگی همچنان نقطه قوت باشد، نه اینکه مانند وزنه‌ای سنگین به‌پای چابکی سازمان آویزان شود. فولاد مبارکه یک بنگاه اقتصادی بزرگ است که هر حرف و کنش آن در بازار سرمایه در اقتصاد کلان کشور تأثیرگذار است. فولاد مبارکه صنعت ساز است و طبیعتا وقتی عملکرد یا خروجی بزرگی ارائه می‌کند، راهبردها و موضوعات زیادی را در سطح کلان به خود معطوف می‌کند. این شرکت منافع اقتصادی زیادی برای بخش‌های مختلف کشور به همراه می‌آورد. وی افزود: فولاد مبارکه با احداث نورد گرم ۲ در آستانه یک کار بسیار بسیار بزرگ است که موفقیت‌های حداکثری و حتی در کورس رقابت جهانی ماندن شرکت را تضمین می‌کند. شروع این پروژه بزرگ در حال طی مراحل پایانی و تشریفات اداری است. مدیران و کارکنان فولاد مبارکه در این راستا باید کمر همت را محکم‌تر از همیشه ببندند و عزمی جزم‌تر از همیشه داشته باشند و این پروژه را در ۹۰۰ روز اجرا کنند.
در این شرایط سخت اقتصادی که جامعه ما به‌شدت به رونق تولید و افزایش امید نیاز دارد، به‌طورقطع احداث نورد گرم۲ خواهد توانست این دو مأموریت بزرگ را به انجام رساند، چراکه طی اجرای فرآیند، نیروی انسانی زیادی در قالب پیمانکاران و شرکت‌های سازنده و تأمین‌کننده خدمات و قطعات به کار گرفته خواهند شد. نورد گرم شماره ۲ توسعه جدیدی در شرکت نیست، بلکه تکمیل طرح شهید خرازی است که به نام سردار سرافراز شهید سپهبد قاسم سلیمانی مزین شده است.


چاپ