خودرو و صنعت غذا دورنمای آلومینیوم را مثبت کرده است

ثمن رحیمی‌راد: روی‌آوری صنعت خودروی جهان به سبک‌سازی عاملی است که چشم‌انداز مثبتی را برای آلومینیوم در چند دهه پیش رو، ترسیم و آنچه وقوع این چشم‌انداز را تقویت می‌کند، قابلیت چشمگیر این فلز در بازیافت و استفاده دوباره است.

 این ویژگی، آلومینیوم را جایگزین مناسبی برای مواد پلاستیکی قرار می‌دهد که در صنایع غذایی به کار می‌رود؛ با این تفاوت که بازیافت آلومینیوم در مقایسه با پلاستیک صرفه اقتصادی بیشتری دارد و انرژی کمتری مصرف می‌کند.

نه به پلاستیک
به گزارش صمت به نقل از رویترز، حرکت جهان به سمت کاهش بسته‌بندی‌های پلاستیکی که با هدف محافظت از محیط‌زیست انجام می‌شود، به افزایش تقاضا برای بسته‌بندی‌های آلومینیومی انجامیده است. این موضوع را «ایمیلیو بِراغی» مدیر بخش اروپایی شرکت ناولایز می‌گوید.
 ناولایز در زمینه بازیافت و تولید فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در شهر آتلانتا در ایالت جورجیای امریکا مستقر است اما دامنه فعالیتش در سطح آن گسترده شده است. ناولایز بزرگ‌ترین تولیدکننده نوردهای آلومینیوم جهان به شمار می‌آید.
 بِراغی در ادامه به رویترز می‌گوید: علاوه بر این، افزایش مصرف برای خودروهای برقی دیگر عامل مهمی است که تقاضا برای آلومینیوم را در چند دهه پیش رو تحریک خواهد کرد.
علاوه بر این ۲ مورد، آلومینیوم می‌تواند جایگزین پلاستیک در پوشش ظرف نوشیدنی‌ها نیز شود. این در حالی است که برخی از بزرگ‌ترین برندهای نوشیدنی جهان اعلام کرده‌اند از رویکرد پوشش آلومینیوم برای محصولات خود استقبال می‌کنند تا با چالش زباله‌های پلاستیکی روبه‌رو شوند.
در همین حال صنعت آلومینیوم در تلاش است صنایع غذایی را متقاعد کند از پوشش‌های موافق‌تر با محیط‌زیست به جای پلاستیک استفاده کند. فرآیند بازیافت در آلومینیوم آسان است. فقط ۲ ماه زمان می‌برد که یک قوطی نوشیدنی آلومینیومی که به زباله تبدیل شده، بازیافت شود و به قفسه مغازه‌ها بازگردد.
علاوه بر این، یک قوطی آلومینیوم را می‌توان به دفعات بسیار بدون از دست دادن کیفیت بازیافت کرد. چنین امتیازاتی آلومینیوم را گزینه مناسبی برای ساخت پوشش ظروف نیز قرار می‌دهد؛ پوشش‌هایی که اکنون با پلاستیک ساخته می‌شوند و در نهایت به عنوان زباله سر از بستر اقیانوس‌ها درمی‌آورند.
 با این حال مهم‌ترین محرک رشد تقاضا برای محصولات آلومینیومی نورد تخت همچنان صنعت حمل‌ونقل به ویژه خودروهای برقی است.
پیش‌بینی می‌شود با رشد تولید خودروهای برقی، تقاضا برای آلومینیوم در سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۰۹ خورشیدی) در مقایسه با رقمی که در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) وجود داشت، تا ۱۰ برابر افزایش یابد. با این نسل نو از خودروها نیازمندی به ساخت بدنه و اجزای آنها نیز تغییر خواهد کرد.
نمونه‌ای از این تغییرات مربوط به جای باتری یا اجزای با ولتاژ بالا، موتورهای برقی، توزیع وزن یا اجزای امنیتی است.
 واحدهای اروپایی تولید و بازیافت ناولایز، در آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و سوئیس پراکنده هستند.
 در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) این شرکت یک واحد بازیافت آلومینیوم به ارزش ۲۵۸ میلیون دلار در آلمان بازگشایی کرد که با استفاده از قراضه ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم در سال تولید می‌کند.
این در حالی است که در آلمان ۹۹درصد قوطی‌های فلزی بازیافت می‌شوند و این حجم در سوئیس ۹۰درصد است.

بازیافت، ارزان‌تر از استخراج
احمد کاظمی، کارشناس معدن در تشریح بیشتر بازیافت آلومینیوم به صمت می‌گوید: فرآیند بازیافت آلومینیوم که در آن ضایعات این فلز در تولید محصولات جدید استفاده می‌شود، به مراتب ارزان‌تر از استخراج آلومینیوم جدید از راه الکترولیز اکسید آلومینیوم است که در آن ابتدا باید کانی بوکسیت از معادن، استخراج و پس از آن با استفاده از فرآیند بایر، تصفیه و استفاده شود.
 وی می‌افزاید: همچنین بازیافت ضایعات آلومینیوم فقط ۵ درصد انرژی تولید آلومینیوم جدید را مصرف می‌کند و این یعنی تولید آلومینیوم از مواد بازیافتی به صرفه‌جویی ۹۵درصدی در مصرف انرژی می‌انجامد. کاظمی همچنین اضافه می‌کند: در امریکا حدود ۳۱ درصد تمام آلومینیوم تولید شده از قراضه بازیافت می‌شود.
بیشترین ضایعات آلومینیوم فرآوری شده در ظروف نوشیدنی استفاده می‌شود و دوباره به قوطی‌های آلومینیومی تبدیل می‌شود. جایگزین کردن حتی بخش کوچکی از آلومینیوم اولیه در آلیاژهای قابل مصرف به وسیله قراضه‌های بی‌ارزش که دارای ناخالصی‌های مختلف غیرفلزی هستند، بدون اینکه تاثیری در کیفیت آلیاژ بگذارند، از نظر متالورژی بسیار با ارزش هستند.
این کارشناس در پایان می‌گوید: هواپیما، خودرو، دوچرخه، قایق، رایانه، وسایل آشپزی، ناودان، سیم و البته بسیاری از صنایع دیگر که به یک فلز سبک مستحکم یا یک فلز با هدایت حرارتی بالا نیاز دارند، موارد کاربرد آلومینیوم بازیافتی را تشکیل می‌دهند.
آلومینیوم را می‌توان به‌طور نامحدود بازیافت کرد و همانند آلومینیوم جدید برای تولید هر محصولی مورد استفاده قرار داد چراکه بازیافت آن به معنای تبدیل عناصر نیست.


چاپ