کدخبر: 32704

لزوم تشکیل ستاد بحران برای صنعت سنگ

دلالان عراقی و روسی وارد ایران شده‌اند و با پول نقد، سنگ‌های تزئینی ایران را از تولیدکنندگان خرد به نرخ ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان در هر مترمربع یعنی کمتر از ۳ دلار جمع‌آوری کرده و می‌برند.

این در حالی است که نرخ سنگ ایرانی در بازارهای جهانی زیر ۱۳ دلار نیست. در بخش فرآوری سنگ‌های تزئینی بیش از ۱۸۰ میلیون مترمربع ظرفیت تولید داریم، در حالی که تنها ۶۰ میلیون متر مربع مصرف داخلی داریم و صادرات ما ۱۰ میلیون متر مربع است که به دلیل رکود در صنعت ساخت‌وساز بخش عمده‌ای از ظرفیت تولید خالی مانده است. واحدهای فعال نیز برای فروش و عرضه محصولات خود با مشکلاتی روبه‌رو هستند. از طرف دیگر ۸ میلیون متر مربع سنگ تزئینی به کشورهایی صادر می‌شود که پس از تحریم دیگر نمی‌توانیم به آنها صادرات کنیم و در حقیقت این بازارها را از دست می‌دهیم. در این میان افزایش نرخ دلار در برابر ریال به مشکلات ما دامن زده و نرخ سنگ ایرانی را پایین آورده است. دلالان روسی و عراقی با حضور در کارخانه‌ها و بر سر معادن، هر مترمربع سنگ تزئینی را به ویژه از معادن و صنایع کوچک ۲۵ تا ۳۰ دلار، خریداری و صادرات آن را با کاهش ارزش روبه‌رو کرده که باعث شده است هزینه تولید سنگ نیز با صادرات تامین نشود. دلیل این امر نیز واضح و مشخص است؛ با شرایط پیش آمده و مشکلات متعدد واحدهای تولیدی و صادراتی، همه این واحدها دچار روزمرگی شده‌اند و وقتی دلالان خارجی به آنها مراجعه می‌کنند، به راحتی حاضرند با هر قیمتی که پیشنهاد می‌کنند محصولات‌شان را بفروشند تا هزینه‌های جاری خود را تامین کنند. لازم است دولت و انجمن سنگ ایران با همفکری، هر چه زودتر برای مشکلات صنعت سنگ، ستاد بحرانی تشکیل دهند و برای آن چاره‌ای بیندیشند. البته این مشکل بیش از یک سال است که در حوزه صادرات سنگ پیش آمده و برای رفع آن خواستار تشکیل ستادی قوی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم. ضمن اینکه از این طرف نیز باید برای ارتقای کیفیت محصولات صادراتی خود اقدام کنیم تا بتوانیم به صادرات به کشورهای مهم جهان بپردازیم. سال گذشته از اسپانیا، ایتالیا و ترکیه ۳۴ هزار تن سنگ فرآوری شده، به ارزش ۲۱ میلیون دلار واردات داشتیم و واردات سنگ کار نشده نیز ۲۸ هزار تن به ارزش ۴/۴ میلیون دلار بوده است. البته به تازگی اقدامات خوبی شده و دولت از واردات سنگ خام و سنگ فرآوری شده به کشور جلوگیری کرده که مورد نخست(سنگ خام) محل اعتراض اعضای این انجمن و فعالان سنگ است. در این زمینه با وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال رایزنی هستیم چراکه می‌توانیم سنگ خام را وارد و فرآوری کرده و با ارزش افزوده بیشتر دوباره صادر کنیم. این امر می‌تواند به واحدهای سنگبری جان دوباره‌ای ببخشد تا این صنعت ناچار نباشد ثمره تلاش خود را به ثمن بخس به دلالان عراقی و روسی ببخشد.
احمد شریفی / دبیر کل انجمن سنگ ایران

روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها (CSR) تنها منحصر به فعالیت‌های مستقیم یک سازمان یا شرکت نیست، بلکه این مسئولیت به همه کارها و کسانی که به‌نوعی با آن شرکت یا سازمان در ارتباط مستقیم یا...

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر