بررسی صمت از راهکارهای تحقق شعار سال

گشایش اقتصادی با مانع‌زدایی از تولید

سال ۱۴۰۰ ازسوی رهبر معظم انقلاب باعنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی» نام‌گذاری شد.

نام‌گذاری امسال نشان‌دهنده تاکید مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بر کاهش و از بین بردن نواقص تولیداست.

رئیس‌جمهوری نیز شعار سال ۱۴۰۰ را تداوم شعار سال‌های اخیر دانست و با بیان اینکه دولت در سال جاری نیز با تمام توان در زمینه برداشته شدن موانع برای فعالان بخش تولید تلاش خواهد کرد، گفت: آنچه امروز بیش از همه اهمیت دارد، حمایت همه‌جانبه از تقویت تولید و بهبود فضای کسب‌وکار است که به همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه‌های ذی‌ربط و قوا بستگی دارد.

به گزارش ایسنا روحانی درباره اقدامات و برنامه‌های پیشنهادی برای تحقق شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» گفت: شعار امسال تداوم شعار سال‌های اخیر است و پیام ثبات و استمرار نگاه حمایت از تولید در سیاست‌های کشور را دارد.

 آنچه امروز بیش از همه اهمیت دارد حمایت همه‌جانبه از تقویت تولید و بهبود فضای کسب‌وکار است که به همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه‌های ذی‌ربط و قوا بستگی دارد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه رفع موانع و پشتیبانی از تولید نیازمند اقدامات عینی و عملی است و نباید صرفا در مقام سخن و حرف محصور بماند، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات برای رفع موانع تولید باید با سرعت و خارج از روال پیچیده و زمان‌بر بروکراتیک و دیوان‌سالارانه انجام شود و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باید بر جرات و جسارت مدیران برای رفع موانع بیفزاید.

روحانی با بیان اینکه برای تحقق شعار سال باید سخن فعالان اقتصادی بخش خصوصی را شنید و موانع سیاسی و حقوقی را از سر راه برداشت و از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حمایت قانونی کرد، افزود: رفع تحریم‌ها، ارتقا و تعمیق عملیات بازار باز، ارتقای شفافیت و مبارزه با پولشویی، اعطای اختیارات ازسوی وزارتخانه‌ها به استان‌ها در راستای ارتقای تمرکز و واقع‌بینی برای هموار کردن مسیر تولید از جمله برنامه‌های دولت برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت در سال گذشته باوجود همه تنگناها درخشش و نقش‌آفرینی خوبی در زمینه جهش تولید داشت، طرح «هر پنجشنبه افتتاح» را نماد عینی جدیت و حرکت دولت در راستای جهش تولید برشمرد و اظهار کرد: امسال نیز دولت با تمام توان در زمینه برداشته شدن موانع برای فعالان بخش تولید تلاش خواهد کرد.

روحانی تصریح کرد: شعار سال ۱۴۰۰ با تقویت آموزش و پژوهش در واحدهای صنعتی و تولیدی، مراکز تحقیق و توسعه و پشتیبانی هر چه بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان محقق خواهد شد و در سال ۱۴۰۰ باید موانع زیرساختی تولید در کشور برطرف شود و واحدهای صنعتی به سمت استفاده بیش از پیش از دانش و فناوری‌های نوین، حرکت کنند. در پرونده این شماره صمت پای صحبت کارشناسان اقتصادی نشستیم تا با بررسی ابعاد مختلف شعار سال، پیشنهادات مطرح برای تحقق این شعار راهبردی را عنوان کنیم. با این پرونده صمت همراه باشید.


چاپ