منشأ فساد، ضعف مدیریت و نبود نظارت

فساد سوءاستفاده فرد از قدرتی که در اختیار دارد برای کسب نفع شخصی است. فساد ممکن است شامل فعالیت‌های بسیاری از جمله رشوه‌خواری و اختلاس شود، اما ممکن است شامل مواردی نیز باشد که در بسیاری از کشورها قانونی هستند.

کارنامه ناموفق بهره‌وری در برنامه‌های توسعه

به باور بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی، برای بالا بردن تولید دو راه داریم؛ یا باید سرمایه را افزایش دهیم و نیروی کار را مدیریت کنیم یا تلاش کنیم با همان شرایط و امکانات پیشین میزان تولید را بالا ببریم.

پرواز آرزوها

باز هم یک خبر تلخ دیگر؛ مردم ایران صبح روز چهارشنبه را هم با خبر تلخ دیگری آغاز کردند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی

دلارهای نفتی رشد بهره‌وری ایران را پایین آورد

بهره‌وری همواره از شاخص‌هایی بوده که در رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته نقش بسزایی داشته است.

شکست سد انحصار نیاز به همگرایی ملی دارد

علی سعدوندی، کارشناس اقتصاد معتقد است در اقتصادها دو نوع انحصار وجود دارد؛ انحصار مثبت که همان اعطای امتیازهای خاص به مخترعان برای ایجاد قدرت بازاری و افزایش انگیزه در افراد است و انحصار منفی که منجر به انواع رانت‌های دولتی، خصوصی و خصولتی می‌شود.

 استاد دانشگاه شهید بهشتی

گریز از دست پوپولیست‌ها

 یکی از روش‌هایی که پوپولیست‌ها برای کلاهبرداری از مردم از آن استفاده می‌کنند (پوپولیست‌هایی متعلق به همه جناح‌ها، تفکرات و گرایش‌ها)، ساده نشان دادن مسائل پیچیده است. تکنیکی درست شبیه اینکه بگویند «قبلی‌ها یا این‌ها که شما را بدبخت کرده‌اند، دکمه قرمز را فشار می‌دهند، اما راه درست دکمه سبز است. ما دکمه سبز را فشار می‌دهیم و شما خوشبخت می‌شوید.»