۴ غول تجدیدپذیر

دانشمندان معتقدند اتکای بیش از اندازه بشر مدرن به انرژی‌های تجدیدناپذیر از جمله زغال سنگ، نفت، گاز و... به قدری زیاد است که بدون شک در صورت تغییرنکردن شیوه‌های زندگی انسان، پس از ۳۰ سال شاهد بروز بحران‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... در بین ملت‌های جهان خواهیم بود. همین نگاه باعث‌شده دولت در کشورهای توسعه‌یافته دست به کار شده و گام بلندی برای جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی برداشته است. گزارشات سازمان‌های نظارتی حاکی از عملکرد به‌نسبت مناسب دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در زمینه بسط و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر در سیستم‌های حمل‌ونقل و مصارف خانگی و صنعتی است. اما نکته جالب درباره سیاست‌گذاری مدیریت انرژی در این کشورها تناقضی است که با ساختار دولت رفاهی بودن آنها وجود دارد، زیرا سیستم تولید و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و توزیع آن تا حد زیادی در اختیار بخش‌های خصوصی قرار گرفته و همین مسئله باعث‌شده چرخه پررونق اقتصادی در بازار انرژی‌های تجدیدپذیر شکل بگیرد. این بازار به قدری در اروپا اهمیت یافته که برآورد می‌شود ۱۴مورد از شرکت‌های تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر جهان از بین ۲۰ غول خصوصی در این حوزه متعلق به کشورهای اروپایی بوده و با توجه به سیاست‌گذاری‌ها انتظار می‌رود سهم اعضای اتحادیه اروپا در باشگاه انرژی‌های پاک رشد قابل‌توجهی را تجربه کند.

باشگاهی اروپایی با ۴ عضو

از بین شرکت‌ها و هلدینگ‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اروپایی ۴ مورد بیشترین و بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذارده‌اند که به‌عنوان الگویی موفق از ورود بخش خصوصی به حوزه تولید و توزیع انرژی‌های پاک شناخته می‌شود. ۴ شرکت Tbhawt، Lightsource BP، Enel Green Power وShell اعضای این باشگاه مهم و پرقدرت اروپایی هستند که به ادعای رسانه‌های اروپایی در حال‌حاضر بخش اعظمی از انرژی‌های تجدیدپذیر را در قاره سبز تامین می‌کنند و دولت‌ها در نبود آنها دچار مشکل خواهند شد، از همین‌رو نقش و جایگاه ۴ خواهر تجدیدپذیر اهمیت بسزایی برای سیاستمداران اروپایی داشته و حتی در برخی از انتخابات‌های محلی هم نقش‌آفرینی می‌کنند. البته صاحب‌نظران اعتقاد دارند این صنعت هنوز به جایی که باید نرسیده اما روند رو به گسترش شرکت‌های فعال در این حوزه در اتحادیه اروپا به‌گونه‌ای است که تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۳۵ درصد انرژی مصرفی در برخی کشورهای اروپایی از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود که نقش بخش خصوصی در این فرآیند بسیار پررنگ خواهد بود. در ادامه این ۴ غول تولیدکننده انرژی را بیشتر می‌شناسیم.

تاهو (Tbhawt)

شرکت تاهو که در کشور استونی واقع‌شده یکی از بزرگ ترین تولیدکننده‌های توربین‌های بادی و همچنین انرژی الکتریکی بر پایه انرژی باد است که در بین کشورهای شمال اروپا به فعالیت می‌پردازد. این شرکت با وجود واقع شدن در منطقه اسکاندیناوی و همسایگی با مجموعه‌های تولید انرژی پاک در کشورهای نوردیک که در دنیا سرآمد هستند، توانسته قدعلم کند و سهم مهمی در زمینه تولید انرژی و فروش توربین‌های بادی به سراسر جهان داشته باشد. مهم‌ترین محصولی که این شرکت تولید و عرضه می‌کند توربین بادی WTW-۵۵ است که ۱۲ متر طول داشته و قادر به کار با سرعت باد تا ۳ متر در ثانیه است. اما همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد فعالیت‌های تاهو Tbhawt تنها محدود به تولید توربین‌های بادی نمی‌شود، بلکه این مجموعه قابلیت تولید برق پاک و همچنین توزیع آن در سراسر کشور استونی را دارد. این شرکت که پروژه‌های گوناگونی در زمینه گسترش و تولید الگوهای تولید انرژی پاک در استونی، اروپا و جهان اجرایی کرده حالا در پی ورود پرقدرت‌تری به بازارهای جهانی است تا محصولات خود از قبیل توربین‌های بادی، ابزارآلات، انتقال تکنولوژی و... به جهانیان عرضه کنند. نیک گربنکین یکی از مدیران داخلی شرکت Tbhawt در گفت‌وگو با رویترز اذعان داشته که این شرکت به‌دنبال تاسیس شعبات تولید برق پاک در کشورهایی است که با بحران‌های زیست‌محیطی دست به گریبان هستند و قصد دارد از این طریق درآمدزایی بیشتری داشته باشد. البته طبق گفته نیک‌ گربنکین این درآمد در راستای توسعه دانش تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه خواهد شد تا با توجه به ماهیت این مجموعه اهداف بزرگ‌تری را محقق کنند.

لایت‌سورس بی.پی (Lightsource BP)

شرکت بریتانیایی Lightsource BP سومین مجموعه توسعه‌دهنده بزرگ انرژی خورشیدی در جهان و بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده در اتحادیه اروپاست که به‌دلیل ابتکارات مهمی که در این زمینه داشته به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در این صنعت شناخته می‌شود. Lightsource BP که عنوان رهبری تولیدکنندگان انرژی‌های سبز در اروپا را نیز یدک می‌کشد، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در سراسر اروپا به‌شمار می‌رود و شعبات مهمی در سراسر جهان دارد که از جمله آنها می‌توان به استرالیا، هند، ایالات متحده امریکا و... اشاره کرد. البته موضوع مهمی که درباره شرکت Lightsource BP مطرح است تامین برق تجاری از محل انرژی‌های تجدیدپذیر است که تا پیش از تاسیس این شرکت بریتانیایی در جهان بی‌سابقه بود، زیرا عمده فعالیت شرکت‌های تولید برق پاک در اماکن دولتی یا ورزشگاه‌ها محدود می‌شد اما در حال‌حاضر این شرکت موفق به گشودن دروازه‌ای جدید به روی صنعت تولید انرژی‌های پاک شده است.

Lightsource BP بخشی از پروژه‌های مهم و استراتژیک تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در اروپا مانند Solar Darling Spain را به اجرا گذاشته که نقش بسیار مهمی در زمینه تامین انرژی این قاره ایفا می‌کند. این غول بریتانیایی درحال‌حاضر تولیدات خود اعم از برق و تجهیزات و ملزومات تولید را به ۱۵ کشور جهان صادر می‌کند. از سویی هم همان‌طور که پیش‌تر گفته شد Lightsource BP با مدیریت پنل‌های خورشیدی با ظرفیت ۲۰ گیگاوات در سراسر جهان، بخش اعظمی از برق پاک در کشورهایی مانند هند را تولید می‌کند که در نوع خود کم‌نظیر است. این شرکت که همواره در حال توسعه و گسترش بخشیدن به فعالیت‌های خود است با غول‌های جهانی مانند آمازون و سایر برندهای مطرح جهان همکاری می‌کند تا در زمینه اجرای برنامه‌های انرژی سبز نقش موثری ایفا کند. یکی از نکات جالب و عجیبی که درباره Lightsource BP وجود دارد، ادامه کار این شرکت حتی پس از شروع پاندمی کرونا است این در حالی است که مطالعات انجام‌شده نشانی از افزایش ابتلا به کووید۱۹ در بین کارکنان این غول پاک ندارد و همچنین خبر می‌رسد همه کارکنان این مجموعه حدود ۳ ماه قبل واکسینه شده‌اند تا از این پاندمی در امان بمانند.

اِنِل گرین‌پاور(Enel Green Power)

شرکت Enel Green Power که یک ابرهلدینگ ایتالیایی است که در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق توسعه و استفاده از مزارع خورشیدی، برق‌آبی، زمین گرمایی و «بیومس» به فعالیت می‌پردازد. این شرکت که در رم پایتخت ایتالیا مستقر است یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انرژی‌های پاک در جنوب اروپاست.Enel Green Power توانسته از مرز تولید ۴۳گیگاوات برق پاک تا سال ۲۰۱۹ عبور کرده اما تخمین زده می‌شود این میزان در دو سال اخیر از ۶۰گیگاوات نیز تجاوز کرده باشد. میزان سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های توسعه‌محور Enel Green Power با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به برنامه «کربن صفر» در فرآیند دکربوکسیلاسیون برسد و به‌عنوان یکی از منابع اصلی انرژی پایدار در اروپا و جهان شناخته شود. شرکت Enel Green Power درحال‌حاضر در پی ورود به بازار کشورهایی مانند امریکا و برزیل است، به نحوی که هدف‌گذاری‌های این مجموعه خبر از تحقق ۵.۱ گیگاوات برق پاک تا سال ۲۰۲۴ در این دو کشور می‌دهد. اما سهم این مجموعه در تولید انرژی پاک جهان غیرقابل چشم‌پوشی است، زیرا Enel Green Power امروزه انرژی سبز، پاک و پایدار را در ۳۲ کشور جهان تامین کرده و بیش از ۱۲۰۰ پروژه عملیاتی و در حال ساخت در سراسر جهان را رهبری می‌کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد این غول ایتالیایی به‌طور فعال برای اجرای برنامه‌های مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، کربن‌زدایی، انتقال و بازیابی انرژی به فعالیت می‌پردازد.

شِل( Shell)

شرکت نفت و گاز چندملیتی بریتانیایی-هلندی در ابتدا با نام Royal Dutch Shell plc شناخته می‌شد اما در حال‌حاضر با نام تجاری Shell به فعالیت خود در شهر لاهه هلند ادامه می‌دهد. این غول نفتی و گازی که به‌دلیل شبکه گسترده توزیع بنزین در ایالات متحده شهرت بسیاری دارد در طول ۲۰ سال گذشته وارد عرصه تولید انرژی‌های پاک شده اما افکار عمومی در جهان حتی نمی‌دانند که Shell امریکایی نبوده و با اصلیتی اروپایی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انرژی‌های پاک در جهان است. این شرکت که توانسته همه ساله سهم انرژی‌های پاک در تولیدات خود را افزایش دهد، سعی دارد تا پایان سال ۲۰۵۰ تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را به سطحی برساند که دیگر به‌عنوان یک شرکت آلاینده و نفتی شناخته نشود. Shell در حال‌حاضر سعی دارد با توسعه طرح‌های «کربن صفر» تحولی عظیم در زمینه تولید انرژی‌های پاک را رقم بزند. این روند در حال‌حاضر به مرحله‌ای رسیده که این بریتانیایی-هلندی مغرور و کهنه‌کار حتی از مواد سمی تولیدشده در طول فرآیند تولید انرژی به‌عنوان پسماند برای تولید انرژی الکتریکی و شارژ اتومبیل‌های برقی استفاده می‌کند. البته این غول نفتی علاوه بر استفاده از پسماندها برای تامین انرژی پاک سعی دارد شبکه تولید برق از محل بیومس، هیدروژن و توربین‌های بادی را توسعه بخشیده و فناوری‌های نوینی را که به‌دست آورده به سایر کشورهای در حال توسعه نیز صادر کند. یکی از دستاوردهای مهم Shell ساخت بزرگ‌ترین الکترولیزر PEM هیدروژنی جهان است که می‌تواند به‌عنوان یک منبع مهم انرژی سبز جایگزین سوخت‌های فسیلی در صنایع سنگین شود. بزرگ‌ترین مشتری این فناوری تا به امروز کشور نروژ بوده اما برخی دیگر از نوردیک‌ها درخواست توسعه این تکنولوژی نوین را به Shell داده‌اند و این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ الکترولیزری با کارآیی به مراتب بالاتر تولید کند که منبعی مناسب برای تامین برق بنادر بسیار بزرگ شمال اروپا باشد.

از سویی هم این غول چندملیتی نقش مهمی در روند ایجاد پایانه‌های سوختگیری برای اتومبیل‌های برقی بازی کرده و تخمین زده می‌شود بیش از ۲۰ درصد مراکز توزیع برق پاک از سوی Shell ساخته شده باشد که در حال‌حاضر نیز تحت نظارت این مجموعه مدیریت می‌شوند.

ترجمه و تدوین : سهند اینانلو

 

منبع: www.business-review.eu


چاپ