شتاب موج دوم کرونا در اسپانیا

با گذشت حدود یک ماه از لغو محدودیت‌های قرنطینه و بازگشت به زندگی عادی در اسپانیا، خیز دوباره آمار مبتلایان به کووید۱۹، موجب افزایش نگرانی‌ها از شیوع موج دوم بیماری همه‌گیر در این کشور اروپایی شده است.

به‌گزارش ایرنا، با افزایش آمار مبتلایان به کووید۱۹ در اسپانیا، زنگ خطر آغاز موج دوم بیماری در این کشور به صدا درآمده است. در هفته‌های نخست گسترش ویروس کرونا، اسپانیا پس از ایتالیا در جایگاه درگیرترین کشورهای اروپای قرار داشت؛ اکنون با گذر از موج اول بیماری و همچنین گذشت حدود یک ماه از پایان وضعیت هشدار و محدودیت قرنطینه، روند صعودی آمار ابتلا موجب تشدید نگرانی‌ها در این کشور شده است. 
خیز آمار مبتلایان در ایالت‌های آراگون، کاتالونیا، مادرید، اندلوسیا و مورسیا بیش از سایر مناطق در اسپانیا بوده است. با شتاب دوباره شیوع ویروس کرونا در کاتالونیا، مسئولان دولت محلی از اعمال محدودیت‌های تازه در این منطقه خبر دادند. 
درحال‌حاضر، استفاده از ماسک در سطح شهرها همچنین در فضاهای بسته عمومی اجباری است و صاحبان کسب‌وکارهای غیراساسی نیز می‌توانند مشتریان خود را تنها با قرار قبلی ملاقات کنند. پیش از این نیز از روز شنبه ۴ ژوئیه (۱۴تیر) برخی ا مناطق کاتالونیا از جمله مناطق طقه لریدا، سگریا و گالیسیا با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر به‌دلیل شیوع دوباره کرونا قرنطینه شده بودند.


در اسپانیا که بازگشایی‌ها و بازگشت به زندگی عادی در نخستین روزهای خروج از قرنطینه به‌سرعت پیش می‌رفت، این روند دوباره با افزایش مبتلایان کند شده تا جایی که نام اسپانیا از فهرست کشورهای «ایمن» برای گردشگری و انجام پروازها حذف شد. 
ماریا خوسه‌سیرا، معاونت مرکز اورژانس و فوریت‌های بهداشتی وزارت بهداشت اعلام کرد: آنچه در اسپانیا شاهد هستیم، موج دوم احتمالی خواهد بود، اما باید دید در هفته‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. 
نگرانی از وضعیت اسپانیا باعث شده بریتانیا و نروژ از قرنطینه دو هفته‌ای مسافرانی که از اسپانیا سفر می‌کنند، خبر بدهند.
ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه نیز به شهروندان کشورش هشدار داد با توجه به افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ در اسپانیا به برخی مناطق پرریسک این کشور از جمله کاتالونیا سفر نکنند. بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت نیز با اشاره به افزایش مبتلایان به کرونا در دو هفته اخیر در این قاره اعلام کرد تدابیر سختگیرانه‌تر ممکن است برای مهار گسترش بیماری نیاز باشد.


 به‌دنبال عملکرد مثبت دولت اسپانیا در مواجهه با موج اول بیماری در مارس (اسفند-فروردین) که تحسین تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت را به‌همراه داشت، باید دید مدیریت این کشور در مبارزه با موج دوم شیوع ویروس کرونا چگونه خواهد بود.
آدهانوم پیش‌تر با حضور در آیین گرامیداشت جانباختگان کرونا در اسپانیا، مدیریت این کشور در مقابله با بیماری همه‌گیر را مثال زدنی دانست و گفت: اسپانیا و فرانسه دارای هر ۴ ویژگی اساسی پاسخ به پاندمی کرونا یعنی مدیریت قوی، مشارکت اجتماعی شهروندان، مهار انتقال و نجات جان بیماران هستند.


چاپ