برترین‌های راه‌اندازی کسب‌وکار کدامند؟

بانک جهانی با بررسی ۱۹۰ کشور جهان، بهترین کشورها را برای راه‌اندازی کسب‌وکار رتبه‌بندی کرده است.

این بانک، بهترین کشورها را بر مبنای سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار و مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، در نظر گرفتن قوانین تجاری، حقوق مالکیت، دسترسی به برق شهری، دریافت اعتبار، اجرای قراردادها و دیگر عوامل مؤثر بر کسب‌وکار معرفی کرده است. 
از طرفی شرکت رسانه‌ای «یواس نیوزاند ورلد ریپورت» نیز ۸۰ کشور جهان را از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار بررسی کرده است. این شرکت، کشورها را براساس ۶۵ ویژگی، مانند اثر اقتصادی، قدرت سیاسی، شهروندی و کیفیت زندگی رتبه‌بندی کرده است.
 آنها برای معرفی بهترین کشورها، از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار ۱۰ ویژگی را مدنظر قرار دارند. این ویژگی‌ها عبارتند از: میزان ارتباط با مناطق دیگر جهان، میزان تحصیلات مردم کشور، کارآفرینی، ابداعات، دسترسی آسان به سرمایه، نیروی کار ماهر، متخصصان فناوری، شفافیت در کسب‌وکار، زیرساخت‌های توسعه‌یافته و قانون کار پیشرفته. نتایج بررسی‌های این دو سازمان، معرفی کشورهایی است که در جهان از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار، بهترین هستند.
 در ادامه از میان این کشورها، ۱۵ کشور معرفی شده است.

نیوزیلند

نیوزیلند، مدت ۳ سال پی‌درپی است که میان برترین کشورها از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار قرار می‌گیرد. این کشور از نظر سهولت کسب‌وکار، خط‌مشی‌های تنظیمی، سهولت روند کار، نبود کاغذبازی بهترین شرایط را دارد و افراد می‌توانند با سرمایه‌ای که در دست دارند، یک واحد کسب‌وکار راه‌اندازی کنند. حمایت دولت در دیجیتالی کردن امور اداری همگام با اداره مالیات، نقش مهمی در قرار دادن نیوزیلند میان بهترین کشورها در سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار داشته است. در واقع با دیجیتالی شدن روند کار، واحدهای کسب‌وکار می‌توانند تمام کارهای مربوط به مالیات را بدون اینکه دچار گرفتاری‌های مالیاتی شوند، انجام دهند. همچنین مراحل گرفتن مجوز برای راه‌اندازی شرکت در نیوزیلند بسیار کم است.

سنگاپور

سنگاپور در گزارش بانک جهانی جایگاه دوم را در سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار به خود اختصاص داده است. این کشور دو سال پی‌درپی، میان بهترین کشورها از نظر کسب‌وکار قرار گرفته است. از دلایل این موفقیت می‌توان به مواردی مانند موقعیت و مکان این کشور، حوزه‌های مالیات‌بندی، نگرش مثبت نسبت به ایجاد کسب‌وکار، سیاست‌های منعطف مهاجرتی و وجود بهترین نیروهای متخصص دنیا در سنگاپور اشاره کرد. همچنین این کشور فرصت‌های بسیار خوبی برای دسترسی به بازار بین‌المللی دارد. از سوی دیگر، سیستم حقوقی این کشور عالی است. به‌عنوان مثال، دعواهای حقوقی در سیستم دادگاهی سنگاپور در مدت زمان حداکثر ۱۵۰ روز، حل‌وفصل می‌شوند و این روند در مقایسه با کشورهای جهان، کمترین زمان را به خود اختصاص داده است.

دانمارک

دانمارک از نظر بانک جهانی، رتبه سوم کشورهای مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار را به خود اختصاص می‌دهد. قوانین کار در دانمارک بسیار آسان است. این کشور نسبت به نقاط دیگر جهان، از سرمایه‌گذاران خارجی برای تاسیس شرکت، مالیات کمتری دریافت می‌کند. همچنین این کشور برای کارآفرینان خارجی موارد تشویقی، مانند سیستم مالیات ویژه برای مهاجرانی که حقوق بالاتری دارند، در نظر گرفته است. همچنین هیچ نوع فساد تجاری که در بیشتر کشورها رایج است، در این کشور مشاهده نمی‌شود و به همین دلیل دانمارک به یکی از بهترین مکان‌های برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ از بهترین کشورها برای راه‌اندازی کسب‌وکار به‌شمار می‌رود. این کشور دروازه‌ای به سوی چین، که مرکز مالی و قطب کسب‌وکار است و فرصت‌های زیادی در اختیار افرادی می‌گذارد که صاحب کسب‌وکار و کارآفرین هستند. هنگ‌کنگ، مکانی ایده‌آل برای تاسیس شرکت‌های خارجی است، زیرا این از ثبات اقتصادی بسیار عالی، زیرساخت‌هایی در سطح جهانی، قوانین مالیاتی آسان، بازار بین‌المللی و سیستم حقوقی سودمند برخوردار است. نرخ مالیات بردرآمد در هنگ‌کنگ کمتر از مکان‌های دیگر است. هنگ‌کنگ از ۱۰ سال گذشته تاکنون، میان اقتصادهای برتر جهان جای دارد و در این کشور از سرمایه‌گذارهای کوچک هم استقبال می‌شود. این موضوع باعث شده راه‌اندازی کسب‌وکار در هنگ‌کنگ به‌راحتی انجام شود و کارآفرین‌های متعددی در این کشور، تجارت خود را راه‌اندازی کنند.

کره‌جنوبی

کره‌جنوبی هم در ردیف کشورهایی قرار دارد که راه‌اندازی کسب‌وکار در آن مکان‌ها به‌سهولت انجام می‌شود. این کشور با دسترسی به برق، تجارت با کشورهای جهان و اجرای قراردادها، توانسته شرایط خوبی برای راه‌اندازی کسب‌وکارها فراهم کند. از سویی وجود اینترنت پرسرعت که سریع‌ترین اینترنت جهان است، باعث راحت شدن کارها در کره‌جنوبی شده است. دولت این کشور، بسیار هوشمندانه از این امکان برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها استفاده و این کشور را به نقطه‌ای جذاب برای راه‌اندازی این نوع کسب‌وکار تبدیل کرده است. همچنین قرار است در آینده‌ای نه‌چندان دور، این کشور به هاب استارت‌آپ‌های آسیاپاسفیک و یکی از ۸ کشور برتر جهان تبدیل شود. همچنین قوانین مالیاتی کره‌جنوبی برای سرمایه‌گذارهای خارجی آسان است. البته برای اجرای برنامه‌های رفاه اجتماعی و ایجاد مشاغل بیشتر در بخش خدمات عمومی، حدود ۳ درصد به مالیات‌ها اضافه شده است. اما با وجود سیاست‌های استارت‌آپی در این کشور، کره‌جنوبی بهترین مکان برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار حتی با سرمایه‌ای اندک است.

گرجستان

گرجستان از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار، سال به سال بهتر می‌شود. در واقع، این کشور با ایجاد تغییرات اساسی در چارچوب تنظیمی محلی، توانسته است شرایط راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور را بهبود بخشد. این کشور حمایت‌های سرمایه‌گذار اقلیت را تقویت کرده و حقوق سهامدار را افزایش داده است. همچنین تعریف شفافی از ساختارهای مالکیت و کنترل به‌دست داده است. هزینه‌های برق کمتر و فرآیندهای مالیاتی برای تمام صاحبان کسب‌وکار ساده و آسان شده است.

نروژ

نروژ با موفقیت توانسته قدرت فناوری، نیروی کار پرانرژی و شبکه‌ای امن از برنامه‌های اجتماعی را با یکدیگر ترکیب کند و در اختیار شهروندان خود قرار دهد. همین وضعیت باعث شده در عرصه تجارت جهانی فعال باشد. مردم نروژ به‌دلیل توزیع برابر ثروت و استانداردهای بالای زندگی، قدرت خرید بالایی دارند. این کشور، برای جذب سرمایه‌گذارهای خارجی، از نرخ مالیات شرکت‌ها کاسته است؛ علاوه‌بر آن، نروژ به‌دلیل فعالیت‌هایی مانند تولید نفت، صادرات و فناوری ارتباطات، بازاری قوی برای مشاغل دارد. همچنین راه‌اندازی یک استارت‌آپ در نروژ، فقط ۴ روز وقت می‌گیرد و سرمایه بسیار کمی لازم دارد.

امریکا

امریکا کشوری مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار است. با اینکه نرخ دریافت مالیات در امریکا شیب نسبتا رو به بالایی دارد، اما این کشور با پایین نگهداشتن هزینه‌های مربوط به اداره یک واحد کسب‌وکار، این موضوع را جبران کرده است. در امریکا هزینه‌های مربوط به تامین منابع، دفاتر، تدارکات و موارد دیگر بسیار کم است و به همین دلیل این کشور به یکی از بهترین مکان‌های جهان برای شروع کسب‌وکار تبدیل شده است. امریکا نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته، محیطی عالی و جذاب برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی واحدهای کسب‌وکار به‌شمار می‌رود. همچنین این کشور مرکز مهم‌ترین شرکت‌های فناوری جهان مانند آمازون، گوگل، فیس‌بوک و توییتر است. قوانین کار در این کشور پیشرفته و کاملا شفاف است.

انگلیس

انگلیس، باوجود خروجش از اتحادیه اروپا، همچنان توانسته جایگاه خود را درباره بهترین مکان برای راه‌اندازی کسب‌وکار در جهان حفظ کند. هزینه‌های کم مربوط به شروع یک واحد کسب‌وکار و سطح رضایت‌مندی و خوش‌بینی کارآفرینی، این کشور را به مکانی ایده‌آل برای راه‌اندازی کسب‌وکار تبدیل کرده است. بنا بر بررسی‌ها، ۸۸ درصد از انگلیسی‌ها معتقدند که با تلاش و کار فراوان می‌توانند زندگی خوبی برای خود فراهم کنند. همچنین هزینه شروع یک استارت‌آپ در این کشور، در مقایسه با استانداردهای جهانی، بسیار پایین است. از سوی دیگر، بازار بریتانیا توانسته مشتریان بسیاری به خود جلب کند.

مقدونیه

جمهوری مقدونیه، کشوری در جنوب‌شرقی اروپا و شمال یونان است. این کشور که از نظر اقتصادی دارای درآمد متوسط رو به بالاست توانسته از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار، میان کشورهای برتر جهان قرار بگیرد. ثبات اقتصادی، این کشور را به بهترین مکان برای شروع سرمایه‌گذاری و تشویق کارآفرینان تبدیل کرده است. سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار در مقدونیه نرخ بیکاری را به‌شدت کاهش داده است. همچنین این کشور در قوانین خود، بیشترین تعداد اصلاحات را انجام داده و شرایط بسیار خوبی برای بیشتر مشاغل، به‌ویژه ساختمان‌سازی فراهم کرده است.

استرالیا

استرالیا هم جزو بهترین کشورها برای راه‌اندازی کسب‌وکار به‌شمار می‌رود. این کشور دارای بازار باز با حداقل محدودیت در واردات کالا و خدمات است(منظور از بازار باز به‌طور کلی فقدان محدودیت است که براساس آن خریداران و فروشندگان می‌توانند در معامله محصولات وارد شوند، آزادانه قیمت‌گذاری کنند و سیاست‌های اعتباری خود را به‌کار بندند. همچنین این اصطلاح به معنای بازار خریدوفروش اوراق بهادار خارج از بورس هم است). فرآیند بازار باز موجب افزایش تولید و بهره‌وری شده است و اقتصاد کشور را منعطف و پویاتر کرده است. استرالیا عضو سازمان‌های تجاری متعددی در جهان ازجمله، تجارت جهانی دنیاست و همچنین با کشورهای متعددی از جمله چین، کره‌جنوبی، ژاپن، شیلی، مالزی، نیوزیلند، سنگاپور، تایلند و امریکا، مراوده تجاری دارد. زیرساخت‌های پیشرفته، قوانین شفاف تجاری، نیروی کار ماهر و چارچوب حقوقی مناسب، این کشور را به گزینه مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌وکار تبدیل کرده است. استرالیا برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، روش‌های مناسبی در زمینه دریافت روادید استرالیا، مهاجرت به این کشور و راه‌اندازی کسب‌وکار در نظر گرفته است.

کانادا

کانادا به‌لحاظ سیستم اقتصادی بازار محور، الگوی تولید و استانداردهای بالای زندگی، شبیه امریکاست. این کشور پس از جنگ جهانی دوم، رشد بی‌سابقه‌ای در تولید، معدن و بخش‌های خدماتی داشته و این کشور را به سرعت از اقتصاد روستایی به یکی از مهم‌ترین اقتصادهای صنعتی و شهری تبدیل کرده است. کانادا دارای بخش وسیعی از نفت و گاز طبیعی و هفتمین تولیدکننده نفت جهان است. توافقنامه‌های تجارت آزاد کانادا-امریکا و تجارت آزاد امریکای شمالی، موجب ادغام چشمگیر اقتصادی دو کشور کانادا و امریکا شد. قوانین تجاری شفاف در این کشور باعث ثبات اقتصادی و در نتیجه راه‌اندازی کسب‌وکار مطمئن شده است.

ایرلند

ایرلند کشوری کوچک، مدرن و اقتصاد آن بر پایه تجارت است. ایرلند از نظر راه‌اندازی کسب‌وکار میان بهترین کشورهای جهان قرار گرفته است و اکنون بهترین اقتصاد منطقه را داراست و با جهان مراودات تجاری مناسبی دارد. البته ایرلند فرازونشیب‌های فراوانی در اقتصاد خود دیده است. اما اکنون تمام بحران‌های سابق را با اقدامات اصلاحی پشت‌سر گذاشته و دارای ثبات اقتصادی مناسبی 
است. 
زیرساخت‌های پیشرفته و دسترسی آسان به سرمایه و قوانین شفاف تجاری در این موفقیت نقش مهمی ایفا کرده‌اند. مالیات کم شرکت‌ها و وجود نیروی کار متخصص مجهز به فناوری بالا از عوامل تشویق به سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی کسب‌وکار است. همچنین شرایط خوب مالیاتی و حقوق شهروندی، ایرلند را به مکانی عالی برای تاسیس شرکت‌های بین‌المللی تبدیل کرده است.

آلمان


آلمان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا و همچنین جهان است. این کشور یکی از عمده‌ترین صادرکننده‌های ماشین‌آلات، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی و لوازم خانگی است. آلمان با تعداد زیادی نیروی کار متخصص یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی نیز به شمار می‌رود که مهاجران متعددی را تاکنون پذیرفته است. دسترسی آسان به سرمایه، زیرساخت‌های پیشرفته، قوانین شفاف و کارآمد کسب‌وکار، دارا بودن فناوری روز، نظام حقوقی پیشرفته، ایده‌های نوآورانه تجاری و ارتباط موثر این کشور با دیگر نقاط جهان، آلمان را به نقطه‌ای ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.


منبع: یواس نیوزاند ورلد ریپورت
U.S. News & World Report


چاپ