کدخبر: 12416

رشد تولید داخلی تجهیزات نفتی

ستاد حمایت از ساخت داخل وزارت نفت در سال ۱۳۷۴ به منظور ساماندهی و تسریع در امر فعالیت‌های ساخت داخل به ریاست مدیرعامل شرکت کالای نفت تهران و با عضویت نمایندگان تام‌الاختیار ۴ شرکت اصلی تشکیل شد.

ازجمله اهدافی که این ستاد پیگیری می‌کند شناسایی همه اجناس، قطعات و مواد مورد نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که ساخت و تولید آنها در کشور به‌صورت بالقوه یا بالفعل امکانپذیر است در جهت برنامه‌ریزی برای تولید آنها در داخل کشور و جلوگیری از ورود مواد و مصنوعات مشابه خارجی است. ایجاد بانک اطلاعاتی از همه مواد و کالاهای پرمصرف صنعت نفت و منابع تامین آنها برای جلوگیری از تنوع بی‌رویه و دوباره‌کاری در تهیه این اطلاعات و توزیع آنها بین شرکت‌ها و مدیریت‌های ذی‌ربط صنعت نفت نیز از دیگر اهداف مورد بررسی است.

 

بررسی و شناسایی منابع بالفعل و بالقوه صنعتی کشور و حمایت از آنها در زمینه‌های تخصصی و فنی برای تامین نیازهای صنعت نفت و برخورداری از اختیاراتی همچون امکان ترک تشریفات مناقصه برای اقلامی که برای نخستین بار در داخل کشور برای ساخت آنها اقدام می‌شود نیز از دیگر اهدافی است که این ستاد دنبال می‌کند. به علاوه فراهم آوردن امکان پیش‌پرداخت به میزان ارزش مواد اولیه مورد نیاز حداکثر تا سقف ۱۰۰درصد مبلغ قرارداد به سازندگان و تولیدکنندگان داخلی از دیگر موارد مطروح است. در سال ۱۳۷۹ مجموعه اختیارات و وظایف این ستاد به شرکت کالای نفت تهران منتقل شد و این شرکت به شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران تغییر نام یافت تا به‌عنوان یک طرح ملی، ناجی سازندگان داخلی و متولی قطع وابستگی به بیگانگان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی باشد.

 

توسعه شتابان زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کشور و ایثار و همت و غیرت نیروی انسانی در تمام سازمان‌ها و ساختارهای ذی‌ربط باعث شد تا در شرایط کنونی و با وجود تمرکز تحریم‌های غرب بر صنعت نفت، این موتور محرکه اقتصاد ملی به حدی از خود اتکایی رسیده باشد که نه‌تنها از حرکت باز نایستاده بلکه یکی از حوزه‌های اصلی رشد اقتصادی و جذب سرمایه بوده و در تمام زمینه‌ها با افت و خیز در حال توسعه است. آمار خریدهای کالاهای مورد نیاز صنعت نفت در سال ۱۳۹۰ نشان می‌دهد در ۳۰ سال گذشته خرید کالا از خارج از کشور به‌شدت کاهش و در مقابل استفاده از کالای داخلی برای صنعت نفت رشد بسیار زیادی یافته است.

محمودتبریزی - عضو هیات‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران