با توجه به سیاست دولت یازدهم در جهت صنعتی شدن استان‌های کشاورزی مطرح شد

کرمانشاه قطب صنایع تبدیلی می‌شود؟

سیدمحمدحسن سیدزاده - گروه صنعت: کرمانشاه یکی از استان‌های برتر در زمینه صنایع تبدیلی است که با توجه به آب و هوا، زمین‌های وسیع زیرکشت کشاورزی و بازار منطقه‌ای و صادراتی عراق جذاب‌ترین منطقه برای سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع تبدیلی است.

بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه درحال‌حاضر ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی این استان به یک میلیون و ۶۹ هزار و ۵۴۱ تن می‌رسد و حدود ۱۱۶ واحد دارای پروانه بهره‌برداری در زمینه صنایع تبدیلی در سطح استان وجود دارد که برای حدود ۱۴۴۰ نفر اشتغالزایی کرده است. با توجه به این ظرفیت‌های بالا محمدرضا فیاض، معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر اخیر خود به استان کرمانشاه به مناسبت هفته دولت با اعلام اینکه سیاست دولت تدبیر و امید ترویج صنایع به ویژه صنایع تبدیلی در استان‌های با ظرفیت‌های بالای کشاورزی است، گفت: کرمانشاه به طور عمده استانی کشاورزی و خدماتی است که باید به‌تدریج به سمت صنعتی شدن پیش برود. وی با اشاره به حمایت دولت از این موضوع گفت: گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده که باید سرعت بیشتری به خود بگیرد. در همین راستا در هفته دولت طرح‌های مناسبی افتتاح شده که به خودکفایی این استان و توسعه صادرات کمک می‌کند.

 


نقش موثر صنایع تبدیلی در توسعه اقتصادی استان
نعمت‌الله حقیقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه در گفت‌وگو با صمت درباره ظرفیت‌های صنایع تبدیلی استان گفت: با توجه به اینکه استان کرمانشاه با متوسط بارندگی ۴۰۰میلی‌متر پس از گیلان دومین استان پربارش کشور به شمار می‌رود و از نظر زراعت و کشت آبی ظرفیت‌های ویژه‌ای دارد به همین دلیل صنایع تبدیلی مبتنی بر این ظرفیت‌ها می‌تواند نقش موثری در توسعه اقتصادی استان کرمانشاه و همچنین نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار داشته باشد. حقیقی با اشاره به محصولات کشاورزی استان کرمانشاه گفت: محصولات عمده کشاورزی استان شامل گندم، جو، نخود، صیفی‌جات، گوجه‌فرنگی، بادمجان، ذرت، سیب‌زمینی، گیاهان روغنی و... می‌شود. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه با اشاره به مهم‌ترین طرح‌های صنایع تبدیلی این استان افزود: در کرمانشاه ظرفیت‌های بالایی در زمینه صنایع تبدیلی ایجاد شده که نشان‌های برتر ملی در تولید رب، روغن و... در این استان تولید می‌شود که هرکدام برای بیش از ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌اند. در صنایع بسته‌بندی کشاورزی نیز صنایع برتری در حال فعالیت هستند که صادرات قابل توجهی به کشورهای اطراف دارند به طور مثال کرمانشاه در صنعت بسته‌بندی نخود قدرتمند عمل کرده و اکنون صادرات مناسبی به کشورهای منطقه دارد.
وی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای صنایع تبدیلی استان گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که به کمک سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با سرمایه‌گذاری۲۰۰میلیارد تومان در حال تکمیل است تولید بیواتانول از ذرت است که محصول اصلی در فرآیند تولید بیواتانول و محصول فرعی آن خوراک دام و طیور خواهد بود. این طرح درحال‌حاضر بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.


بازار وسیع منطقه‌ای و صادراتی
حقیقی درباره بازار محصولات صنایع تبدیلی کرمانشاه اظهارکرد: بخشی از تولیدات در کرمانشاه و استان‌های اطراف مصرف می‌شود اما بخش عمده‌ای از تولیدات به واسطه بازارچه‌های مرزی به ویژه بازارچه پرویزخان به کشور عراق صادر می‌شود که با توجه به نیاز کشور عراق به تولیدات صنایع تبدیلی بازار قابل توجهی را برای کرمانشاه ایجاد کرده است به همین دلیل ظرفیت‌های توسعه این صنعت در استان کرمانشاه بسیار بالاست. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه شرایط توسعه این صنعت در کرمانشاه فراهم شده افزود: در همین راستا از سرمایه‌گذارانی که بازارهای هدف عراق را برای صادرات محصولات صنایع تبدیلی مد نظر دارند دعوت می‌شود تا ضمن سرمایه‌گذاری در این استان از مزایای دسترسی مناسب به مواد اولیه و نزدیکی به بازار هدف بهره‌مند شوند. وی با بیان اینکه کرمانشاه با داشتن ۲۰۰ کیلومتر مرز با ۴ استان لرستان، ایلام، همدان و کردستان همجوار است گفت: این ظرفیت‌ها می‌تواند نیازهای منطقه‌ای را در زمینه محصولات کشاورزی برطرف کند بنابراین از نظر داخلی نیز بازار مناسبی وجود دارد. حقیقی با بیان اینکه صنایع تبدیلی، پتروشیمی و صنایع کانی غیرفلزی مهم‌ترین صنایع استان کرمانشاه است گفت: مهم‌ترین چالش‌های صنایع تبدیلی کرمانشاه شامل تامین نقدینگی برای سرمایه در گردش و ایجاد توسعه می‌شود که امیدواریم با افزایش تسهیلات بانکی به صنایع این چالش نیز برطرف شود و شاهد تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در استان کرمانشاه باشیم.

 


کرمانشاه نیازمند ایجاد ۳۱ طرح صنایع تبدیلی
 با توجه به امتیازات این منطقه و ظرفیت‌های بالای کشاورزی برای توسعه صنایع تبدیلی استان کرمانشاه نیاز به بهره‌برداری از ۳۱ طرح داریم. خسرو شهبازی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه چندی پیش در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اعلام این موضوع گفته بود برای بهره‌برداری از ۳۱ طرح به بیش از ۹۲ میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه‌گذاری ۱۱۶ میلیارد تومان نیاز است تا علاوه بر خروج محصولات کشاورزی به صورت خام از استان، اشتغالزایی مستقیم برای ۵۸۰ نفر فراهم شود. رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در طرح‌های یادشده سبب فرآوری بیش از ۳۷۷ تن از محصولات کشاورزی استان می‌شود، افزود: هم‌اکنون واحدهای فعال فرآوری محصولات کشاورزی کرمانشاه ظرفیت فرآوری ۱۱۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی همچون کلزا را دارند.


بهره‌برداری از ۱۹ طرح در یک سال و نیم اخیر
شهبازی با اشاره به اینکه از سال ۹۴ تا خرداد امسال ۱۹ واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده، گفت: این واحدها بستر اشتغالزایی ۱۶۸ نفر را فراهم کرده‌اند. وی به طرح‌های جدید فرآوری محصولات کشاورزی در کرمانشاه اشاره کرد و افزود: مناسب بودن کشاورزی استان کرمانشاه ایجاد این واحدها را ضروری ساخته به طوری که از سال گذشته تاکنون ۴۰ طرح جدید فرآوری محصولات بررسی و مجوز لازم برای آنها صادر شده که اعتبار مورد نیاز برای ساخت طرح‌های جدید ۱۶۰ میلیارد تومان است که با ظرفیت اسمی فرآوری ۳۴۰ هزار تن از محصولات کشاورزی زمینه ۶۰۰ فرصت شغلی را فراهم می‌کند. وی گفت: ظرفیت بالای استان کرمانشاه در تولید انواع محصولات کشاورزی نتیجه چهار فصل بودن این استان است که برای جلوگیری از خروج این محصولات به صورت خام باید تلاش کرد که با حمایت‌های دولتی و حضور پررنگ فعالان بخش خصوصی این مهم محقق می‌شود. بنابر این گزارش، با توجه به ظرفیت‌های بالای استان کرمانشاه در زمینه کشاورزی و نزدیکی به بازار هدف عراق سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی دارای جذابیت‌های بالایی است که به طور قطع با حمایت‌های دولت در جهت صنعتی شدن استان‌های کشاورزی کشور می‌توانیم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رشد و توسعه این صنعت در کرمانشاه باشیم.


چاپ