گفت‌وگوی صمت با روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت البرز و سمنان نشان داد

استان‌های همجوار پایتخت پایگاه‌صنایع‌فناور

عبدالرحمن رحیمی - گروه صنعت: چندی‌پیش شاهد برگزاری همایش روز ملی صنعت و معدن در سراسر استان‌ها بودیم.

همایشی که در آن دیدگاه‌های صاحبان صنایع، دولتمردان، دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با تولید گفته و شنیده شد. اما در حاشیه برگزاری همایش نکوداشت این روز در پایتخت، صمت در گفت‌وگو با روسای سازمان‌های البرز و سمنان به اهمیت گنجاندن این روز در تقویم ملی پرداخت که در ادامه خواهید خواند. پیش از این نیز نظر روسای برخی از استانها منتشر شده است.

۷۰۰طرح صنعتی استان البرز در حال اجرا است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز در حاشیه نکوداشت روز «صنعت و معدن» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه بعد از بررسی روند تولید و فعالیت واحدهای تولیدی در عرصه ملی، قدردانی از صنعتگران، معدنداران و واحدهای تولیدی نمونه کشور و معرفی آنها می‌تواند موجب ایجاد انگیزه برای سایر واحدهای تولیدی و صاحبان صنایع شود، اظهار کرد: با توجه به حضور مقامات مسئول کشوری مرتبط با تولید و بخش خصوصی در این‌گونه همایش‌ها، در زمینه صنعت و تولید و چگونگی پیشرفت و برطرف کردن مشکلات در این حوزه تبادل‌نظر می‌شود و خود می‌تواند نشان از اهمیت و جایگاه این روز در میان واحدهای تولیدی باشد.
ایرج موفق با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» افزود: در امسال با توجه انتصاب معاون اول رییس‌جمهوری به‌عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی تاکنون با بررسی‌ها در زمینه چگونگی بهره‌وری بهتر و بیشتر از صنعت و تولید، دستورالعمل‌های مناسبی تصویب و به اجرا گذاشته شده که وزیر صنعت، معدن و تجارت با جدیت تمام در حال پیگیری اجرای هر چه بهتر این مصوبه‌ها در سطح کشور است که در این میان تعیین تکلیف موضوع‌هایی مانند تسهیل امور و رفع موانع تولید، اجرای کارگروه ملی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجرای بسته‌های حمایتی از توسعه صادرات محصولات غیرنفتی و... باعث ایجاد حس رضایتمندی صاحبان صنایع از تصمیم‌گیری‌ها و مصوبه‌های دولت برای رونق بخشیدن به تولید شده که این امر می‌تواند در طولانی‌مدت رونق صنعت، تولید و اقتصاد کشور را به همراه داشته باشد. به همین منظور به نظر می‌رسد گنجاندن روز صنعت و معدن در تقویم ملی از نظر رونق بخشیدن به صنعت، تولید و اقتصاد شایسته و بجا بوده است.
وی با تاکید بر جایگاه ۵ البرز در جدول توسعه صنعتی براساس تعداد پروانه‌های بهره‌برداری، اشتغال و سرمایه‌گذاری صنعتی گفت: روند صدور پروانه‌های بهره‌برداری در استان به نسبت سال‌های گذشته در سطح کشوری رشد چشمگیری داشته به گونه‌ای که در سال ۹۳ رتبه استان ۶ جدول کشوری و در سال ۹۴ این جایگاه به ۳ رسید. البته در بخش اشتغال، سرمایه‌گذاری و مجوزهای صنعتی هم‌اکنون استان در جایگاه ۵ کشور قرار دارد که در مجموع می‌توان گفت؛ ۴درصد صنعت کشور در البرز استقرار پیدا کرده تا این میزان شامل ۳هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی شود. البته هم‌اکنون بیش از ۲هزار و ۷۰۰ طرح صنعتی در استان در حال اجراست که با تعداد واحدهای فعال استان در مجموع می‌توان گفت؛ بیش از ۶هزار واحد و طرح صنعتی در استان در حال پیگیری و تولید محصول هستند که این امر با توجه به نزدیکی به پایتخت، سبب استقبال مناسب از صنایع مختلف به‌ویژه سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنایع می‌شود.
وی با تاکید بر حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت از استقرار صنایع سبز «های‌تک» در استان ابراز کرد: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم تولید و نزدیکی به مرکز کشور، البرز می‌تواند به‌عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی استقرار صنایع دانش‌بنیان، فناور و صنایعی کم‌آب‌بر به شمار رود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به موفقیت‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برای برطرف کردن مشکلات واحدهای تولیدی تصریح کرد: بررسی مشکلات واحدهای تولیدی با حضور صاحبان صنایع و مسئولان مرتبط با تولید (مدیران ارشد استانی، مدیران بانک‌های عامل، روسای سازمان‌های مالیاتی، بیمه‌ای و خدماتی) می‌تواند به رفع معضلات این واحدها کمک فراوانی کند. این در حالی است که برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز صنایع با توجه به مصوبه دولت به منظور ارائه تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط، خوشبختانه با بررسی درخواست‌ها و معرفی آنها به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات علاوه‌بر راه‌اندازی واحدهای نیمه‌فعال و راکد می‌توان شاهد رونق در خط تولید، اشتغال و اقتصاد استان بود.برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری و توسعه صادرات در صنایع دانش‌بنیان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان در حاشیه نکوداشت روز «صنعت و معدن» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه همواره سعی شده به شکل‌های مختلف از واحدهای تولیدی مشکل‌دار حمایت شود، اظهار کرد: گنجاندن روز صنعت و معدن در تقویم سالانه از نظر حمایت و قدردانی از واحدها و صاحبان صنایع نمونه در کشور می‌تواند علاوه‌بر ایجاد انگیزه در تکرار این روند از سوی این واحدها در سال آینده، انگیزه بیشتری را برای سایر واحدهای تولیدی در رسیدن به این جایگاه ایجاد کند.
بهروز اسودی با اشاره به برنامه‌ریزی برای احداث، بهره‌برداری، افزایش تولید، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات در صنایع دانش‌بنیان استان گفت: هم‌اکنون در سازمان صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی‌های لازم برای تولید محصولات دانش‌بنیان و صادرات‌محور، اولویت نخست تولید محصول در واحدهای تولیدی استان به‌شمار می‌رود زیرا با در دستور کار قرار گرفتن این روند علاوه‌بر جذب سرمایه‌های جدید، اشتیاق صاحبان صنایع برای حضور در بخش‌های مختلف صنعتی به منظور دستیابی به ارزش افزوده بیشتر، افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: سمنان هم‌اکنون با ایجاد ۱۱هزار فرصت شغلی در واحدهای تولیدی خود، رتبه نخست کشور در زمینه ایجاد اشتغال صنعتی به‌شمار می‌رود و فقط ۷/۴درصد از نظر تکمیل ظرفیت اشتغال صنعتی موجود در استان با کمبودهایی مواجه است که با توجه به تسهیل در امور تولید و برنامه‌ریزی به نظر می‌رسد این میزان کمبود با بهره‌برداری از طرح‌های در دست اجرا و فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه‌فعال استان به ۵/۶ برسد.
با این وجود هم‌اکنون جایگاه صنعتی استان از نظر صدور پروانه‌های صنعتی، اشتغال و سرمایه‌گذاری صنعتی ۱۳ کشوری است که با توجه به نزدیکی به پایتخت و وجود توانمندی‌های صنعتی و تولیدی این جایگاه شایسته استان نیست. به همین منظور باید با تلاش بیشتر برای ارتقای جایگاه صنعتی استان در دستور کار قرار گیرد.


چاپ