بررسی صمت از روند تولید لوازم خانگی در خوزستان نشان داد

مقاومت در برابر رکود

عبدالرحمن رحیمی - گروه صنعت: هم‌مرزی خوزستان با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دسترسی به بازارهای آزاد منطقه‌ای در صنعت تولید لوازم‌خانگی استان رکود ایجاد کرده است.

از این رو باید دولت ضمن سیاست‌های حمایتی زمینه ورود به بازارهای بین‌المللی را برای صنایع لوازم‌خانگی این استان فراهم کند.
خوزستان از ۱۴ واحد تولید لوازم‌خانگی فعال برخوردار است که در مجموع با تولید انواع یخچال ویترینی، فریزری و فروشگاهی، پنکه سقفی، کولر گازی و آبی و مونتاژ کولرهای گازی و آبی اسپیلت در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، اهواز، بهبهان و دزفول برای ۳۶۸ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند. واحدهایی که با توجه به روزآمدی و نوسازی جوابگوی بازارهای هدف هستند و قابلیت رقابت با محصولات مشابه را دارند.
لوازم‌خانگی در جوامع امروزی جزو ملزومات زندگی به شمار می‌رود. واحدهای مسکونی، اداره‌ها، سازمان‌ها، مکان‌های عمومی و... هرکدام به شکلی با این وسایل در ارتباط هستند و مصرف‌کننده با سلیقه‌های گوناگون برای تهیه لوازم مورد نیاز به بازارهای داخلی یا خارجی مراجعه می‌کند که این امر سبب می‌شود رونق خط تولید واحدهای تولیدی لوازم‌خانگی البته در چند سال اخیر و در دولت گذشته به دلیل ورود بی‌رویه محصولات مشابه و قاچاق این محصولات، تولید داخلی با مشکلات فراوانی از جمله رکود در خط تولید و فروش کالای تولید مواجه شود. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان در گفت‌وگو با صمت با تایید این مطالب، اظهار کرد: سهم واحدهای تولیدی لوازم‌خانگی از کل صنایع فعال استان، ۱۴ واحد است که توانسته‌اند با تولید انواع یخچال ویترینی، فریزری و فروشگاهی، پنکه سقفی، کولر گازی و آبی و مونتاژ کولرهای گازی و آبی اسپیلت در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، اهواز، بهبهان و دزفول برای ۳۶۸ نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند.
بهره‌مندی از ماشین‌آلات و تجهیزات روز دنیا تاثیر فراوانی در تولید محصول باکیفیت و رقابت‌پذیر در بازارهای هدف دارد؛ موضوعی که سید نورالله حسن‌زاده به آن اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون تمام واحدهای تولیدی لوازم‌خانگی استان از نظر روزآمدی ماشین‌آلات و تجهیزات و فناوری مورد استفاده در خط تولید وضعیت مناسبی دارند به گونه‌ای که بیشتر این واحدها با اجرای طرح‌های توسعه‌ای، اقدام به نوسازی و بازسازی خطوط خود کرده‌اند که این امر به تولید محصول باکیفیت برای ایجاد ارزش‌افزوده کمک بسیاری کرده است.
مشکلات در خط تولید واحدهای صنعتی، امری اجتناب‌ناپذیر است که می‌تواند توان تولیدی هر واحد صنعتی را کاهش دهد و علاوه‌بر کاستن از میزان بهره‌وری خط تولید به منظور دریافت ارزش افزوده، امکان تعدیل نیروی شاغل در آنها را افزایش خواهد داد؛ حسن‌زاده با تاکید بر این امر ابراز کرد: تاکنون در استان ۱۴۳ کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل شده که از این تعداد به درخواست ۲۳۳ واحد مشکل‌دار رسیدگی و ۴۳۱ مصوبه به منظور برطرف شدن مشکلات آنها درنظر گرفته شده که واحدهای تولیدی لوازم‌خانگی خوزستان نیز از این مصوبه‌ها بی‌نصیب نمانده‌اند.
هم‌اکنون کمبود سرمایه در گردش، نقدینگی و رکود در بازار فروش کالا مهم‌ترین عواملی است که واحدهای تولیدی استان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ حسن‌زاده با اشاره به این مهم ادامه داد: بهترین راهکار مقابله با وضعیت موجود در خط تولید واحدهای صنعتی به ویژه واحدهای تولید لوازم‌خانگی با توجه به دریافت تسهیلات بانکی، تقسیط تسهیلات دریافتی بدون درنظر گرفتن جریمه و سود، ارزشیابی وثیقه‌ها و پرداخت تسهیلات جدید به منظور تامین نقدینگی است که علاوه‌بر افزایش بهره‌وری در این واحدها، امکان تولید محصول باکیفیت و رقابت‌پذیر در بازارهای هدف را افزایش خواهد داد.

 


نبود تقاضای داخلی یا بی‌اعتمادی به کالای داخلی
در کنار مشکلات عمومی که دامنگیر مقوله تولید شده و تولیدکنندگان از آن گلایه می‌کنند یکی از مشکلات اصلی این بخش از تولیدات در سطح کشور رکود حاکم بر بازار است که در بازار کالای خانگی مشاهده می‌شود و خوزستان را نیز شامل می‌شود؛ رییس اتاق بازرگانی اهواز در گفت‌وگو با صمت با اشاره به این موضوع ادامه داد: شاید به نظر برسد هم مرزی استان با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دسترسی به بازارهای آزاد منطقه‌ای باعث ایجاد رکود در صنعت تولید لوازم‌خانگی استان شده باشد. البته این مهم دور از ذهن نیست اما هم‌اکنون وضعیت تولید لوازم‌خانگی برای صاحبان این صنعت در بخش صادرات جذابیت ندارد چراکه در بیشتر موارد کالاهای داخلی در مقایسه با نشان(برند)های خارجی هم از نظر کیفیت و هم قیمت، قابلیت برابری و رقابت ندارد بنابراین از سوی مصرف‌کننده داخلی نبود تقاضا و بی‌اعتمادی در این زمینه وجود دارد که مشکلات فراوانی را برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده است.
هرچند که بحث رکود و چگونگی خروج از آن به عوامل بسیاری به‌ویژه سیاست‌گذاری‌های کلان دولت بستگی دارد اما به نظر می‌رسد که در گام نخست علاوه‌بر تمرکز بر ارتقای کیفی محصولات و حمایت عملی از تولیدکنندگان محصولات برخوردار از کیفیت، باید به سمت مشوق‌های صادراتی حرکت کرد؛ شهلا عموری با بیان این مطلب اظهار کرد: بخش خصوصی کارآمد به‌ویژه نقش اتاق بازرگانی نقشی مشورتی است که همواره در راستای کاهش مشکلات بخش تولید و تسهیل صادرات فعالیت کرده و به گونه‌ای که با انعکاس به شکل‌های مختلف موانع و مشکلات به بخش‌های مختلف دولتی سعی در رفع آنها کرده است. به‌عنوان نمونه، «گروه صنایع تصویر برتر» که واحد تولیدی آن در شهرستان اهواز استقرار دارد از پیشرفته‌ترین خط تولید تلویزیون‌های ال‌ای‌دی برخوردار است و با تلاش کارشناسان و متخصصان خود توانست باکیفیت‌ترین تلویزیون اندازه بزرگ کشور را با قطر کم تولید و روانه بازار کند اما متاسفانه به‌دلیل مشکلات فراوان پیش روی واحد صنعتی و نبود حمایت‌های تعریف شده، نتوانست به جایگاه مورد نظر دست یابد. به گفته عموری در مرحله نخست باید با دادن مشوق‌های تولید و صادراتی حمایت‌هایی شود تا با ایجاد انگیزه ابداع، خلاقیت و بروزرسانی نزد آنان از بین نرفته و کیفیت محصولات تولید آنها دچار اختلال نشود و از طرفی قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی نیز کاهش یابد که در چنین حالتی می‌توان به ورود محصولات داخلی به بازارهای خارجی و رقابت‌پذیری آنها امیدوار بود. با این وجود اگر رویکرد حمایتی دولت نسبت به دو مقوله تولید و صادرات جنبه عملی به خود بگیرد، به حتم می‌توان به بهبود تدریجی وضعیت موجود از اواخر امسال امیدوار بود. همراه تکمیل گزارش سعی در ایجاد ارتباط با یکی از واحدهای تولیدی لوازم خانگی خوزستان شد و با پیگیری‌های انجام شده برای دستیابی به یکی از صاحبان این صنعت و اصرار برای مصاحبه با وجود درخواست‌های پیاپی نتیجه مطلوب حاصل نشد.


چاپ