کاهش معافیت گمرکی برای ورود ماشین‌آلات نو به چرخه تولید

عبدالرحمن رحیمی - گروه صنعت: درنظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های تولیدی برای واحدهای صنعتی از راهکارهای ترغیت صاحبان صنایع به منظور افزایش بازدهی تولید است که افزایش ارزش‌افزوده، فرصت‌های شغلی بیشتری را ایجاد کند.

کاهش ۴۱درصدی صدور مجوز معافیت گمرکی برای تامین ماشین‌آلات یزد به نسبت مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش حمایت‌های این بخش است.
صدور ۱۰۸ مجوز برای معافیت ورود ۸۸ مورد ماشین‌آلات جدید و ۲۰مورد ماشین‌آلات مستعمل در ۳ ماه نخست سال ۹۵ از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد نشان‌دهنده کاهش بیش از ۴۱درصدی صدور مجوز معافیت گمرکی به نسبت مدت مشابه سال ۹۴ با ۱۵۳مورد برای ورود ۱۲۶ مورد ماشین‌آلات نو و ۲۷ مورد ماشین‌آلات است.
افزایش بازدهی گاه با بالا رفتن میزان تولید، کیفیت و رقابت‌پذیری قابل انجام است که پیشرفت در این دو زمینه وابسته به بکارگیری ماشین‌آلات و فناوری جدید در خط تولید واحدها است. معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد در گفت‌وگو با صمت ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: اختصاص معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای ورود ماشین‌آلات و تجهیزات از فرآیندهایی است که به نوع محصول وارداتی وابسته است و هر چه فناوری مورد استفاده در این تجهیزات از درصد بیشتری برخوردار باشد به حتم میزان معافیت‌ها نیز شکل ویژه‌تری را به خود می‌گیرد.
تجهیز واحدهای صنعتی به آخرین فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا، علاوه بر کاهش هزینه‌ها و تولید محصول رقابت‌پذیر با کالای مشابه، ارزش افزوده بیشتری را نصیب صاحبان صنایع می‌کند که این روند، رونق اقتصادی را به دنبال دارد. جلیل فلاح تفتی با اشاره به این موضوع ادامه داد: با درنظر گرفتن این‌گونه مشوق‌ها برای واحدهای تولیدی، به حتم صاحبان این صنایع تمایل بیشتری برای استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات روز دنیا نشان خواهند داد.
هر استان با توجه به توانمندی‌های طبیعی و موقعیت جغرافیایی از صنایع متفاوتی در مرزهای خود بهره برده و متناسب با آن از رونق اقتصادی و اشتغال ایجاد شده، استفاده می‌کند. به گفته فلاح تفتی، یزد دارای ۳هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی است که بخش عمده‌ای از آنها نیازمند بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات و حتی فناوری مورد استفاده در خط تولید هستند. البته با توجه به بالا بودن هزینه‌های نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات و فناوری و نبود امکانات لازم برای اجرایی شدن این امر در صنایع استان، تا زمانی که برنامه‌های تشویقی مشخص در این زمینه وجود نداشته باشد به نظر می‌رسد تحقق شعار نوسازی و تجهیز واحدهای تولیدی با مشکلاتی روبه‌رو باشد. به همین منظور باید با حمایت از تولید و درنظر گرفتن برخی تخفیف‌ها و معافیت‌ها تا حدود زیادی این مشکل را برطرف کرد.

 


تولید فناورانه با نوسازی
دربرگیری طرح‌های توسعه‌ای در واحدهای صنعتی از جمله برنامه‌هایی است که سبب افزایش توان تولیدی واحدها می‌شود. طرح‌هایی که علاوه بر وسعت بخشیدن به محیط کارگاهی، افزایش خط تولید، اشتغال و ایجاد ارزش‌افزوده را به دنبال دارد. البته مجهز شدن بخش‌های جدید کارخانه‌ها به ماشین‌آلات و تجهیزات مهم‌ترین سخنی است که در این زمینه می‌توان گفت. به همین منظور معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد در گفت‌وگو با صمت با مهم ارزیابی کردن این امر ابراز کرد: درنظر گرفتن برخی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای ورود ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای تازه‌تاسیس امری اجتناب‌ناپذیر است که می‌تواند کمک زیادی به تولید سریع و باکیفیت محصول کند. البته واحدهای قدیمی که درنظر دارند طرح توسعه‌ای در خط تولید خود اجرا کنند، می‌توانند با اعلام درخواست برای ورود فناوری و تجهیزات از معافیت‌ها لازم برخوردار شوند.
ایجاد ارزش‌افزوده به همراه افزایش اشتغال در واحدهای تولیدی ارتباطی مستقیم با روزآمدی ماشین‌آلات و فناوری مورد استفاده در خط تولید آنها دارد که می‌تواند این روند را با سرعت یا کاهش بیشتری همراه کند. ناصر ارسلانی‌زاده در این‌باره اظهار کرد: پویایی صنعت نیازمند بهره‌مندی از تمام امکانات موجود در واحدهای تولیدی است. البته ایجاد برخی تغییرات درنظر گرفته شده از سوی صاحبان صنایع و توصیه‌های سازمان‌های مرتبط با تولید به‌ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت به واحدهای تولیدی می‌تواند روندی رو به رشد به این پویایی بدهد به گونه‌ای که هم‌اکنون هدایت واحدهای صنعتی به سمت تولید محصول دانش‌بنیان از مهم‌ترین برنامه‌ها در این زمینه است.
وجود پروانه بهره‌برداری واحدهای تولیدی لازمه صدور معافیت‌های واردات ماشین‌آلات و تجهیزات از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت است که میزان فرسودگی تجهیزات قبلی را براساس سال صدور پروانه مشخص می‌کند؛ معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد با تاکید بر این امر ابراز کرد: متاسفانه در برخی موارد دیده شده افرادی برای بهره‌مندی از برخی معافیت‌ها اقدام به دریافت جواز تاسیس واحد تولیدی کرده و پس از انجام این فرآیند ادامه روند احداث و بهره‌برداری از واحد را رها می‌کنند که این امر باعث به هم خوردن آمار تعداد واحدهای در حال احداث، توسعه صنعت و اشتغال سازمان می‌شوند.
روزآمدی قوانین صدور جواز تاسیس می‌تواند کمک فراوانی به توسعه صنعتی هر منطقه کند؛ ارسلانی‌زاد در این‌باره گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها، درخواست‌هایی از معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور به‌منظور قرار دادن پروانه بهره‌برداری به جای ملاک بودن جواز تاسیس برای ثبت نشان(برند)، شده که متاسفانه با وجود پیگیری‌ها تاکنون جوابی دریافت نشده است. البته درصورتی که این مهم به سرانجام برسد به حتم برخی معافیت‌ها، مشوق‌ها و حتی جوازها به آسانی صادر خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۹۴، ۵۹۲ معافیت گمرکی برای ورود ماشین‌آلات و تجهیزات از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت برای واحدهای تولیدی صادر شده است، ابراز کرد: از این مجوزها ۵۰۲ مورد برای ورود ماشین‌آلات جدید و ۹۰مورد برای ماشین‌آلات مستعمل بوده که با توجه به صدور ۶۴۱ مجوزی که برای معافیت ورود ۵۳۰ مورد ماشین‌آلات جدید و ۱۱۱مورد ماشین‌آلات مستعمل در سال ۹۳ صادر شده ۸/۲درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. البته در ۳ ماه نخست سال ۹۵، ۱۰۸ مجوز برای معافیت ورود ۸۸ مورد ماشین‌آلات جدید و ۲۰مورد ماشین‌آلات مستعمل از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده که به نسبت مدت مشابه سال ۹۴، که۱۵۳‌ مجوز برای ورود ۱۲۶ مورد ماشین‌آلات نو و ۲۷ مورد ماشین‌آلات مستعمل صادر شده، کاهش بیش از ۴۱درصدی داشته است.


چاپ