در گفت‌وگو با رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان مطرح شد

تسهیل مسیر توسعه، از پایش صنایع تا شفاف‌سازی

کاظم ایمان‌زاده - گروه صنعت: توسعه صنعتی کردستان براساس نیازسنجی‌هایی که در دولت یازدهم شده در حال پیگیری است به گونه‌ای که با حضور در شرکت مادر تخصصی ایدرو و ایمیدرو در این استان می‌توان امیدوار بود در چند سال آینده علاوه بر توسعه واحدهای تولیدی شاهد اشتغال و رونق اقتصادی مناسبی در کردستان بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در نشست مطبوعاتی با رسانه‌های استان در سنندج دولت یازدهم را دولت پاسخگو عنوان کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان کار خود را بر شفافیت، صداقت و راستگویی با مردم بنا نهاده است.
محمد دره‌وزمی خود را به‌عنوان مدیر دولت یازدهم متعهد به شعارهای دولت به منظور توسعه کردستان دانست و افزود: مردم کردستان انتظار توسعه دارند و این انتظار آنها نیز به حق است و باید تلاش کرد با در مسیر توسعه قرار دادن استان مردم به رفاه و آسایش برسند.
وی خود را پاسخگو به افکار عمومی دانست و اعلام کرد: از هرگونه نقد منصفانه و دلسوزانه، ارائه راهکار و پیشنهاد با هدف توسعه استان استقبال می‌کنیم.
دره‌وزمی افزود: با توجه به مشکلات بیکاری و توسعه‌نیافتگی کردستان، انتظارات مردم از این سازمان زیاد است اما درواقع به تنهایی نمی‌توانیم در حوزه توسعه نقش‌آفرین باشیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه به تشریح عملکرد ۲۲ ماه این سازمان پرداخت و گفت: برای اینکه مشکل آمارهای غیرواقعی برطرف شود دستورات لازم برای پایش وضعیت صنعت استان در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه ۱۰۳۴ پروانه بهره‌برداری در کردستان صادر شده است، گفت: از این تعداد ۱۴۳ پروانه بدون هرگونه تجهیزات تولیدی و وجود خارجی و ۱۵۳پروانه نیز تنها یک سوله خالی هستند، از این‌رو این آمار را نباید جزو واحدهای استان حساب کرد.
دره‌وزمی آمار واحدهای تولیدی هم‌اکنون استان را ۷۳۷ عدد برشمرد و افزود: از این تعداد که مبنای تحلیل‌های آماری است ۱۳۲ واحد معادل ۱۸درصد تعطیل، ۲۴۴ واحد نیمه‌فعال و ۳۶۱واحد با ظرفیت بالای ۵۰درصد کار می‌کنند.
وی ابراز کرد: این واحدهای تولیدی در دولت یازدهم تعطیل نشده‌اند و از قبل باید از آمار خارج می‌شد زیرا دیگر به‌عنوان یک واحد تولیدی قابل احیا به شمار نمی‌آیند.
وی اشتغال اسمی این تعداد واحد را ۱۴هزار و اشتغال واقعی را ۸ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: تلاش در اولویت نخست، احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال و ۶هزار اشتغال از دست رفته و تحقق ظرفیت اشتغال اسمی آن است.

 


این در حالی است که مشکل همه واحدهای راکد فقط سرمایه در گردش نیست و این واحدها مشکلاتی ازجمله بازاریابی، مدیریت، ماشین‌آلات و روش تولید نیز دارند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نبود واحدهای تولیدی بزرگ در بخش صنعت را مهم‌ترین مشکل در این استان عنوان کرد و افزود: حدود ۵۳درصد از واحدهای موجود در کردستان با ظرفیت اشتغالزایی زیر ۱۰ نفر فعالیت می‌کنند. البته ۴۳/۵درصد بین ۱۰ تا ۵۰ نفر، ۲ درصد بالای ۵۰ تا ۱۰۰ نفر و ۱/۵درصد نیز با ظرفیت اشتغال بالای ۱۰۰ نفر فعال هستند. در این میان وجود این واحدهای بزرگ و تاثیرگذار در بخش صنعت موجب حمایت از واحدهای کوچک می‌شود که برای پرکردن این کمبود، ایجاد واحدهای پیشران در استان در دستور کار قرار گرفته است.
وی نبود شرکت‌های مادر تخصصی در کردستان را یکی از ضعف‌های مهم در استان عنوان کرد و گفت: تعداد زیادی از شرکت‌های مطرح که در بسیاری از استان‌ها فعال هستند، پایشان به کردستان باز نشده است. البته از روزهای نخست سال گذشته تاکنون پای ۲ شرکت معتبر مادر تخصصی ایدرو و ایمیدرو به استان باز شده که درحال‌حاضر شرکت ایمیدرو در ایجاد زنجیره فولاد کردستان برای پرهیز از خام‌فروشی سرمایه‌گذاری کرده و با شرکت ایدرو نیز دو تفاهمنامه منعقد شده که کارخانه گسترش تایر که سال گذشته کلنگ آن زده شده در همین راستا انجام شده است.
دره‌وزمی با بیان اینکه با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های داخلی نمی‌توان به توسعه استان امیدوار بود، افزود: جذب سرمایه‌گذار خارجی راهکار اصلی موفقیت در این حوزه است.
وی از دیگر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استان را مربوط به ساخت کارخانه سیگار در سقز خواند و بیان کرد: شرکت فراسازان توتون آپادانا با مشارکت سرمایه‌گذار ترکیه‌ای با سرمایه‌گذاری اولیه افزون‌بر ۱۰۰میلیارد تومان اقدام به ساخت کارخانه سیگار در سقز کرده که هم‌اکنون عملیات خاک‌برداری آن هم به اتمام رسیده است.
وی عنوان کرد: با کمک دولت مشکلاتی که برسر راه اتمام پروژه احداث کارخانه لاستیک بارز استان قرار داشت برطرف شده و در اوایل سال آینده این کارخانه با اشتغالزایی بیش از یک هزار نفر به بهره‌برداری می‌رسد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اعلام اینکه پتروشیمی کردستان هم در یکی دو ماه آینده به صورت رسمی افتتاح می‌شود، اظهارکرد: با افتتاح این صنایع بزرگ در استان تحرک جدی در بحث صنعتی ایجاد می‌شود.
دره‌وزمی بیان کرد: شرکت سیمان کردستان که درحال‌حاضر تنها واحد صنعتی بزرگ استان است سال گذشته با مشکلاتی مواجه شد که به جد پیگیر حل آنها شدیم.
وی اظهارکرد: علاوه بر شرکت نام‌برده شرکت قند کردستان هم در ارتباط با شکر خام که به دلیل قطع آن از سوی وزارت جهادکشاورزی، تامین شده بود، با مشکلاتی روبه‌رو شد، که برطرف شدند.
دره‌وزمی گفت: از دیگر واحدهای تولیدی استان که در سال گذشته به دلایل مختلفی تعطیل شد، کارخانه ایستک بود که با تشکیل جلسات مختلفی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری و کمک مالک این طرح قرار شده در تیر امسال به بهره‌برداری دوباره برسد و اشتغال ازدست رفته آن احیا شود.
وی با تاکید بر اینکه کردستان برای رسیدن به توسعه نیازمند کار جمعی و همگانی است، اظهار کرد: توسعه کردستان عزم جدی دولتمردان را می‌طلبد که احساس می‌کنیم این عزم وجود دارد اما باید آن را عملیاتی کرد.

 


 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه به حوزه تجارت استان نیز اشاره کرد و گفت: کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و از طریق مرز رسمی باشماق مریوان در سال گذشته ۴۷۴ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شد که نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته است.
دره‌وزمی ظرفیت صادرات در کردستان را بالا دانست و افزود: درنظر داریم با ایجاد شرکت‌های تخصصی صادراتی، تقویت صادرکنندگان و اجرای بسته حمایتی اقتصاد مقاومتی در راستای ارتقای جایگاه صادرات استان تلاش کنیم.
توسعه کردستان نیازمند همدلی و همراهی تمام دلسوزان اعم از مدیران دولتی تا نمایندگان مردم و مشارکت همه‌جانبه مردم است، همه باید همراه، همگام، همزبان و همقدم باشیم و توسعه را به عنوان وجه مشترک همه افراد و گروه‌ها پیگیری کنیم.
برای رسیدن به توسعه در استان نیازمند کار جمعی هستیم و معتقدیم توسعه استان به تنهایی از سوی مدیران دولتی امکان‌پذیر نیست بلکه همه دلسوزان استان باید دست به‌دست هم دهند و توسعه را محقق کنند.
وی گفت: حق نداریم به دلیل نظرات شخصی، توسعه کردستان را عقب بیندازیم بلکه همه باید با تلاش و هم‌افزایی در فکر جذب سرمایه‌گذار و تسهیل‌گری و سرمایه‌گذاری در استان باشیم.
دره‌وزمی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز خواست با مسئولان دولتی دست به‌دست هم دهند و در راستای توسعه استان تلاش کنند چرا که با جزیره‌ای فکر کردن به اهداف مورد نظر نمی‌رسیم.


چاپ