قیچی قاچاق بر بافته‌های صنعتی قم

عبدالرحمن رحیمی - گروه صنعت: نساجی از جمله صنایعی است که به عنوان صنایع پایین‌دستی در تمام استان‌ها به شمار می‌رود.

در این زمینه استان قم نیز با داشتن حدود ۲۰۰ واحد صنعتی نساجی و ایجاد ۲هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی مستقیم و اشتغال هزاران نفر به صورت غیرمستقیم توانسته در زمینه تولید انواع نخ‌های ریسندگی، پتو، پوشاک، کالای خواب، پارچه گرد بافت، پارچه فاستونی، انواع حصیر، انواع گونی‌های پلی‌پیلن و... فعالیت‌های اساسی داشته باشد. البته این صنعت نیز مانند سایر صنایع نساجی کشور با مشکلاتی چون ورود بی‌رویه و قاچاق کالای مشابه، کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی مواجه است که در صورت برطرف شدن این مشکلات به طور حتم علاوه بر افزایش تولید و توسعه بخش صادرات، می‌تواند رونق اقتصادی و اشتغال پایداری را برای استان به همراه داشته باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در گفت‌وگو با صمت ضمن بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی نساجی خرد و کلان در زمینه تولید انواع منسوجات در استان فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: عمده این واحدها با ایجاد ۲ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و بیش از هزاران نفر به صورت غیرمستقیم توانسته‌اند در زمینه تولید انواع نخ‌های ریسندگی، پتو، پوشاک، کالای خواب، پارچه گرد بافت، پارچه فاستونی، انواع حصیر، انواع گونی‌های پلی‌پیلن و... فعالیت داشته و کالای خود را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنند.
احمد ذاکری با اشاره به اینکه بهره‌گیری از فناوری نانو در صنعت نساجی استان بسیار کم بوده است، افزود: بیشتر واحدهای تولیدی نساجی استان به شکل روتین در حال تولید هستند و تولید بیشتر واحدها به گونه‌ای نیست که فناوری ویژه‌ای در خط تولید آنها به‌کار برده شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت، فناوری مورد استفاده در خط تولید این واحدها بروز است ولی پیشرفته و فناوری نانو نیست.

 


وی با تاکید بر اینکه قاچاق پارچه و انواع تولیدات نساجی مهم‌ترین مشکلی است که واحدهای صنعت نساجی استان با آن روبه‌رو است، ادامه داد: بالا بودن قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی، بالا بودن هزینه‌های بیمه، مالیات، حامل‌های انرژی، اختصاص نیافتن تسهیلات بانکی با سود پایین و همچنین کمبود و نبود سرمایه در گردش و نقدینگی از دیگر مشکلاتی است که واحدهای تولیدی نساجی استان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
ذاکری تصریح کرد: متاسفانه بانک‌ها به دلیل برخی مشکلات همکاری‌های لازم برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای نساجی را ندارند و همین امر باعث شده این واحدها با مشکلات زیادی از جمله تامین مواد اولیه، ناتوانی استفاده از فناوری‌های روز در خط تولید، ناتوان بودن در خرید ماشین‌آلات جدید و... روبه‌رو شوند.
این مقام مسئول در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به اینکه ۱۰ درصد واحدهای تولید صنایع نساجی استان کالای صادرات‌محور تولید می‌کنند، ابراز کرد: هم‌اکنون واحدهای نساجی که کالای صادرات‌محوری تولید می‌کنند به دلیل بازاریابی نکردن درست در کشورهای هدف، شناسایی نکردن کشورهای هدف بیشتر، نبود ارتباط میان بازرگانان استان با هیات‌های تجاری خارجی، نبود نشان(برند) واحد در زمینه کالای تولید و... از کمترین میزان توانمندی موجود در خط تولید خود استفاده می‌کنند و همین امر باعث شده جز کشورهای افغانستان و عراق، منسوجات تولیدی استان بازارهای هدف دیگری را دربر نگیرد که این امر می‌تواند در طولانی‌مدت مشکلات زیادی را برای صنایع نساجی بعد از شرایط پساتحریم ایجاد کند.
وی گفت: در صورتی که برخی مشوق‌های صادراتی و مالیاتی که در سال‌های قبل برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان درنظر گرفته شده بود بار دیگر لحاظ شود به طور حتم میزان صادرات انواع تولیدات صنایع مختلف استان را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

 


خدمات محلی برای سرمایه‌گذاری
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه زیرساخت‌ها و مزیت‌های جغرافیایی و خدماتی محلی مناسبی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در بخش صنعت پوشاک و نساجی استان وجود دارد، اظهار کرد: براساس این مزیت‌ها هم‌اکنون ۴۶ واحد تولیدی محصولات نساجی در شهرک‌های صنعتی استان مشغول به فعالیت هستند که شهرک صنعتی «شکوهیه» بیشتر این واحدها را در خود جای داده است.
امیرهوشنگ طیبی‌نژاد با اشاره به اینکه واحدهای نساجی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان انواع مختلفی از منسوجات را تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند، افزود: تولید انواع پارچه، نخ، پتو، انواع پارچه‌های کشباف، انواع موکت، تشک خواب، فرش دستباف، الیاف پلی‌استر، پوشاک، پارچه‌های پنبه‌ای و... در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۶ واحد از این تعداد واحد نساجی استان به دلیل برخی مشکلات از فعالیت بازمانده‌اند اما هم‌اکنون ۴۰ واحد دیگر با تولید انواع محصول توانسته‌اند برای هزار و ۸۲۷ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کنند.
طیبی‌نژاد تصریح کرد: با همراهی مشاور و بر اساس عارضه‌یابی انجام شده به وسیله شرکت شهرک‌های صنعتی استان در بخش واحدهای نساجی در سال ۹۳، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مهم‌ترین مشکلی بود که واحدهای تولیدی منسوجات استان با آن روبه‌رو بودند که همین امر تا حدود زیادی باعث کاهش تولید محصول در خط تولید برخی از این واحدها شده بود.

 


این مقام مسئول در شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با تاکید بر اینکه واردات بی‌رویه کالای مشابه تولیدی در خط تولید واحدهای نساجی استان از دیگر مشکلاتی است که این واحدها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ابراز کرد: با توجه به اینکه واحدهای نساجی استان با کمبود نقدینگی و رکود در بازار فروش مواجه هستند ورود بی‌رویه کالای مشابه تولیدی و همچنین کالای قاچاق باعث شده تولید محصول در خط تولید صنایع نساجی استان به دلیل توجیه نداشتن اقتصادی با کاهش همراه شده یا در صورت تولید، کالای تولیدی در انبارها انباشته شود.
وی افزود: از جمله راهکارهای اساسی برای رفع این مشکلات آن است که در مرحله نخست با انجام برنامه‌ریزی‌های درست و همچنین افزایش تعرفه‌های وارداتی از ورود کالاهای مشابه جلوگیری کرد و سپس با تلاش برای فروش محصولات تولیدی واحدهای دارای مشکل فروش ایجاد نشدن رکود در بازار عرضه را تضمین کرد. این در حالی است که با جلوگیری از ورود کالای قاچاق و تامین سرمایه در گردش و افزایش نقدینگی مورد نیاز این واحدها می‌توان نسبت به افزایش تولید در خط تولید صنایع نساجی استان امیدوار بود.
طیبی‌نژاد با بیان اینکه بیشتر ماشین‌آلات و فناوری مورد استفاده در خط تولید واحدهای نساجی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان فرسوده بوده و بروز نیست، گفت: این ماشین‌آلات همواره از اصطحلاک بسیار بالایی برخوردار هستند که به همین منظور باید برای نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده، تسهیلات کم‌بهره در اختیار صنایع نساجی استان قرار داده شود.
وی ابراز کرد: البته جدا از واحدهای کوچک نساجی برخی واحدهای بزرگ صنعتی در زمینه تولید محصولات نساجی در شهرک‌های صنعتی وجود دارد که با بهره‌گیری از جدیدترین دستگاه‌های روز در خط تولید مشغول به فعالیت هستند. واحدهایی که در صورت فاصله گرفتن کشور و استان از رکود به طور حتم می‌توانند علاوه بر افزایش تولید، اشتغال پایدارتری را برای استان به همراه داشته باشند.


چاپ