وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین راه‌اندازی خط تولید انبوه گیربکس ۶سرعته:

همگام با پیشرفت‌های جهانی حرکت کنیم

خط تولید انبوه گیربکس ۶‌سرعته دستی با اتکا به توان مهندسی و طراحی و دانش نیروی جوان و متخصص داخلی با حضور علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، لطف‌اله سیاهکلی و فاطمه محمدبیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولان این استان در شرکت صنعتی نیرومحرکه افتتاح شد.

اتکا به توان و دانش شرکت‌های تولید‌کننده داخلی، سبب کاهش سرمایه‌گذاری در این پروژه شده است. این صرفه‌جویی در طراحی و ساخت قالب و ابزار این محصول نیز اثربخش بوده است. از مزایای این پروژه، می‌توان به کاهش مصرف سوخت و دور موتور در سرعت‌های بالا و کاهش استهلاک قطعات قوای محرکه اشاره کرد.

داخلی‌سازی قطعه‌ای دیگر

میزان کاهش مصرف سوخت در گیربکس ۶‌سرعته نسبت‌به ۵سرعته، متناسب با نوع موتور و خودرو، به حدود ۷ تا ۹ درصد در سرعت‌های بالا می‌رسد. همچنین تولید روزانه حدود ۷۰۰ خودرو مجهز به گیربکس ۶سرعته، سالانه ۹ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت را به‌دنبال خواهد داشت.

در فرآیند طراحی و تولید گیربکس ۶سرعته ایران‌خودرو، از بیش از ۱۳۵ قالب جدید با همکاری ۲۱ سازنده استفاده شده است؛ تولید گیربکس داخلی با حدود ۸۷ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی طی ۴ سال ایجاد خواهد کرد.

گیربکس ۶ دنده قابلیت نصب روی بیشتر محصولات ایران‌خودرو دارد و تولید این گیربکس در شرایط تحریمی و کرونا و نیز داخلی‌سازی آن کاری جهادی به‌شمار می‌رود.

کاری نوآورانه

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز تولید انبوه گیربکس ۶سرعته را نشانگر خودباوری جوانان توانمند ایرانی و استفاده بهینه از فرصت تحریم و فشارهای ظالمانه دشمنان دانست. به‌گزارش شاتا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح خط تولید انبوه گیربکس ۶سرعته در شرکت نیرومحرکه استان قزوین با بیان این مطلب، افزود: این پروژه یک کار نوآورانه و مهم است که در نتیجه همدلی و هماهنگی مسئولان ذی‌ربط و همت جوانان نخبه و توانمند به‌وجود آمده است.

رزم‌حسینی با اشاره به تحریم‌های دشمنان در طول سال‌های اخیر، بیان کرد: با تکیه بر خودباوری، تعامل و هماهنگی ملت و دولت، از مسیر سخت تحریم‌ها عبور کردیم و امروز باوجود همه تحریم‌ها و همچنین شیوع کرونا، ایران سربلند و سرافراز به جلو می‌رود.

رزم‌حسینی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: خودروسازان باید به سمت افزایش کمیت و کیفیت حرکت کنند تا بتوانند در بازارهای جهانی خوش بدرخشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ایران‌خودرو خواست طراحی و تولید گیربکس اتوماتیک را در دستور کار قرار دهد و در این‌باره بیان کرد: باید همگام با پیشرفت‌های جهانی ما هم در این مسیر حرکت کنیم.

رزم‌حسینی با بیان اینکه ۷۵ درصد صادرات به ۱۵ کشور همسایه بوده، افزود: ظرفیت خوبی برای بازاریابی محصولات تولیدی در کشورهای همسایه وجود دارد و تولیدکنندگان نیز باوجود همه تنگناها و تحریم‌ها به سمت صادرات رفته‌اند. وی گفت: سرمایه‌های سرگردان کم‌کم به سمت تولید، توسعه، اشتغال و خدمات بازرگانی می‌آیند.

دستیابی به دانش طراحی

در ادامه لطف‌اله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز گفت: طراحی و تولید گیربکس ۶سرعته سبب جهش در تولید و اعتماد ملی شده است.

به‌گزارش ایکوپرس، سیاهکلی با بیان اینکه تاکنون گیربکس‌هایی که در خودروها استفاده می‌شد، منشا خارجی داشت، اظهارکرد: این موضوع نقصان بزرگی بود، اما امروز با تولید گیربکس ۶سرعته توانستیم به دانش طراحی و تولید گیربکس دست یابیم.

این نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه سایر خودروسازان نیز باید از ظرفیت‌های موجود در تولید گیربکس استفاده کنند، گفت: قابلیت‌های شرکت نیرومحرکه می‌تواند پاسخگوی نیاز سایر خودروسازان نیز باشد.

وی تاکید کرد: ایران‌خودرو در طراحی و تولید گیربکس ۶سرعته به‌خوبی عمل کرده و با مدیریت منابع و ظرفیت‌ها، توانسته نتایج مثبتی کسب کند. او افزود: هر جایی که به صاحبان فکر و افراد توانمند توجه شود، شاهد رشد و شکوفایی خواهیم بود؛ ایران‌خودرو نیز به‌خوبی عمل کرده و از توان متخصصان و دانشمندان استفاده کرده است.

تولید ۷۸ هزار خودرو با گیربکس ۶سرعته

فرشاد مقیمی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در ادامه این آیین از تولید ۷۸ هزار و ۵۰۰ خودرو مجهز به گیربکس ۶‌سرعته در سال آینده خبر داد و گفت: رانا پلاس، دنا پلاس و دنا پلاس بهینه‌شده از جمله این محصولات خواهد بود.

مقیمی با بیان اینکه از این به بعد، روزانه ۶ محصول رانا پلاس سقف شیشه‌ای مجهز به گیربکس ۶‌سرعته تولید خواهد شد، افزود: گیربکس ۶‌سرعته برای ایجاد مزیت رقابتی، فقط بر تولیدات با نام و نشان ایران‌خودرو تطبیق داده خواهد شد‌.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیرومحرکه را از جمله شرکت‌های مهم زیرمجموعه ایران‌خودرو برشمرد و عنوان کرد: این شرکت ظرفیت تولید روزانه ۲۴۰۰ گیربکس را دارد که ظرفیت روزانه ۴۰۰ دستگاه آن به گیربکس ۶‌سرعته اختصاص خواهد یافت. این شرکت محصولات خود را برای سایر خودروسازان نیز ارائه می‌کند.

مقیمی از توسعه گیربکس و طراحی و تولید گیربکس نیمه‌اتوماتیک و اتوماتیک در سال ۱۴۰۰ نیز خبر داد و اظهار کرد: در سال آینده تولید گیربکس نیمه‌اتوماتیک MT۶ با هدف ۸۵ هزار دستگاه و AMT۶ با هدف تولید ۱۲ هزار دستگاه کلید خواهد خورد.

در ادامه توسعه این بخش از پلتفرم خودرو، گیربکس اتوماتیک DCT را به تولید خواهیم رساند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، دستاورد مهم پروژه گیربکس ۶‌سرعته با مدیریت جهادی در ایران‌خودرو را، فراتر از تولید گیربکس، ایجاد اعتماد به نفس در زنجیره تامین و توان جوانان کشور در پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت خودرو کشور دانست و بیان کرد: دستاورد امروز، به‌طور یقین در تحقق سایر اهداف این بخش از جمله توسعه گیربکس‌های نیمه‌اتوماتیک و اتوماتیک در آینده نزدیک، راهگشا خواهد بود.

وی تصریح کرد: همراهی و همکاری برخی نهادها از جمله هوافضای سپاه و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در تسریع اجرای پروژه نقش مهمی داشته است.

مزایای گیربکس جدید

مقیمی کاهش مصرف سوخت ۲ تا ۲.۵ درصدی و کاهش میزان آلایندگی خودرو، کاهش نیرو و زمان تعویض دنده، کاهش دور و صدا و همچنین کاهش استهلاک موتور و گیربکس را از نتایج بهره‌گیری از گیربکس‌های ۶سرعته دانست و گفت: ۱۰۰ درصد این گیربکس توسط متخصصان شرکت نیرومحرکه، ایران‌خودرو و ساپکو انجام شده است. در این پروژه ۸۵ سازنده مشارکت می‌کنند که ۲۱ سازنده از این تعداد به‌تازگی به شبکه تامین گیربکس افزوده شده‌اند.

مقیمی یادآور شد: مشاوران خارجی زمان ۱۸ تا ۲۴ ماه را برای به‌ثمر رسیدن و بهره‌برداری از این طرح پیش‌بینی کرده بودند اما متخصصان داخلی توانستند این زمان را به ۸ ماه کاهش دهند و محصول نهایی را بدون حضور کارشناسان خارجی به نتیجه برسانند.

صرفه‌جویی داخلی‌سازی

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو صرفه‌جویی ارزی حدود ۸۷ میلیون یورویی طی ۴ سال را از نتایج مهم این پروژه دانست و خاطرنشان کرد: گیربکس ۶ دنده قابلیت نصب روی بیشتر خودروها را دارد و تولید آن در شرایط تحریمی و داخلی‌سازی آن کاری جهادی به‌شمار می‌رود. درحال‌حاضر با فعال شدن خط تولید این گیربکس، فرصت شغلی برای ۱۵۰ نفر ایجاد و این تعداد نیروی انسانی به خط تولید اضافه شده است.

مقیمی بهبود کیفیت و عملکرد خودرو را نیز از نتایج استفاده از این گیربکس عنوان کرد و افزود: با بهبودهای اعمال‌شده و تسهیل قابلیت رانندگی و تعویض دنده، رضایت مشتریان افزایش خواهد یافت.

وی عنوان کرد: پیشرفت پروژه‌ها در شرایطی حاصل شده که تحریم‌های همه‌جانبه مالی، فناوری و تجاری در شدیدترین حالت قرار داشته و شرکای خارجی همکاری‌های خود را با ایران‌خودرو و زنجیره تامین قطع کرده بودند.

سهم ارزشی

مقیمی به توانمندی سازندگان قزوین اشاره کرد و گفت: در این استان ۳۵ قطعه‌ساز ایران‌خودرو شامل ۶ درصد کل قطعه‌سازان این شرکت در حال فعالیت هستند که سهم ارزشی ۱۵ درصدی را در تامین قطعات آن دارند.

وی تصریح کرد: با تایید مجوز مرکز نوآوری گیریکس کشور در شرکت نیرومحرکه از سوی وزارت علوم و تحقیقات و شکل‌گیری فعالیت‌های پژوهشی گیربکس، استان قزوین تبدیل به قطب علمی در طراحی و تولید گیربکس خواهد شد‌.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو حمایت مسئولان و تامین منابع مالی مورد نیاز را شرط مهم موفقیت در مسیر توسعه گیربکس محصولات و دستیابی به اهداف عالی تعیین‌شده در سطح ملی دانست.

توان رقابت در سطح جهانی

فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح خط تولید گیربکس ۶سرعته ایران‌خودرو هم عنوان کرد: تکیه بر توان داخلی دانشمندان، نخبگان و مهندسان ایرانی و اعتماد به ظرفیت‌های بومی کشور، می‌تواند ما را در همه حوزه‌ها از جمله صنعت خودرو خودکفا کند.

محمدبیگی گفت: تولید گیربکس ۶سرعته و سرعت عمل در تولید این محصول به‌خوبی نشان داد که قادریم در تولید قطعات و محصولات صنعتی رتبه‌های جهانی را از آن خود کنیم و استمرار در این مسیر، هم می‌تواند در آینده نیازهای داخلی را تامین کند و هم مسیر صادرات به کشورهای دیگر را به روی ما بگشاید.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره با اینکه امروز جوانان ما قادرند علوم و فناوری روز را مدیریت کنند و این امر باعث غرور و افتخار هر ایرانی خواهد بود، گفت: از همت و توان جوانان غیور و متخصص‌مان انرژی گرفتم و بیش از پیش، از این سرمایه‌های ملی حمایت خواهیم کرد و پشتیبانی از آنها را وظیفه خود می‌دانیم. رفع موانع تولید، مهم‌ترین اقدامی است که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای این تلاش می‌توانند انجام دهند.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: هم‌راستا با آن در مسیر افزایش تسهیلات بانکی، هدایت سرمایه‌های کشور به سمت تولید به شکل واقعی، هدفمند کردن یارانه‌ها برای تولید، هوشمند کردن سیستم‌های صنعتی کشور و نظایر آن، چه در کمیسیون صنایع و معادن و چه در صحن علنی مجلس با تمام توان حمایت‌های لازم را به عمل خواهیم آورد.


چاپ