اتفاق عجیب خودرویی! / قیمت کارخانه این محصولات از بازار جلو زد

مدیران خودرو به عنوان عرضه‌کننده محصولات چری شرایط فروش جدیدی را اعلام کرده است. اما در این شرایط فروش نکته قابل توجهی وجود دارد.

این روزها با وجود نزدیکی به شب عید بازار خودرو در رکود به سر می‌برد. در شرایطی که رکود به خاطر عوامل مختلف بر بازار حاکم است خودروسازان سعی می‌کنند با روش‌های مختلف مردم را تشویق به خرید کنند و به نوعی پیشنهادات ویژه می‌گذارند. اما گویا در ایران و به خصوص برای برخی از شرکت‌ها وضعیت کاملا متفاوت است.

شرکت مدیران خودرو که عرضه محصولات چری را نیز بر عهده دارد. شرایط فروش برخی از مدل‌ها را اعلام کرده است. نکته مهمی که درباره این فروش می‌توان به آن اشاره کرد این است که قیمت‌های اعلام شده برای خودروها اختلاف زیادی با قیمت نمونه‌های صفر موجود در بازار دارد.

تیگو ۵ در این طرح فروش با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود این در حالی است که قیمت این خودرو به طور میانگین در بازار ۶۵۵ میلیون تومان است یعنی ۹۵ میلیون تومان اختلاف! آریزو ۶ به عنوان خودروی بعدی با قیمت ۸۷۲ میلیون تومان عرضه می‌شود اما قیمت آن در بازار ۷۵۰ میلیون تومان است.

برای گران‌ترین محصول چری در ایران یعنی تیگو ۷ قیمت ۹۹۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است حال آنکه قیمت این خودرو در بازار ۸۷۰ میلون تومان است.

 این نکته را نیز باید گفت آریزو ۵ در گران‌ترین حالت ممکن در بازار قیمت ۵۳۰ میلیون تومانی دارد اما قیمت آن در شرایط فروش اعلام شده ۶۲۵ میلیون تومان است.

jadval-modiran.jpg

 

مشخص نیست که علت اختلاف قیمت ۹۰ الی ۱۲۰ میلیون تومانی این خودروها با بازار چیست و چرا مدیران خودرو قصد دارد محصولات را با قیمت هایی بالاتر از نرخ‌های موجود در بازار، به فروش برساند. به نظر می‌رسد که در خصوص قیمت‌گذاری این محصولات باید نظارت بیشتری صورت گیرد.

jadval-modiran-do.jpg

این نکته را نیز باید گفت که در شرایط فروش اعلام شده در سایت چری ایران (cheryco.ir) نیز که تحویل آن به صورت نقدی ۴۵ روزه است همین قیمت ها قرار داده شده است.

مقایسه قیمت ها در ایران و چین

حتی با درنظر گرفتن شرایط اقساطی نیز قیمت های اینچنینی برای خودروهای چینی به شدت بالا به نظر می‌رسد. به عنوان مثال قیمت جدیدترین نسخه چری تیگو ۷ که با نسخه موجود در ایران تفاوت دارد در کشور چین بین ۱۳ الی ۲۳ هزار دلار است. حتی اگر دلار را با قیمت آزاد ۲۵ هزار تومان نیز حساب کنیم در بیشترین حالت ممکن قیمت این خودرو ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود.

tiggo-7.png

در خصوص خودروی تیگو ۵ نیز چنین شرایطی وجود دارد. قیمت این خودرو در چین حداکثر ۱۹ هزار دلار است که با دلار ۲۵ هزار تومان قیمت آن ۴۷۵ میلیون تومان می‌شود.

tiggo-5.png

*در جمع آوری اطلاعات قیمت خودروها در بازار از سایت باما و اطلاعات قیمت خودرو در چین از سایت chinamobil استفاده شده است.*

در جمع آوری اطلاعات قیمت خودروها در بازار از سایت باما استفاده شده است.*

منبع: اختصاصی گسترش نیوز


چاپ