جزئیاتی از طرح‌های جدید فروش خودرو

معاون وزیر صمت گفت: شورای رقابت به عنوان مسئول قیمت‌گذاری خودرو، یک سری قیمت‌ها را اعلام کرده است و به زودی برای برخی خودروهای کم تیراژ نیز قیمت‌گذاری خواهد کرد و خودروساز نیز طبق این دستور، موظف به فروش خودرو است.


 بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت صمت، عباس تابش با بیان اینکه طرح پیش فروش خودرو توسط کمیته خودرو ارائه شده است و مشابه‌ای در دنیا ندارد، گفت: هر طرحی الزاما نباید مشابهی در دنیا داشته باشد و بگذاریم در برخی موارد نیز دنیا از مشابه ایرانی استفاده کند.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در طرح پیش فروش خودرو آیا نقاط ضعف و قوت طرح، بررسی شده است یا خیر؟، افزود: در این طرح همه جوانب کار سنجیده شده است و ما با آمادگی کامل به استقبال اجرای این طرح می‌رویم.
معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بخش دیگر صحبت هایش را به نحوه قیمت‌گذاری‌ها اختصاص داد و گفت: شورای رقابت به عنوان مسئول این کار، یک سری قیمت‌ها را اعلام کرده است و به زودی برای برخی خودرو‌های کم تیراژ نیز قیمت‌گذاری خواهد کرد و خودروساز نیز طبق این دستور، موظف به فروش خودرو است.
تابش تصریح کرد: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز به عنوان مدافع حقوق مصرف‌کننده رصد و نظارت بر این قیمت‌ها را انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه نرخ تمام شده هر کالا بسته به متغیر‌ها و شاخص‌های خاص خود تعیین می‌شود، بیان کرد: شورای رقابت نیز نرخ خودرو‌ها را بر اساس این متغیر‌ها و بر اساس نرخ تورم حساب می‌کند و سازمان حمایت نیز به عنوان مرجع رسیدگی به شکایات، این آنالیز قیمتی را دریافت کرده است تا کار رصد و پایش را به عنوان عضو کمیته خودرو و عضو ستاد تنظیم بازار بهتر و دقیق‌تر انجام دهیم.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ادامه داد: در خصوص خودرو‌های بدون پلاک کف بازار سیاست‌های ما ابلاغ شده است و با پلیس راهور نیروی انتظامی و دادستانی، تعزیرات و.. هماهنگی‌های لازم در این حوزه انجام شده است.
تابش تصریح کرد: در این راستا نگهداری خودرو صفر کیلومتر و بدون پلاک عملاً بیش از ۳ ماه مقدور و ممکن نیست و این خودرو‌ها باید در بازار عرضه شوند.
وی ادامه داد: از طرفی نقل و انتقال وکالتی خودرو ممنوع اعلام شد و سه ماه بیشتر یک خودرو نمی‌تواند به‌صورت صفر کیلومتر باقی بماند.
معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در این مرحله از ثبت نام ۲۵ هزار خودرو عرضه خواهد شد و متعاقب آن عرضه ۷۵ هزار خودروی دیگر در طرح پیش فروش ۱۸ خردادماه خواهیم داشت و سه بار تا پایان سال نیز این طرح‌ها تکرار می‌شوند و امیدواریم با عرضه به موقع و به اندازه کافی، افزایش تولید و سیاست‌های مدیریت بازار و تعیین نرخ توسط شورای رقابت به تعدیل بازار کمک کنیم.

 
 
منبع: میزان


چاپ