تولید پلتفرم مشترک محقق می‌شود؟

صنعت خودرو با طراحی پلتفرم آغاز می‌شود و قطعه‌سازان همزمان با طراحی مدل جدید خودرویی همراه با خودروساز بوده و به این ترتیب پروژه تولد یک مدل جدید خودرویی کلید می‌خورد.

ممنوعیت واردات، محصول دولتی بودن صنعت خودرو است

فاطمه امیر احمدی: پیش از تحریم، واردات خودرو ممنوع شد و به این ترتیب از ابتدای تیر ۹۷ با امضای وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت(محمد شریعتمداری) مصوبه ممنوعیت واردات ابلاغ و به‌اجرا درآمد. همچنین در دوره ریاست وی بر مسند وزارت، تخلفاتی در حوزه ثبت‌سفارش خودرو انجام شد که همچنان پرونده قضایی آنها باز است. بخشی از خودروهای دارای تخلف، مجوز ترخیص دریافت کردند (بیش از هزار خودرو) و باقی(بیش از ۲ هزار خودرو) همچنان در گمرکات کشور دپو شده‌اند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علم و صنعت

رابطه مافیا و توسعه صنعت خودرو

رانت در علم اقتصاد ذاتا چیز بدی نیست. به‌عنوان‌مثال، در دهه ۶۰ میلادی دولت کره‌جنوبی به چند خانواده برتر آن کشور رانت و انحصاراتی را عطا کرد که از آنها صنایع بزرگی مانند دوو، هیوندای، کیا، ال‌جی و سامسونگ بیرون آمد.

چالش‌های صنعت خودرو در پیچ واگذاری

گروه صنعت: خصوصی‌سازی صنعت خودرو کشور یکی از موضوع‌های پرچالش این روزهای این صنعت پیشران است. واگذاری خودروسازی‌ها به بخش خصوصی در طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شده است.

افزایش نرخ بنزین منجربه ارتقای کیفیت خودروها می‌شود؟

با وجود اینکه رئیس سازمان ملی استاندارد و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از استاندارد بودن سوخت می‌گویند اما صنعتگران حوزه خودرو همچنان نسبت به کیفیت سوخت تولیدی کشور گلایه‌مند هستند.

عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودرو

بی‌برنامگی در آزمون گازسوزها

طرح دوگانه‌سوز کردن خودروها از سال ۸۲ راه‌اندازی شد. انجام آزمون خودروهای دوگانه‌سوز به‌دلیل برنامه‌ریزی نداشتن از ابتدای راه‌اندازی دچار مشکلات و خلأهای فراوانی بود.