در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب مطرح شد

کاهش ۱۰ درصد هدررفت آب با نوسازی شبکه‌های آبیاری

صنایع زیرساختی

صفیه رضایی - گروه صنعت: آب ماده‌ای حیاتی است که در دامن صنعت اقتصادی نیز شده است به‌ویژه در سال‌های اخیر که گوشزدها و هشدارها برای مدیریت بهینه مصرف آب بیشتر شده است؛ تا جایی که همه طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و صنعتی در یک مجموعه دست‌به‌دست هم داده تا بحران خاموش بی‌آبی را مدیریت کنند.

این مدیریت در فراسوی الزام‌ها و هشدارها به برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها رسیده و این بار در قالب نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب به بار نشسته است. گردهمایی چندین شرکت بزرگ خارجی و داخلی برای معرفی محصولات و تولیدات خود در صنعت آب و فاضلاب برگ برنده‌ای است برای هرچه بیشتر اقتصادی و صنعتی کردن آب؛ ماده‌ای حیاتی که باید به مدد تجهیزات و ماشین‌آلات بروز و صنعتی بیشتر و بهتر مدیریت شود. به گزارش صمت، دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب صبح دیروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه شرکت‌های داخلی و خارجی آخرین دستاوردهای خود را در زمینه آب و تاسیسات فاضلاب در معرض دید عموم می‌گذارند. ۲۵۹ شرکت داخلی و ۱۴۰ شرکت خارجی از ۲۵ کشور جهان همچون آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، امریکا، کانادا و چین در این نمایشگاه حضور دارند تا آخرین تولیدات و فناوری‌های خود را به نمایش بگذارند. شرکت‌های خارجی با دو هدف اصلی انتقال فناوری‌های جدید به کشور و جذب سرمایه‌گذاری در نمایشگاه حاضر شده‌اند. البته بیش از ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه شرکت‌های تولیدکننده داخلی هستند.


تنها برای آب
حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو صبح روز یکشنبه ۴ مهر به همراه برخی معاونان خود دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب را افتتاح کرد. چیت‌چیان در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود بحران آب در کشور از جنگ ۸ساله ایران و عراق نیز بدتر و خطرناک‌تر است، گفت: وزارت نیرو تمام برنامه‌های خود را برای مقابله با بحران آب به مجلس ارائه کرده که امیدواریم در بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس مورد تایید قرار گیرد. وی درباره میزان بودجه‌ای که برای این برنامه‌ها از مجلس می‌توان درخواست کرد، گفت: برای هرکدام از این برنامه‌ها بودجه‌های جداگانه‌ای نیاز است که باید به مجلس ارائه شود. به گفته وزیر نیرو این برنامه‌ها شامل تعادل‌بخشی به منابع آب اعم از منابع آب سطحی و زیرزمینی، استقرار سیستم‌های اندازه‌گیری در شبکه‌های آب، توسعه سیستم‌های آب‌شیرین‌کن، توسعه سیستم‌های نیترات‌زدایی و زدایش فلزات سنگین و استفاده از پساب از تصفیه فاضلاب است.


قیمت کمتر از تورم
وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که به‌تازگی انشعاب برق گران شده است؛ آیا باید منتظر گران شدن انشعاب آب نیز باشیم؟ گفت: هزینه برقراری انشعاب آب و برق اغلب ۲ برابر پولی است که از مشترکان دریافت می‌شود، به هر حال میزان افزایش انشعاب آب و برق و قیمت آب و برق همواره کمتر از میزان افزایش نرخ تورم سالانه است. چیت‌چیان ادامه داد: تلاش می‌کنیم به منابع عمومی متکی شویم تا به مشترکان آب و برق فشار کمتری وارد شود. وی اضافه کرد: شاید در برخی مواقع هزینه انشعاب آب و برق به گونه‌ای افزایش پیدا کند که بالاتر از نرخ تورم باشد اما باید توجه کنیم که این هزینه ۳ سال است که افزایش نیافته است. چیت‌چیان با اشاره به اینکه صنعت آب و برق یکی از موفق‌ترین صنایع در امور تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی است، گفت: براساس آمارهایی که به طور رسمی در چند سال اخیر ارائه شده ۹۰درصد کل صدور خدمات فنی و مهندسی به صنعت آب و برق تعلق دارد. اعتقاد داریم که در دنیا فناوری‌های جدید در حوزه آب و حتی برق در حال تکمیل شدن است، پس ما نیازمندیم که از دانش روز دنیا استفاده کنیم. وزارت نیرو همواره در انتقال فناوری‌ها به کشور تلاش کرده تا توان صادراتی خوبی برای این صنعت فراهم شود.


صادرات به ۴۰ کشور
چیت‌چیان خاطرنشان کرد: ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات ایرانی و خدمات فنی و مهندسی صادر می‌کند به‌طوری که صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال‌های اخیر که درآمد برخی از کشورهای صادرکننده نفت به دلیل کاهش قیمت نفت نزولی بوده تاثیر فراوانی در درآمد کشورها گذاشته است. به گفته وی، ایران درحال‌حاضر ۳میلیارد دلار پروژه‌های در دست اقدام در حوزه آب و برق در سایر کشورها دارد.


۸۰۰ گروه گشت و بازرسی
محمد حاج‌رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور در حاشیه این نمایشگاه در پاسخ به سوال صمت مبنی بر اهمیت نوسازی تجهیزات آب و فاضلاب در مدیریت مصرف گفت: هرچند ابزارهای ما محدود است اما می‌توان به صراحت گفت که نوسازی شبکه و تجهیزات بخش آب و فاضلاب می‌تواند تاثیر زیادی در مدیریت مصرف و جلوگیری از هدررفت آب داشته باشد. به عنوان نمونه در شبکه‌های آبیاری و زهکشی با نوسازی تجهیزات بین ۸ تا ۱۰درصد صرفه‌جویی داشته‌ایم. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل گروه حفاظت از تجهیزات و تاسیسات آب و فاضلاب گفت: نمی‌توان گفت که این تشکیلات بی‌فایده است اما به صراحت نیز نمی‌توانیم بگوییم که این تشکیلات بتواند شرایط نظارتی را تغییر دهد. هرچند درحال‌حاضر ۸۰۰ گروه گشت و بازرسی فعال در کشور داریم. با این حال فکر می‌کنم اگر از ظرفیت مردمی و تشکل‌های مردم‌نهاد در موضوع حفاظت از تاسیسات و منابع آبی استفاده شود تاثیر بیشتری خواهد داشت.


تولیدکنندگان امیدوار
علی سیدزاده، مدیر دفتر مدیریت مصرف و نظارت بر کاهش هدررفت آب شرکت آب و فاضلاب کشور پیش از این به صمت گفته بود: از ۱۶۰هزار کیلومتر شبکه آبرسانی روستایی کشور ۳۲درصد آن فرسوده است و نیاز به بازسازی دارد از این‌رو باید با تدوین برنامه‌های گوناگون در زمینه اصلاح شبکه‌های آبرسانی، طرح‌های نوسازی شبکه در شهرها و روستاهای مختلف کشور اجرایی شود.
در صحبت با تولیدکنندگان سازه‌های آب و فاضلاب این نکته بیشتر به چشم می‌آمد. میثم مظفری، تولیدکننده لوله‌های انتقال آب و فاضلاب یکی از این سازندگان بود که به صمت گفت: بیشتر تولیدات ما برای استفاده در داخل کشور است و صادرات چندانی در بخش لوله‌های انتقال آب نداریم؛ چراکه شرکت‌های آب و فاضلاب نسبت به تولیدات ما تقاضا دارند. البته اگر شاکله تولید تجهیزات آب و فاضلاب مرغوب باشد به‌طور قطع در جلوگیری از هدررفت آب موثر است.  امروزه می‌بینیم که بسیاری از لوله‌ها و سازه‌های انتقال آب پوسیده‌اند و نیاز است برای جلوگیری از هدررفت آب و مدیریت مصرف نسبت به تجهیز آنها اقدام کنیم. برای این هدف، تولیدات داخلی کشور نیز تکافوی این تجهیز را خواهد داد.


اتکا به توان داخلی
شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا و انتقال به درون مناطق کم‌آب از راهکارهای جایگزین تامین آب به شمار می‌رود؛ روشی که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس استفاده می‌کنند و در این میان کشور ما سهم اندکی دارد. در نمایشگاه آب و فاضلاب تولیدکنندگان تاسیسات آب‌شیرین‌کن نیز حضور داشتند. محمد عبادی، مدیرعامل شرکت ممتاز پمپ که یکی از تولیدکنندگان پمپ‌های تصفیه آب است به صمت گفت: تنها قطعات اصلی و برخی آلیاژهای مورد نیاز را از خارج وارد می‌کنیم و بقیه تجهیزات تولید داخلی است. با این حال هزینه‌های تولید پمپ‌های مورد استفاده در شیرین‌سازی آب دریا شامل طراحی و مهندسی مدل نیز می‌شود. بسیار پیش آمده که توانستیم در تولید محصول از نمونه‌های قدیمی استفاده کنیم اما زمانی هم به طراحی نیاز است. هزینه‌های مدل‌سازی در محصول سفارشی تنوع آلیاژها را در پی خواهد داشت که ممکن است مجبور باشیم از خارج از کشور آنها را تامین کنیم. عبادی معتقد است شیرین کردن آب دریا برای مصارف شرب و صنعتی نیازی است که در مواقع بحران آبی بیشتر به چشم می‌آید به‌ویژه که برخی کشورها همچون عربستان از آب شیرین‌شده برای مصارف کشاورزی نیز استفاده می‌کنند. وی گفت: روش اسمز معکوس از مهم‌ترین فناوری‌های شیرین‌سازی آب دریاست که صرفه اقتصادی دارد.


۱۰۰ درصد داخلی است
بابک اشرف، کارشناس تولید نهرآب‌گستر به صمت گفت: سازندگان داخلی در زمینه آب و فاضلاب قوی هستند و قابلیت رقابت با سایر سازندگان خارجی را خواهند داشت. هرچند برخی مواد اولیه تولید قطعات و تجهیزات از کشورهای خارجی وارد می‌شود اما می‌توانیم با اعتماد به تولید ۱۰۰درصد داخلی افتخار کنیم. در سال ۱۴۲۰ جمعیت کشور به ۱۰۶میلیون نفر خواهد رسید که ۵۰درصد این جمعیت در فلات مرکزی که از هم‌اکنون با مشکل کم آبی روبه‌روست، ساکن می‌شود و وزارت نیرو باید با برنامه‌های دقیق ازجمله انتقال حوضه به حوضه و استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها و... بتواند مشکل کم‌آبی فلات مرکزی و سایر مناطق کشور را برطرف کند. برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست می‌تواند به نوعی همفکری با وزارتخانه‌ای باشد که درحال‌حاضر با دو چالش حل بحران آب و کمبود بودجه مواجه است. گفتنی است، دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب از یکشنبه چهارم تا چهارشنبه هفتم مهر به مدت ۴ روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ پذیرای عموم است تا ضمن بازدید با آخرین دستاوردهای علمی، فنی و تخصصی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران و جهان نیز آشنا شوند.

چاپ