برق ارزان رقیب خورشید و باد

در حال‌حاضر بخش بزرگی از چالش‌های موجود در صنایع کشور مربوط به کمبود برق است و با تاکید بر کاهش ۵۰ درصدی برق مصرفی در واحدهای صنعتی، انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله خورشید و باد می‌توانند جبران‌کننده کمبود برق باشند. کم‌وبیش توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در برخی از استان‌های کشور مورداستفاده قرارگرفته اما این حجم نسبت به آمار موردنیاز پاسخگو نبوده و باید افزایش یابد. برخی از استان‌های کشور از جمله استان‌ها و شهرهای کویری و نیمه‌بیابانی این قابلیت را دارند تا با استفاده از پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی از نور خورشید و قدرت باد برای تامین برق موردنیاز خود استفاده کنند. اما این راهکار چقدر می‌تواند کارساز باشد؟

پای نرخ در میان است

محمد ضرابیه یکی از فعالان صنعت نساجی و تولیدکننده در استان یزد درباره استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در این استان به صمت گفت: نخستین مشکل و مانع در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تجهیزات آنهاست که بسیار گران هستند و چنین سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی در شرایط فعلی صرفه‌اقتصادی ندارد. وی افزود: تامین پنل‌های خورشیدی با توجه به نرخ ارز در کشور هزینه زیادی دارند؛ از این‌رو تولیدکنندگان برای تامین آنها مشکل نقدینگی دارند، بنابراین مسئله اصلی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر نرخ آنهاست.

وی ادامه داد: صنعتگران و تولیدکنندگان در حال رفتن به این‌سو هستند و حتی برخی به‌طور محدود از این پنل‌ها برای تامین برق موردنیاز خانواده خود استفاده می‌کنند. واحدهای صنعتی به‌تناسب نیازشان باید هزینه بیشتری برای خرید تجهیزات صرف کنند که با شرایط موجود توجیه‌اقتصادی ندارد. این فعال صنعت نساجی کشور با بیان اینکه این به معنی استفاده نکردن از انرژی‌های تجدیدپذیر نیست، گفت: برای استفاده از این انرژی‌ها و همه‌گیری آن باید دولت از مشوق‌هایی برای بخش خصوصی استفاده کند.

مشوق‌های دولتی کارساز است

ضرابیه در ادامه سخنان خود عنوان کرد: راهکار دیگر برای همه‌گیر شدن استفاده از پنل‌های خورشیدی این است که بتوانیم به تکنولوژی ساخت آنها دست پیدا کنیم و بتوانیم آنها را در داخل تولید کنیم. او گفت: واردات تجهیزات موردنیاز در این حوزه نیاز به ارز دارد و نرخ ارز هم امروز در کشور بالاست. برای تحقق این امور دولت باید پیشگام شود و سرمایه‌گذاری و کمک کند. به‌عنوان مثال، اگر تولیدکننده‌ای بخشی از برق مصرفی خود را با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند نور خورشید تامین کرد تا ۲ سال یک‌سوم مالیاتش را بپردازد. ضرابیه گفت: بخش خصوصی زمانی سرمایه‌گذاری می‌کند که برایش صرفه‌اقتصادی داشته باشد؛ بنابراین دولت با این نوع مشوق‌ها می‌تواند بخش خصوصی را ترغیب به سرمایه‌گذاری کند.

سرمایه‌گذاری صرفه‌اقتصادی ندارد

محمدمهدی شکورزاده، رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی درباره استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین برق موردنیاز قطعه‌سازان به صمت گفت: از زمانی که صنعتگران ملزم شدند ۵۰ درصد برق مصرفی خود را کاهش دهند در غیر این صورت، مشمول خاموشی می‌شوند، ما در انجمن به این موضوع فکر کردیم که برای جبران برق موردنیاز از پنل‌های خورشیدی استفاده کنیم. وی افزود: موضوع موردبررسی قرار گرفت اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که متاسفانه درحال‌حاضر این امر صرفه‌اقتصادی ندارد.

او یادآور شد: یارانه‌ای که برق فعلی صنایع دارد، نرخ آن را نسبت به سایر کشور بسیار ارزان‌تر کرده است؛ بنابراین با محاسبات انجام‌شده سرمایه‌گذاری در این بخش توجیه‌پذیر نبود. این فعال صنعت قطعه کشور در ادامه سخنان خود عنوان کرد: از سوی دیگر، با توجه به اینکه ارزی هم برای خرید دراین‌باره دیده نشده و این سرمایه‌گذاری سنگین را تولیدکنندگان و بخش خصوصی باید انجام دهد، فعلا صرفه‌اقتصادی ندارد.

یارانه برای خرید پنل خورشیدی

رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی با اشاره به ضرورت اصلاح نرخ برق در کشور ادامه داد: اگر دولت تمهیداتی برای واردات پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی در نظر بگیرد، هم به‌لحاظ زیست‌محیطی و هم رفع مشکلات تامین برق کشور برای کل کشور سودمند خواهد بود.

شکورزاده درباره اختصاص یافتن یارانه بخش برق صنایع به خرید تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: بهترین راهکار این است که این یارانه در اختیار شهرک‌های صنعتی قرار گیرد تا برای خرید تجهیزات موردنیاز هزینه کنند. علاوه‌بر این، اقدام جمعی، هزینه‌ها را هم کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال در شهرک صنعتی که واحد تولیدی ما مستقر هستند اگر واحدهای فولادی را مستثنا کنیم که مشترکان بزرگ در حوزه برق به‌شمار می‌روند، فقط ۱۸ مگابایت برق برای حدود ۲۰۰ واحد صنعتی نیاز است.

این فعال صنعت قطعه کشور ادامه داد: براساس قانون یک درصد مالیات ارزش‌افزوده، سهم شهرداری است که در قبال شهرک‌های صنعتی مسئولیتی ندارد. اگر بخشی از این مالیات هم به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اختصاص یابد، برای تحقق این هدف بسیار کارساز است. مدیریت شهرک‌ها به جای هزینه این یارانه برای مثلا آسفالت شهرک‌های صنعتی می‌تواند برای تامین پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی مورداستفاده قرار دهد. شکورزاده در پایان گفت: اگر این‌گونه به شکل یکپارچه عمل شود، زودتر می‌توان به نتیجه دست یافت.

سخن پایانی

بنابر این گزارش یکی از موانع استفاده از انرژي‌های تجدیدپذیر و پاک، هزینه تجهیزات آنها بوده که برای بخش خصوصی و واحدهای تولیدی کوچک صرفه‌اقتصادی ندارد. کارشناسان و فعالان صنایع پیشنهاد می‌کنند دولت یارانه مربوط به برق را برای این تجهیزات در نظر بگیرد تا سرمایه‌گذاری در این بخش توجیه‌پذیر شود. در حال‌حاضر یکی از مزیت‌های تولید در ایران نیروی کار ارزان‌قیمت و نیز نهاده‌های انرژی‌ با نرخ پایین است.

دولت مانند بیشتر کشورهای جهان برای کمک به تولید و رشد صنایع یارانه‌هایی در قالب تامین برق، گاز و... در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌دهد تا محصولات با قیمت تمام‌شده پایین‌تر و قیمت رقابتی‌تر تولید شوند. صنعتگران پیشنهاد داده‌اند با توجه به قیمت ارزان برق برای صنعتگران توجیه اقتصادی ندارد که برای خرید تجهیزاتی مانند پنل خورشیدی اقدام کنند. از این‌رو با اصلاح قیمت برق و هزینه شدن یارانه مربوط به آن برای خرید تجهیزات از سوی دولت می‌تواند استفاده از این نوع انرژی‌ها را در کشور همه‌گیر کند.


چاپ