تأسیس چهارمین هلدینگ فولادمبارکه

مدیرعامل فولاد مبارکه از دریافت مجوز سازمان بورس و بانک مرکزی برای تاسیس چهارمین هلدینگ و با هدف کمک به تأمین مالی طرح‌های توسعه داخلی خبر داد.

حمیدرضا عظیمیان در بازدید رئیس دفتر رئیس‌جمهور از فولادمبارکه گفت: این شرکت تاکنون سه هلدینگ در زمینه‌های مختلف تحصیل یا تأسیس کرده و اکنون با دریافت مجوزهای لازم از سازمان بورس و بانک مرکزی، چهارمین هلدینگ (مالی) تأسیس شده است.

وی افزود: وزیر صنعت پیش از این از تعریف پروژه‌هایی مجموعا به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خبر داده است. این هلدینگ شامل ۱۰ زیرمجموعه شرکت‌های سبدگردان، کارگزاری، رتبه‌بندی، بیمه، بانک و صرافی است که با هدف کمک به تأمین مالی پروژه‌های داخلی تأسیس شده است.

 این شرکت مشکلی در زمینۀ تأمین مالی پروژه‌ها ندارد و فولاد مبارکه با اعتبار بالایی که در بازار دارد، می‌تواند منابع مالی موردنیاز پروژه‌ها را در بازار جمع‌آوری و در اختیار دولت قرار دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: در راستای مسئولیت اجتماعی در سال ۹۷ مبلغ ۵ میلیارد تومان، سال ۹۸ مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و در سال ۹۹ مبلغ ۱۵ میلیارد تومان در قالب کمک‌های اجتماعی پرداخت شده است.

 به‌علاوه پس از سیل سال گذشته مبلغ ۵۰ میلیارد تومان به این امر تخصیص داده شد. فولاد مبارکه تنها به فکر سود خود نیست و معتقد است باید همواره در کنار مردم و دولت باشد. تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا تخصیص داده شده که از این مقدار در حدود ۱۱۷ میلیارد تومان به تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان‌های استان تخصیص یافته است.

عظیمیان با بیان اینکه شرکت اکنون ۹ پروژه به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان در دستور کار دارد، عنوان کرد: اجرای این پروژه‌ها به اشتغال‌زایی ۵۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در همۀ مناطق از هرمزگان و خوزستان گرفته تا یزد، چهارمحال و بختیاری و کرمان منجر خواهد شد.

اسلب گازترش برای نخستین بار در شرکت فولاد مبارکه تولید و این امر باعث اجرای استراتژیک‌ترین پروژۀ دولت تدبیر و امید شد. همچنین اخیرا نوع جدیدی از اسلب تولید شده که طرح‌های انتقال گاز و نفت را از گوره به جاسک عملیاتی کرد.

وی درخصوص پروژۀ نورد گرم شمارۀ ۲ توضیح داد: در سال‌های اخیر فولاد مبارکه همواره پیشگام تحولات بزرگ در زمینۀ صنعت فولاد بوده است.

طرح نورد گرم شمارۀ ۲ و به‌روزرسانی و همگامی با تولیدکنندگان بزرگ جهان ازجمله طرح‌های بزرگ مطرح در این زمینه بوده و امروز طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه تازه‌ترین گام این شرکت است.

 اجرای این طرح قرار است فولاد مبارکه را در افق ۱۴۰۴ به رتبه‌ای برساند که نه‌تنها تأمین‌کنندۀ نیاز داخلی باشد بلکه همگام با اقتصاد جهانی پیش رود. در واقع درصورتی‌که بر مبنای طرح تحول دیجیتال حرکت نشود ممکن است مزیت‌ها را از دست برود و حتی در بازار داخلی نیز یارای رقابت با دیگر تولیدکنندگان وجود نداشته باشد پس طرح تحول دیجیتال الزامی برای بقا است و باید اجرایی شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه به نقش و جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در طرح تحول دیجیتال پرداخت و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در طرح تحول فولاد مبارکه نسبت به سایر مناطق دنیا، جای بسیار بازتری برای کار دارند.

ایران تحریم است و به فضاهای بیرونی و دانش کسب‌شده و تجارب خارج از ایران به‌راحتی و به میزان موردنیاز دسترسی ندارد. در این راه با فراخوان‌های انجام‌شده و ارسال اعلامیه برای همۀ شرکت‌های ایرانی و نخبگان از آنان درخواست همراهی می‌شود به‌خصوص اینکه این راه به‌صورت کامل شناخته‌شده نیست و استفاده از خرد جمعی در این راه و بکارگیری ایده‌های خلاقانۀ افراد نخبه و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد و مفاهیم جدیدی را ایجاد کند.

عظیمیان به آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های اولویت‌دار طرح تحول دیجیتال اشاره کرد و افزود: پروژه‌های تعریف‌شدۀ فولاد مبارکه در ابتدای سال آینده در حوزۀ امنیت اطلاعات و پروژه‌های زیرساختی مانند خودران کردن وسایل نقلیه، به‌ویژه جرثقیل‌ها و متصل کردن تجهیزات و ماشین‌های عملیاتی فعال، هوشمند‌سازی انبارها و دارایی‌های موجود خواهد بود. همچنین با توجه به ابعاد و گستردگی این پروژه‌ها برای اتمام آنها یک بازۀ زمانی بیست‌ساله تعریف شده است اما امید می‌رود در سال آینده بتوان از منافع و برکات اجرای این پروژه‌ها بهره‌مند شد.

الگو و شعار این پروژۀ اولویت‌دار، طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه است که عملیات اجرایی آن با حضور محمود واعظی رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری آغاز شد.

منبع: گسترش نیوز


چاپ