ایدرو پیشگام در گسترش انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی در جهان تغییرات ساختاری در فعالیت‌های کسب‌وکارها به‌وجود آورد. به‌گزارش صمت افزایش تولید و نیاز به بازار دیگر با روش‌های سنتی قابل پیگیری نبود.

صنایع یک به یک زاده شدند و طی بازه زمانی ۱۷۶۰ میلادی تا امروز انقلاب صنعتی وارد مراحل جدیدی شده است. دهه دوم قرن ۲۱ مصادف با انقلاب چهارم جهانی شد و جهان می‌رود که تجربیات جدیدی را کسب کند. این امر نیاز به مدیریت صنعتی در بخش‌های تولید دارد. تغییر فرهنگ کار، الزام فراگیری مهارت‌های فناوری و... در حوزه مدیریت منابع انسانی ضروری است. از این‌رو هر سال کنفرانس مدیریت صنعتی از سوی سازمان مدیریت صنعتی از زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برگزار می‌شود.


فرهنگ توسعه و برنامه افزایش تولید


بازطراحی مدل کسب‌وکار، طراحی و مدیریت شکل‌های نوین سازمانی و... از جمله ضروریات انقلاب چهارم صنعتی است. امسال پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی به‌صورت وبینار برگزار شد.
 علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی، امنیت ملی را در گرو قدرت اقتصادی دانست و آمادگی این وزارتخانه را برای ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی اعلام کرد. به‌گزارش ایدرونیوز، رزم‌حسینی با اشاره به موضوع ریشه‌ای فرهنگ توسعه، بیان کرد: نوع نگاه کارگزاران و مسئولان کشور به موضوع توسعه و آبادانی در رشد همه‌جانبه کشور تاثیر‌گذار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت توجه به شاخص‌های روز جهان در حوزه توسعه، تصریح کرد: نگاه کارگزاران باید برای نیل به توسعه، پیشرفت و آبادانی متحول شود، تاکیدات دین مبین اسلام نیز در حوزه توسعه موید همین موضوع است.
رزم‌حسینی امنیت ملی را در گرو قدرت اقتصادی دانست و گفت: قدرت اقتصادی بستگی به نرخ تورم، رشد تولید سرانه و توزیع عادلانه ثروت میان مردم دارد که توزیع عادلانه ثروت در واقع موید فرصت‌های مساوی برای کارآفرینی و تولید ثروت است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین شاخص‌های امید به زندگی، میزان تولیدات فرهنگی، تامین اجتماعی، تامین زیرساخت‌ها، ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی و امنیت غذایی را از دیگر پارامترهای رسیدن به قدرت اقتصادی دانست.
رزم‌حسینی رسیدن به قدرت اقتصادی را سبب حفظ سرمایه‌های اجتماعی و انسانی، حفظ نخبگان، رضایتمندی مردم و نقش‌آفرینی بیشتر در منطقه و جهان توصیف کرد.

وی ادامه داد: سلطه‌ناپذیری با رسیدن به قدرت اقتصادی میسر خواهد شد و بدون قدرت اقتصادی نمی‌توان قدرت دفاعی نیز داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین یادآوری کرد که فرهنگ دینی و اسلامی ما نیز به تغییر نگاه و تولید فرهنگی برای ریشه‌کنی فقر، خلق ثروت و کارآفرینی برای نیل به اهداف توسعه تاکید دارند.
رزم‌حسینی با بیان اینکه زیرساخت‌ها در کشور به خوبی مهیا شده، گفت: در این راستا باید از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی حداکثر استفاده را برد و رشد اقتصادی باید پویا باشد که رسیدن به این هدف به تغییر نگاه وابسته است.

وی همچنین یادآوری کرد: رهبر معظم انقلاب نقطه قوت و عامل مهم نفوذناپذیری را همین اقتصاد قوی توصیف کرده و تمسک به این فرهنگ سبب ترویج فرهنگ کارآفرینی خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از مسئولان همایش خواست در نشست بعدی بیانیه گام دوم انقلاب را در دستور کار خود قرار دهند.
رزم‌حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیاده‌سازی مدل توسعه قلعه گنج در خراسان‌رضوی که مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت، از آمادگی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیاده‌سازی این الگو با استفاده از ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی خبر داد.

وی تاکید کرد: از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ۲۰۰ شرکت نامدار و موفق برای توسعه متوازن در کشور استفاده خواهیم کرد و این موضوع را در دستور کار داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اولویت این وزارتخانه را معیشت مردم دانست و گفت: در راستای عرضه و فراوانی کالا تلاش می‌کنیم و ابلاغیه‌های جدید ستاد اقتصادی دولت این بستر را فراهم آورده است.
رزم‌حسینی همچنین بیان کرد: در چند ماه اخیر در حوزه تولید اقلام و کالاهای منتخب با افزایش روبه‌رو بوده‌ایم که افزایش تولید خودرو و لوازم خانگی از آن جمله است.


جایگاه ایدرو در توسعه


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات‌عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه با موضوع نوسازی صنعت در پرتو تحولات نوظهور با اشاره به جایگاه سازمان‌های توسعه‌ای همچون ایدرو در توسعه صنعتی کشور، گفت: در مدل‌های موفق جهانی سازمان‌های توسعه‌ای ابزار موثر دولت‌ها برای رفع کاستی‌های اقتصادی در بخش صنعت به‌شمار می‌روند.
محسن صالحی‌نیا در تشریح رویکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای نفوذ مفاهیم، ابزارها و فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم را در ۳ سطح سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و عملیاتی عنوان و خاطرنشان کرد: ایدرو براساس یک برنامه مشخص، پیشگام ایجاد و گسترش زمینه‌های لازم برای اجرای گام به گام انقلاب صنعتی چهارم در صنایع کشور خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ارزیابی وضعیت کشور از منظر آمادگی انقلاب صنعتی چهارم، شناسایی شاخص‌ها و صنایع منتخب برای ایجاد مراکز تحول، شناسایی صنایع اولویت‌دار برای ایجاد مراکز تعالی تحول دیجیتال، فراهم آوردن امکانات آزمایش فناوری جدید، کمک به شکل‌گیری صندوق‌های ریسک‌پذیر شرکتی، کمک به ایجاد مراکز تحول دیجیتال در داخل بنگاه‌های بزرگ صنعتی و آموزش و توانمند‌سازی در بکارگیری فناوری‌های دیجیتال در صنعت را از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی شده برای تحقق انقلاب صنعتی چهارم در کشور عنوان کرد.
رئیس هیات‌عامل ایدرو افزود: اقتصاد دیجیتال، ارتقای بهره‌وری کسب‌وکار‌ها به میزان ۵ تا ۱۰ درصد را به‌دنبال خواهد داشت.

صالحی‌نیا همچنین در ادامه به رویکرد‌های برنامه جهش تولید در بخش صنعت اشاره و تصریح کرد: رسوخ فناوری در صنعت، ارتقای بهره‌وری عوامل تولید، تکیه بر ساخت داخل، تکمیل زنجیره ارزش تولید براساس فناوری‌های جدید و افزایش تولید در شرایط رقابتی با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله برنامه‌های جهش تولید در بخش صنعت است.

رئیس هیات‌عامل ایدرو با اشاره به تحولات سریع فناوری‌های نو به‌ویژه در زمینه تولیدات صنعتی، ضرورت انعطاف و سرعت برای بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها را در حوزه‌های مختلف صنایع کشور حیاتی برشمرد.


سخن پایانی


در پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی امسال تعداد مقالات دریافتی ۱۹۰ مقاله و تعداد مقالات پذیرفته شده ۴۵ مقاله بود که این مقالات در زمینه موضوعاتی همچون فضای کسب‌وکار در پرتو تحولات نوظهور، جهش تولید و بهره‌وری در ظرفیت کسب‌وکار، مدیریت صنعتی در شرایط پیچیده کسب‌وکار و مدیریت زنجیره تامین و نوسازی صنعت در عصر دیجیتال نوشته شده بودند.


چاپ