رئیس هیات‌عامل ایدرو تاکید کرد

فاز ۱۴ پارس‌جنوبی اولویت و دغدغه ملی ایدرو

میدان گازی پارس‌جنوبی بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که در خلیج‌فارس و به‌طور مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است.

به‌گزارش این میدان در سال ۱۹۷۱ میلادی(۱۳۵۰-۱۳۴۹ خورشیدی) کشف و بهره‌برداری از آن در سال ۱۹۸۹(۱۳۶۷-۱۳۶۸) آغاز شد. در طول دوره دولت هشتم و نهم، ایران توانست ۱۰ فاز تولید گاز از پارس‌جنوبی را به بهره‌برداری برساند، اما در دولت دهم با وجود سرمایه‌گذاری هنگفتی که انجام شد هیچ فازی به بهره‌برداری عملی نرسید. مدیران شرکت ملی نفت ایران یکی از دلایل این عدم‌موفقیت را وضع تحریم‌های علیه ایران عنوان کردند که موجب خروج شرکت‌های متخصص خارجی از طرح‌های توسعه‌ای این میدان گازی کشور شد.


اتکا به توانمندی داخلی

 در دولت دوازدهم، نخستین سکوی دریایی فاز ۱۴ پارس‌جنوبی ۴ بهمن ۱۳۹۶ نصب شد. همه مراحل طراحی، اجرا، نصب تجهیزات و بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس‌جنوبی از سوی متخصصان داخلی انجام شد. ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ هم دومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ نصب شد. در این بخش نیز تمام عملیات ساخت، بارگیری، انتقال و نصب سکو و عملیات خط لوله، حفاری و ساخت پالایشگاه بخش خشکی این طرح از سوی متخصصان ایرانی انجام شد.
تلاش برای راه‌اندازی فازهای این میدان گازی ادامه یافت و سومین سکوی دریایی فاز ۱۴ پارس‌جنوبی ۲۲ تیر ۱۳۹۸ نصب شد. با نصب این سکو، روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز معادل ۱۴.۲ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی افزوده شد. 
در ادامه تلاش‌ها برای به پایان رساندن این پروژه و به بهره‌برداری رسیدن کامل این میدان گازی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رئیس هیات‌عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) در جریان بازدید از فاز ۱۴ پارس‌جنوبی و در نشست با مجری طرح این فاز تاکید کرد که برای ایدرو به‌عنوان نخستین سازمان توسعه‌ای که بیش از نیم قرن به‌طور مستمر در حال اجرای طرح‌های عظیم و حیاتی کشور است، شتاب‌بخشی و تکمیل این پروژه یک دغدغه و اولویت ملی است.


اعتماد به متخصصان

در شرایطی که کشور با تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی روبه‌رو است که در نگاه اول تهدیدی برای طرح‌ها و پروژه‌های ملی کشور به‌شمار می‌رود، زیرا در برخی از آنها شرکت‌های خارجی همکاری دارند، اما متخصصان داخلی توانسته‌اند با توانمندی که داشته‌اند در این راه گام‌های مثبتی بردارند. داخلی‌سازی قطعات در تمام صنایع و حوزه‌های مورد نیاز که پیش‌تر از خارج تامین می‌شد در طرح نهضت تعمیق ساخت داخل یکی از این فرصت‌ها از دل تهدیدها به‌شمار می‌رود. 
راه‌اندازی میدان‌های نفتی و گازی کشور از دیگر پروژه‌هایی است که متخصصان داخلی با اتکا به توانمندی‌های کشور در حال بهره‌برداری آن هستند. به‌گزارش ایدرونیوز، امیر بیات‌ترک، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات‌عامل به‌طور خاص تجربه و دانش انباشته ایدرو در اجرای فازهای ۱، ۶، ۷، ۸، ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی را مزیت و سرمایه ملی دانست که در سایه اعتماد وزارت نفت به توان متخصصان داخلی در فاز ۱۴ بیشترین تبلور و نمود یافته است. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ثبت رکوردهای افتخارآمیز در بخش دریایی و ساخت سکو و سازه‌های دریایی فاز ۱۴ پارس‌جنوبی به‌وسیله متخصصان داخلی در شرکت‌های تابع ایدرو افزود: این سازمان در مقام راهبر کنسرسیوم سازندگان فاز ۱۴ نگاه و دغدغه کلان خود را نهایت همگامی با وزارت نفت و دقت و سرعت در اجرای این پروژه عظیم ملی در شرایط ویژه جنگ اقتصادی کنونی می‌داند.


هم‌افزایی و همکاری‌های بین‌سازمانی

بیات‌ترک همچنین خواستار ادامه پشتیبانی وزارت نفت از کنسرسیوم سازندگان تماما ایرانی فاز ۱۴ با اعمال پیشنهاد دانشگاه صنعت نفت درباره تکمیل برآوردهای کارشناسی احداث این پروژه عظیم ملی شد.
در ادامه این نشست، محمدمهدی توسلی‌پور، مجری پروژه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی نیز با ابراز رضایت از اقدامات ایدرو در اجرای درخور تقدیر بخش دریایی پروژه و نیز پویایی و تحولات مثبت ماه‌های اخیر، استمرار تعامل و همکاری وزارت نفت با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را مورد تاکید قرار داد و خواستار حداکثر شتاب‌بخشی به فرآیندهای اجرای عملیات احداثی و نیز هم‌افزایی دوچندان شرکت‌های کنسرسیوم و تسهیل فعالیت‌های پیمانکاران فرعی شد.
در این دیدار همچنین مسئولان اجرایی کنسرسیوم و IPMI گزارش‌های لازم را ارائه دادند.


چاپ