قرعه‌کشی گروه صنعتی ایران‌خودرو انجام شد

ثبت‌ نام‌کنندگان تعیین تکلیف شدند

دیروز، شنبه ۱۷ خرداد، آیین قرعه‌کشی طرح پیش‌فروش فوق‌العاده محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو با حضور نمایندگان دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات، پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران این خودروساز در محل ساپکو برگزار شد.

به گزارش صمت این آیین به‌طور مستقیم و همزمان از طریق شبکه ایران‌کالا و لینک‌های
ikco_ir، @ikcopressofficial@، تیوا و... پخش شد.

شرایط ثبت‌نام

۷ خرداد امسال همزمان با عید سعید فطر، طرح پیش‌فروش فوق‌العاده دو خودروساز بزرگ کشور آغاز و به مدت دو هفته(چهارشنبه ۱۴ خرداد) ادامه داشت. براساس اطلاعیه شماره یک وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط دهگانه برای شرکت در پیش‌فروش فوق‌العاده خودروها به شرح ذیل بود؛
۱- با هر کد ملی فقط امکان ثبت‌نام و خرید یک خودرو از خودروسازان وجود داشت. 
۲- مشتریانی که در ۳۶ ماه گذشته اقدام به خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز کرده‌اند، مجاز به ثبت‌نام نبودند. 
۳- داشتن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی بود.
۴- سن خریدار خودرو باید بالاتر از ۱۸ سال و کد ملی، شماره تلفن همراه، مشخصات حساب بانکی، همه باید متعلق به شخص ثبت‌نام‌کننده ‌بود.
۵- افراد نباید پلاک خودرو فعال و نصب شده می‌داشتند.
۶- خریدار خودرو، به هیچ عنوان حق فروش وکالتی خودرو را ندارد و خودرو فروخته شده قابل صلح نیست.
۷- چنانچه در راستی‌آزمایی مراحل فروش، پرداخت وجه، تحویل خودرو و حتی در بازه زمانی پس از تحویل خودرو، مشخص شود که خریدار از ضوابط عدول کرده یا در فرآیند ثبت‌نام صداقت نداشته است، خودرو وی توقیف و مطابق با قانون با آن برخورد می‌شد.
۸- هر خودرو صفر کیلومتری که در فرآیند تحویل مشتری قرار می‌گیرد، حداکثر باید در مدت ۳ ‌ماه و پس از تردد ۱۰۰۰ کیلومتری، برای استفاده از گارانتی به نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند.
۹- مشتریان باید در ثبت شماره شبا خود در سایت فروش دقت کنند چراکه مسئولیت ورود شماره شبا به صورت اشتباه و در نهایت برگشت پول به فرد دیگر بر عهده ثبت‌نام‌کننده است؛ علاوه‌بر اینکه شماره شبای اعلامی باید به‌نام خود متقاضی باشد؛ چراکه وجه برگشتی در صورت برنده نشدن در قرعه‌کشی، تنها به شماره شبای اعلامی منطبق با نام فرد ثبت‌نام‌کننده واریز می‌شود (البته این بند قابلیت اجرا نداشت زیرا در ادامه سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد هنگام ثبت‌نام پیش از قرعه‌کشی لازم نیست مبلغی واریز شود. در صورت برنده شدن در قرعه‌کشی و تایید ناظران و اعلام همگانی، افراد ۴۸ ساعت زمان دارند تا تمام مبلغ خودرو را واریز کنند).
۱۰- سند خودرو تا یک سال در رهن شرکت باقی خواهد ماند.

تعداد شرکت‌کنندگان

در فاصله زمانی ۷ تا ۱۴ خرداد بیش از ۵ میلیون نفر برای ۲۵ هزار خودرو ثبت‌نام کردند. سهم خودروسازان در این پیش‌فروش برای گروه صنعتی ایران‌خودرو و گروه صنعتی سایپا به ترتیب ۱۵ هزار و ۱۰ هزار خودرو بود. از آمار ثبت‌نامی نیز ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۱۵۳ نفر برای محصولات ایران‌خودرو و باقی برای محصولات سایپا اقدام به ثبت‌نام کردند. 
برای ۴ محصول عرضه شده ایران خودرو رانا، پژو ۴۰۵ SLX با موتور TU۵، پژو پارس TU۵ و پژو ۲۰۶ معمولی به ترتیب ۳۲۵ هزار و ۳۹۷، ۵۹۹ هزار و ۴۰۲، ۲میلیون و ۳۸۴ هزار و ۹۰۱ و یک میلیون و ۵۰ هزار و ۴۵۳ نفر ثبت‌نام کرده بودند. 
موعد تحویل این خودروها ۳ ماهه است و ۱۵۰۰ نفر جایگزین هنگام قرعه‌کشی انتخاب شدند تا در صورت نپرداختن وجه از سوی برندگان در مدت ۴۸ ساعت با افراد رزروی افراد جدید تعیین شوند.

حذف حدود ۴۰ هزار ثبت‌نام‌کننده

اصغر حق‌پناه، معاون مهندسی سازمان و سیستم‌های ایران‌خودرو در ابتدای این آیین اظهار کرد: تمامی مراحل قرعه‌کشی از ثبت‌نام اولیه تا انتخاب برندگان، با نظارت و تایید نهادهای نظارتی ذی‌ربط انجام شده است.
وی افزود: آمار ثبت‌نام‌شدگان نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر در ثبت‌نام اولیه به‌وسیله سایت امتا و سایت فروش ایران‌خودرو در طرح فروش ثبت‌نام کرده‌اند، اما از این تعداد در مرحله راستی‌آزمایی ۳۹ هزار نفر به‌دلیل ثبت‌نام در سایت دو خودروساز و بیش از ۳۴۵ هزار نفر به‌دلیل دارا بودن پلاک فعال از فرآیند ثبت‌نام حذف شده‌اند. معاون مهندسی سازمان و سیستم‌های ایران‌خودرو تصریح کرد: راستی‌آزمایی اطلاعات متقاضیان با همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و پلیس راهور برای حضور مشتریان واقعی انجام شده است. مکانیسم قرعه‌کشی و صحت نرم‌افزار قرعه‌کشی نیز مورد تایید نهادهای نظارتی است. 
او ادامه داد: ۱۰ درصد بیش از ظرفیت ثبت‌نام ۱۵ هزار خودرو به‌عنوان ظرفیت ذخیره تعیین و درنظر گرفته می‌شود تا در صورتی که برخی پذیرفته‌شدگان نسبت به پرداخت وجه اقدام نکردند با این تعداد جایگزین شوند. 
حق‌پناه با بیان اینکه نتایج قرعه‌کشی بلافاصله به مشتریان اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: بانک اطلاعاتی تمامی ثبت‌نام‌کنندگان و پذیرفته‌شدگان در اختیار نهادهای نظارتی قرار می‌گیرد. 
گفتنی است در این آیین عنوان شد پس از تایید اسامی برنده‌شدگان از سوی نهادهای نظارتی به‌وسیله پیامک افراد از برنده شدن خود در قرعه‌کشی آگاه می‌شوند و علاوه‌بر این، اسامی در سایت ایران خودرو نیز قابل مشاهد خواهد بود.

گوی‌های تعیین‌کننده

در ادامه، بخشی از قرعه‌کشی دستی و بخشی دیگر به‌وسیله سیستم انجام شد. به این ترتیب که ابتدا با چرخاندن سبد گوی‌ها در نهایت عدد نفر اول به‌طور تصادفی انتخاب و در ادامه به‌وسیله سیستم سایر برندگان مشخص 
می‌شدند. یکی از مدیران گروه صنعتی ایران‌خودرو در توضیح نحوه قرعه‌کشی عنوان کرد: اطلاعات تمام متقاضیان به‌‌طور تصادفی بهم‌ریخته می‌شوند و این‌گونه نیست که ترتیب به شکل زمان ثبت‌نام باشد و در این‌باره همه شانس مساوی برای برنده شدن دارند؛ علاوه‌بر اینکه اطلاعات خام، اطلاعات بهم‌ریخته شده و اسامی برندگان نهایی به‌طور جداگانه در اختیار نهادهای نظارتی قرار می‌گیرد. مکانیسم قرعه‌کشی به این شکل انجام می‌شود که اگر ۱۰۰ هزار نفر برای ۱۰۰۰ خودرو ثبت‌نام کرده‌اند، افراد ثبت‌نام‌کننده در یک پکیچ ۱۰۰ تایی دسته‌بندی می‌شوند و در هر یک از پکیچ‌ها یک نفر امکان برنده شده داشته و شانس انتخاب یک به ۱۰۰ است. 
گفتنی است با انتخاب دستی گوی‌ها به‌عنوان مثال اگر عدد به‌دست آمده ۷۸ بود، این عدد برنده نخست بوده و مبنای سایر انتخاب‌ها می‌شد. به این شکل که ۷۸ به‌اضافه ۱۰۰ (نسبت کل به ظرفیت) شده و برنده نفر دوم شماره ۱۷۸ جدول اطلاعات بود. نفر سوم همین عدد(۷۸) به‌اضافه ۲۰۰ شده و به این ترتیب با افزایش اعداد نفرات بعدی انتخاب می‌شدند.

قرعه‌کشی و شانس برندگان

نخستین مدلی که قرعه‌کشی آن انجام شد، رانا بود که بیش از ۳۲۵ هزار نفر برای آن ثبت‌نام کرده بودند. ظرفیت این محصول ۶۳۰ خودرو بوده که ۶۳ نفر هم به‌عنوان جایگزین انتخاب شدند. به این ترتیب به ازای هر یک رانا، ۴۶۹ نفر ثبت‌نام کرده بودند. 
عدد به‌دست آمده از گوی ۳۸۲ بود که برنده نخست این مدل محسوب می‌شد. در ادامه برای انتخاب نفرات دیگر این عدد به اضافه ظرفیت نسبت به کل(۴۶۹) شده و به ترتیبی که در بالا توضیح داده شد نفرات بعدی به‌وسیله سیستم انتخاب می‌شدند. 
مدل دوم پژو ۴۰۵ SLX با موتور TU۵ بود که حدود ۶۰۰ هزار نفر برای آن ثبت‌نام کرده بود. ظرفیت آن ۴ هزار خودرو بوده که ۴۰۰ نفر هم به عنوان افراد رزرو شده انتخاب شدند. احتمال برنده شدن افراد در این مدل یک به ۱۳۶ بود. 
خودرو بعدی پژو ۲۰۶ معمولی بود که بیش از یک میلیون نفر برای آن ثبت‌نام کرده بودند که ظرفیت آن ۶ هزار و ۳۷۰ خودرو بوده و ۶۳۷ نفر جایگزین هم انتخاب شدند. شانس برنده شدن افراد در پژو ۲۰۶ یک به ۱۴۹ بود. 
آخرین خودرو که مردم بیشترین استقبال را از آن در پیش‌فروش فوق‌العاده داشتند پژو پارس TU۵ بود که ۲میلیون و ۳۸۴ هزار و ۹۰۱ نفر ثبت‌نام کرده بودند.
 برای این مدل هم ظرفیت ۴ هزار خودرو درنظر گرفته شده بود و افراد به شکل قرعه‌کشی انتخاب شدند و ۴۰۰ نفر نیز به‌عنوان جایگزین در صورت پرداخت نشدن وجه از سوی برندگان در نظر گرفته شد. نسبت سفارش به ظرفیت ۵۴۲ بود.

ادامه پیش‌فروش

در این آیین عنوان شد پیش‌فروش‌ها ادامه دارد و قرار است به‌زودی ۷۵ هزار خودرو دیگر پیش‌فروش شود که زمان تحویل آنها متفاوت خواهد بود. سهم گروه صنعتی ایران‌خودرو در این پیش‌فروش ۴۵ هزار خودرو خواهد بود؛ علاوه‌بر اینکه ۴ دوره فروش فوق‌العاده دیگر برای امسال نیز تدوین شده که به احتمال زیاد محصولات جدید خودروساز را نیز شامل می‌شود.


چاپ