گمانه‌زنی کارشناسان درباره سال ۹۹

بازار مسکن تکان می‌خورد؟

کرکره بسیاری از آژانس‌های مشاوره املاک این روزها پایین کشیده شده و اعضای این صنف هم این روزها مانند بسیاری اصناف دیگر به دلیل شیوع ویروس کرونا خانه‌نشین شده‌اند.

 آنهایی هم که هنوز سر کارند، می‌گویند کسی برای خرید مسکن مراجعه نمی‌کند و بازار مسکن شب عید امسال، سردتر از هرسال دیگری است. برخلاف هر سال، امسال شب عید نیست که تکلیف کسب و کارها را روشن می‌کند، نبض بازار این روزها در دست کروناست.
به گزارش صمت، هم صنعت و هم بازار مسکن سال ۹۸ را با دل خوش به پایان نمی‌رسانند. اگر کرونا را نادیده بگیریم، امسال هم صنعت ساختمان در رکود بود، هم بازار مسکن.
 علت این رکود و رخوت هم مشخص است، تورم و گرانی بیش از اندازه که بر بازار تحمیل شده است. حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا سال ۹۹ رکود و گرانی سال ۹۸ را به ارث می‌برد یا احتمال دارد بازار شلوغ‌تر شود و به اصطلاح تکانی بخورد؟

احتمال گرانی ۷ درصدی مسکن
یک تحلیلگر بازار مسکن می‌گوید اگر اتفاق خاصی در عرصه سیاسی کشور نیفتد، بازار مسکن وضعیت فعلی را حفظ خواهد کرد و سال آینده حداکثر ۷ درصد افزایش قیمت در این بازار خواهیم داشت.
حسین عبداللهی در پاسخ به صمت با بیان اینکه اگر از نظر اقتصاد سیاسی، اتفاقی در کشور نیفتد، بازار مسکن ثبات فعلی را حفظ خواهد کرد، افزود: این ثبات به این دلیل است که در شرایط اقتصادی تغییر ایجاد نشده و مردم همچنان توان خرید مسکن پیدا نکرده‌اند و درآمد طبقه متوسط کفاف خرید خانه را نمی‌دهد.
این تحلیلگر بازار مسکن افزود: مسئله مهم دیگر این است که مصالح ساختمانی ما از بازار ارز و نرخ دلار تاثیر می‌گیرد. این موجب می‌شود وقتی بازار ارز تکان بخورد، نرخ مصالح افزایش یافته و نرخ تمام‌شده مسکن نیز بالا رود.
عبداللهی با تاکید بر اینکه باید گرانی و گران‌فروشی مسکن را از یکدیگر تفکیک کنیم، توضیح داد: در بحث گرانی، مسکن گران خواهد شد اما در بحث گران فروشی به نظر نمی‌رسد وضعیتی مانند سال ۹۷ اتفاق بیفتد. درمجموع می‌توان گفت اگر اتفاق خاصی نیفتد، احتمال دارد حدود ۵ تا ۷ درصد افزایش نرخ در بازار داشته باشیم.

ادامه ثبات در بازار
یکی دیگر از کارشناسان بازار مسکن کشورمان نیز معتقد است ثبات فعلی بازار به سال آینده منتقل خواهد شد. مهدی غلامی در پاسخ به صمت با بیان اینکه با توجه به وضعیت فعلی جامعه و اقتصاد و چالشی که کشور با کرونا دارد، پیش‌بینی وضعیت بازار در سال آینده دشوار است، افزود: به نظر می‌رسد درحال‌حاضر بازار مسکن به وضعیت رکودی رسیده است و اگر در بازارهای کلان اقتصادی کشور مانند ارز و نیز وضعیت کلان اقتصادی کشور، تغییرات اساسی نداشته باشیم، افزایش نرخ خاصی در بازار مسکن در سال آینده شاهد نخواهیم بود.
این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: اگر اتفاق ویژه‌ای در اقتصاد کلان بیفتد و قیمت‌ها جابه‌جا شود، باید منتظر نوسان نرخ در بازار مسکن را نیز داشته باشیم.

احتمال افزایش نرخ واحدهای مسکونی
یکی از دست‌اندرکاران صنعت مسکن کشورمان معتقد است با توجه به اجرای طرح مسکن ملی، احتمال افزایش نرخ مسکن در سال ۹۹ وجود دارد.
یونس غفرانی در پاسخ به صمت با بیان اینکه رقمی که دولت برای ساخت مسکن ملی اعلام کرده، بالاست و موجب گران شدن مسکن خواهد شد، افزود: دولت هزینه ساخت مسکن ملی را متری ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان اعلام کرد، این درحالی است که هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی درحال‌حاضر کمتر از این رقم است و گران تمام شدن مسکن ملی، می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار داده و موجب سوءاستفاده برخی افراد در بازار شود.
عضو انجمن انبوه‌سازان اردبیل یادآور شد: یکی از هزینه‌های مهم ساخت‌وساز، هزینه حمل مصالح است. این هزینه در تهران که عرضه زیاد است، کمتر از برخی شهرهاست که برای توزیع و حمل مصالح، فاصله‌های طولانی را باید طی کنند. بنابراین حتی مسکن ملی ممکن است در تهران از برخی کلان‌شهرهای دیگر ارزان‌تر تمام شود.
 غفرانی یادآور شد: یکی از مشکلات اجرای طرح‌های دولتی در حوزه مسکن این است که برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران پشت میزنشین هستند و واقعیت‌های بازار را از نزدیک نمی‌شناسند.

همه چیز خرداد مشخص می‌شود
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می‌گوید وضعیت اصلی بازار مسکن در خرداد مشخص می‌شود.
به گزارش خبرآنلاین، حسام عقبایی گفت: بازار مسکن در فروردین سال آینده به دلیل تعطیلی بازارها ثبات خواهد داشت اما در اردیبهشت، قیمت‌ها خود را پیدا خواهد کرد و در خرداد نرخ مسکن خود را به خوبی نشان خواهد داد.
نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: آنچه واضح است این است که افزایش نرخ مسکن در سال ۹۹ در حد زیر خط تورم خواهد بود، بنابراین اگر خط تورم ۳۰ درصد باشد، نرخ مسکن بسیار پایین‌تر از این عدد یعنی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد خواهد کرد.


چاپ