رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی مطرح کرد

پرداخت تسهیلات لیزینگی به خودروسازان

در راستای حمایت از طرح‌ها و نوآوری‌های داخلی، صندوق‌های حمایتی فناورانه، فعال‌تر از گذشته به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور آمده‌اند.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته پیش‌تر عنوان کرده بود، توسعه کمی و کیفی محصولات تولیدی، توانمندسازی و توسعه اقتصاد دانش‌محور و فناورمحور، انباشت دانش و اشاعه آن به صنایع مرتبط و بومی‌سازی دانش در چارچوب اهداف صندوق‌های حامی صنایع فناور است. در ادامه این حمایت‌ها، رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست خبری این صندوق گفت: در دوره سوم فعالیت صندوق تلاش کردیم صندوق نوآوری را به هاب تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل کنیم.

کاهش صف‌های دریافت تسهیلات
به‌گزارش صمت، علی وحدت در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری برگزار شده بود، درباره عملکرد یک‌ساله این صندوق گفت: ماموریت اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور است. در یک سال گذشته، از پایان آبان ۹۷ تاکنون، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده که بیش از ۱.۵ برابر پرداختی سال‌های گذشته بوده و زمان رسیدگی به طرح‌ها در صندوق نوآوری نیز کوتاه‌تر از قبل شده است.
وی با اشاره به حضور دفاتر نوآوری چند بانک کشور در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: هم‌اکنون دفاتر نوآوری چندین بانک خوب کشور در صندوق ایجاد شده و تعامل خوبی میان نظام بانکی و شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار شده است.
وحدت در ادامه با اشاره به کاهش صف‌های طولانی برای دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یافته و با تشکیل صندوق‌های پژوهش و فناوری، صف‌های طولانی برای گرفتن تسهیلات از صندوق نوآوری از بین رفته است.
رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تشریح خدمات دیگر این صندوق در قبال شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور خاطرنشان کرد: از جمله خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه ضمانتنامه است که تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان ضمانتنامه در این زمینه صادر شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌های زنده و پویایی هستند که قابل مقایسه با سایر حوزه‌های کشور نیستند و براساس همین پویایی میزان معوقه‌های این شرکت‌ها کاهش یافته و به حدود ۸ درصد رسیده است. به‌عبارت دیگر، جریان زنده ارائه تسهیلات، باعث کاهش معوقه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان شده است زیرا این شرکت‌ها می‌دانند با پرداخت به‌موقع بازبرداخت تسهیلات می‌توانند از حمایت‌های مالی جدید استفاده کنند.
وحدت درباره ورود صندوق نوآوری و شکوفایی به مقوله سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان نیز گفت: در گذشته صندوق به‌طور مستقیم وارد حوزه سرمایه‌گذاری می‌شد اما در دوره جدید از مدل هم‌سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم؛ به این شکل که دو بازیگر جدید یعنی صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی به اکو نظام نوآوری و فناوری کشور اضافه شده‌اند و صندوق نوآوری و شکوفایی از این طریق به میزان یک‌چهارم تا ۴ برابر، در سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت می‌کند.

خدمات صندوق در حوزه توانمندسازی
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درباره کمک‌های بلاعوض این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: خدمات توانمندسازی صندوق به‌طور بلاعوض به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود. میزان کمک‌های بلاعوض صندوق به شرکت‌ها، امسال بیش از ۵۰ برابر سال‌های گذشته بوده است.
وی ادامه داد: از دیگر خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه توانمندسازی می‌توان به حمایت از حضور حدود ۱۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ۱۵۱ نمایشگاه داخلی و خارجی، حمایت از اعزام ۱۷ هیات تجاری به کشورهای گوناگون و برپایی پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان در ۳۷ نمایشگاه داخلی اشاره کرد.
او گفت: حدود ۸۰ درصد هزینه‌های شرکت در این نمایشگاه‌ها به‌طور بلاعوض به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده است.
وحدت در ادامه با تاکید بر اینکه در دوره سوم فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش کردیم که این صندوق را به هاب تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل کنیم، درباره رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه که با حمایت صندوق برگزار شده، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی تاکنون ۹ رویداد جامع ارائه نیازهای فناورانه برای بهم‌رسانی شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع بزرگ برگزار کرده است. کار صندوق، برگزاری رویدادها و پیگیری تفاهمنامه‌های امضا شده در رویدادهاست. حتی بخشی از پرداخت هزینه کارگزارها، به عقد قرارداد موکول شده است.
وی ادامه داد: حدود ۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در مجموعه رویدادهای صندوق نوآوری و شکوفایی حضور پیدا کرده‌اند. صندوق از آموزش به شرکت‌ها تا ارائه مشاوره به آنها در هر موضوعی که در آن فعالیت دارند، حمایت می‌کند. در سال ۹۸ به‌طور میانگین با احتساب روزهای تعطیل، هر دو روز یک رویداد در صندوق برگزار شده است؛ البته این حجم از عملکرد با همان نیروهای انسانی و کمیت گذشته انجام شده است.

عملکرد بخش پژوهش و فناوری
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درباره عملکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز گفت: در یک سال گذشته و براساس آیین‌نامه‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری، مجوز برخی از آنها لغو شدند و برخی دیگر توسعه یافتند. کیفیت و کمیت فعالیت‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری همزمان با هم دنبال می‌شود و منابعی که تاکنون در اختیار آنها قرار گرفته، قابل مقایسه با گذشته نیست.
او تصریح کرد: تاکنون حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در اختیار این صندوق‌ها قرار گرفته است. صندوق‌های پژوهش و فناوری نهادهای غیردولتی هستند و صندوق نوآوری و شکوفایی بسته‌های آموزشی و مشاوره برای ارتقای عملکرد آنها و توانمندسازی‌شان ارائه می‌کند.
وی درباره بسته همکاری صندوق هم به پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: حمایت از شتاب‌دهنده‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری، توسعه حوزه خدمات و مشارکت در حل مسائل و چالش‌های اساسی کشور، ارائه گرنت و حمایت از فناوری‌های آینده از جمله محورهای فعالیت ما است. در همین راستا، برای حمایت از شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان در چند ماه آینده حرکت جدی ایجاد خواهد شد.
وحدت با تاکید بر اینکه حمایت از فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی، علوم شناختی و... نیاز به همکاری جدی دارد که اگر توجه نشود از جهان عقب می‌مانیم، گفت: ضوابط گرنت فناوری نیز در حال تکمیل است و در حوزه‌هایی مانند هوش مصنوعی که نیاز به حضور و حمایت جدی دارند، فعالانه حضور خواهیم داشت؛ علاوه‌بر اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر بورسی نیز به فضای کاری صندوق اضافه خواهند شد.

کمک صندوق به خودروسازان
وحدت در پاسخ به این پرسش صمت که صندوق نوآوری و شکوفایی چقدر برای طرح دانش‌بنیان‌ها در راستای تولید قطعات های‌تک خودروها حمایت مالی داشته است، گفت: یکی از رویدادهای خوبی که در صندوق اتفاق افتاد در حوزه صنعت خودرو بود. با حضور مدیرعاملان خودروسازی‌ها از شرکت‌های گوناگون از جمله گروه صنعتی ایران‌خودرو و شرکت سایپا در صندوق، رویدادهای مربوط به نیازمندی‌های‌شان را برگزار کردند، علاوه‌بر اینکه به معرفی توانمندی‌های خود پرداختند. توافق‌های خوبی بین شرکت‌ها به‌وجود آمد. درحال‌حاضر هم چند شرکت بزرگ خودروسازی از جمله مگاموتور در حال دریافت تسهیلات لیزینگ صندوق هستند؛ یعنی در عمل با تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در حال خرید از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.
وی افزود: ما در صندوق به‌دنبال شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در بدنه خودروسازی برای رفع نیازهای حوزه فناورانه این صنعت هستیم.
وحدت در پایان تاکید کرد: ما نیروی انسانی تحصیلکرده جوان بسیاری داریم که می‌توانند در حوزه فعالیت‌های تولیدی و دانش‌بنیان بسیار کمک‌کننده باشند اما این امر در کشور تبدیل به معضل شده است. در جهان چنین موضوعی عجیب است که نیروهای تحصیلکرده جوانش معضل باشد. با مدیریت باید از توانمندی آنها در راستای رونق تولید و پویایی شرکت‌های دانش‌بنیان بهره جست.


چاپ