11 تیر، 1401

رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس:

گروکشی بین مسئولان وجود نداشته باشد

دسته‌بندی: سیاست

1401/3/7 09:45
رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس:

گروکشی بین مسئولان وجود نداشته باشد

دسته‌بندی: سیاست
09:45:00 1401/3/7

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات کشور ناهماهنگی است، خاطرنشان کردند: گروکشی و معارضه بی‌معنا بین مسئولان نباید وجود داشته باشد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری ایشان مجلس شورای اسلامی را از ارکان اصلی مدیریت کشور برشمردند و با اشاره به دشواری‌ها و پیچیدگی‌های مدیریت کشورها در شرایط خطیر کنونی بین‌المللی، همه قوا و دستگاه‌ها را به درک اهمیت جایگاه خود و همکاری صمیمانه با یکدیگر فراخواندند و تاکید کردند: شناخت صحیح توانایی‌ها و آسیب‌پذیری‌ها یکی از مسائل بسیار ضروری است، زیرا دشمن بیش از آنکه به توانایی‌های خود امیدوار باشد به خطا و اشتباه‌های ما چشم دوخته است. رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته در شرایط امروز دنیا، مدیریت برای همه کشورها سخت شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دلایل شرایط خاص حاکم بر دنیا، گفتند: رقابت‌های خصمانه قدرت‌ها و تهدیدهای قدرت‌های اتمی علیه یکدیگر، تحرکات و تهدیدهای فزاینده نظامی و جنگ در نزدیکی اروپا به‌عنوان یکی از جنگ‌خیزترین مناطق جهان، فراگیری کم‌سابقه یک بیماری و تهدیدهای غذایی در سطح جهان، همه عواملی هستند که شرایط کنونی دنیا را ویژه کرده‌اند و در چنین شرایطی مدیریت کشورها، سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انقلابی ماندن را مهم‌تر از انقلابی بودن خواندند و خاطرنشان کردند: بعضی افراد در سال‌های اول انقلاب بسیار پرشور و حرارت و به‌تعبیری سوپرانقلابی بودند اما استقامت و طاقت ماندن در این راه را نداشتند و نتوانستند در مسیر بمانند؛ بنابراین مشکل‌تر از انقلابی بودن، انقلابی ماندن فردی و جمعی مجلس است.

ایشان با تحسین اقدامات خوب انجام‌شده در 2 سال گذشته‌ مجلس یازدهم، در ادامه به بیان شاخص‌های «نماینده انقلابی» پرداختند و گفتند: نخستین شاخص «ساده‌زیستی و اسیر تجملات و اعیان‌نشینی نشدن» است و نباید زندگی نمایندگان با قبل از دوره نمایندگی تفاوت کند.

«مسئولیت‌پذیری» دومین شاخص یک نماینده انقلابی بود که رهبر معظم انقلاب با تاکید بر آن، گفتند: پای قانون خوبی که تصویب می‌کنید محکم بایستید و از طرف دیگر این‌گونه نباشد که با آگاهی از رد شدن آن در شورای نگهبان یا ناتوانی دولت در اجرای آن، قانونی تصویب کنید تا فقط مسئولیت آن را از دوش خود بردارید.

ایشان «مردمی بودن» را شاخص دیگری از انقلابی‌گری یک نماینده برشمردند و افزودند: مردمی بودن یعنی علاوه بر نشست و برخاست با مردم، گوش شنوا برای شنیدن حرف آنها داشته باشید، اما در جایی که اجرای خواسته مردم ممکن نیست با زبان گویا دلایل آن را توضیح دهید که این کار از مصادیق جهاد تبیین است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «اصلی-فرعی کردن مسائل کشور و مقدم داشتن حل مسائل اصلی» را از دیگر شاخص‌های نماینده انقلابی دانستند و گفتند: شاخص دیگر، «اجتناب جدی از تبعیض و فساد» چه در قبال فساد دیگران و چه مراقبت از خود در مقابل فساد است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به بیان چند توصیه درباره مسائل قانون‌گذاری پرداختند.

ایشان با تاکید بر «وضع قوانین با نگاه جامع و بلندمدت و پرهیز از قانون‌گذاری برای هر امر جزئی»، توجه به سیاست‌های کلی ابلاغی در قوانین را بااهمیت خواندند و افزودند: وظیفه مجلس قانون‌گذاری براساس این سیاست‌ها است، نه در تعارض با آنها. البته بعضی از سیاست‌های کلی مانند سیاست‌های کلی انتخابات یا سیاست‌های کلی قانون‌گذاری نیاز به قانون دارند که باوجود گذشت چند سال از ابلاغ آنها هنوز قوانین مربوطه تصویب نشده است.

رهبر معظم انقلاب، پیشنهاد طرح از طرف نمایندگان را به‌‌ویژه در مواردی که خلأ و نیاز کشور است اما دولت درباره آنها لایحه نداده است، جزو حقوق و وظایف مجلس خواندند و گفتند: البته شنیدم که در این مجلس تعداد طرح‌ها بیش از مجالس قبلی است که این کار چندان مناسب نیست و کار کارشناسی و اجرای آنها دچار مشکل می‌شود و با اجرا نشدن قانون، مسئولیت‌ها لوث می‌شود. ایشان در این زمینه افزودند: با تشکیل مجالس جدید، طرح‌های در جریان بررسی مجلس قبل که وقت و زحمت زیادی صرف آنها شده، کنار گذاشته می‌شود که این مسئله نیاز به اصلاح دارد.

توصیه دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «اصلاح ساختار بودجه» بود که گفتند: ترکیب غلط بودجه هنوز اصلاح نشده که مخاطب این موضوع بیشتر دولت است اما در مجلس نیز نباید با افزایش هزینه‌ها بدون تعیین درآمدهای واقعی و قابل‌تحقق، به کسری بودجه که ام‌الخبائث مشکلات اقتصادی است، اضافه شود.

ایشان با تاکید بر «تقویت بنیه کارشناسی مجلس چه در مرکز پژوهش‌ها و چه در کمیسیون‌های تخصصی»، به تدوین برنامه هفتم توسعه اشاره کردند و گفتند: در این برنامه‌های پنج‌ساله نباید به کلی‌گویی اکتفا شود، بلکه دولت و مجلس با نگارش مسئله‌محور برنامه، راه را برای دست‌اندرکاران کشور روشن کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان چند نمونه از مسائلی که باید در برنامه هفتم موردتوجه قرار بگیرد، افزودند: در برنامه هفتم برای مسائلی مانند کشاورزی یا مسئله معدن که ظرفیت‌های کشور در آن دست‌نخورده یا با استحصال بدون ارزش افزوده است یا مسئله صنعت که راهبرد کشور در این بخش نامعلوم است، به صورت علمی و مسئله‌محور سند و برنامه نوشته شود. البته امکانات کشور و موضوع آمایش سرزمین نیز در نظر گرفته شود.

ایشان در توصیه بعدی «توجه به ابعاد رسانه‌ای مصوبات و اقدامات مجلس و توضیح آنها برای مردم» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: توضیح درست ندادن به مردم، موجب می‌شود فرصت فضاسازی و هیاهو علیه قانون ایجاد شود و شما از تصویب آن پشیمان شوید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تمجید از چابکی و گزارش‌های به‌موقع دیوان محاسبات در چند سال اخیر، افزودند: اخیرا دیوان محاسبات بررسی بودجه بعضی از شرکت‌های دولتی را نیز آغاز کرده که اگر آن را به همه شرکت‌های دولتی تعمیم دهید از جمله امتیازات این مجلس خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به توصیه سابق خود به نمایندگان مبنی بر پرهیز از دخالت در انتصابات خاطرنشان کردند: رئیس مجلس گفتند بعضی از نمایندگان از این توصیه دلخور شده‌اند، در حالی‌که این توصیه به مصلحت خود شما است، چراکه اگر در یک منطقه با پیشنهاد یا فشار یک نماینده، مسئولی منصوب شود اما عملکرد او مطلوب نباشد، مشخص نیست باید از چه کسی بازخواست شود.

ایشان در این زمینه افزودند: یکی از مسائل مهم در قانون اساسی بحث تفکیک قوا است و هر کسی باید به وظایف خود عمل کند. البته همواره به دولتی‌ها نیز توصیه کرده‌ایم از مشورت و نظرات نمایندگان استفاده کنند. 

برچسب: صفحه ۲ ، نماینده ، نماینده مجلس ، شماره ۲۰۶۶https://www.smtnews.ir/index.php/direct/19602

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |