02 مهر، 1401

شما افسردگی خندان گرفته‌اید!

دسته‌بندی: اخبار روز

1401/5/26 10:19

شما افسردگی خندان گرفته‌اید!

دسته‌بندی: اخبار روز
10:19:00 1401/5/26

شاید اینکه فردی با ظاهر شاد و همیشه خندان دچار افسردگی باشد، دور از ذهن به‌نظر برسد اما طبق بررسی سازمان جهانی بهداشت از میان ۲۶۵ میلیون نفری که در سراسر جهان مبتلا به افسردگی هستند، تعدادی هم سعی در پنهان‌کردن علائم بیماری خود دارند.

شاید اینکه فردی با ظاهر شاد و همیشه خندان دچار افسردگی باشد، دور از ذهن به‌نظر برسد اما طبق بررسی سازمان جهانی بهداشت از میان ۲۶۵ میلیون نفری که در سراسر جهان مبتلا به افسردگی هستند، تعدادی هم سعی در پنهان‌کردن علائم بیماری خود دارند.

معمولا افسردگی با غم، بی‌انگیزگی و ناامیدی همراه است.

گرچه افراد افسرده، ویژگی‌های مشترکی دارند اما نحوه بروز آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

«افسردگی خندان» اصطلاحی است برای فردی که از درون با افسردگی زندگی می‌کند، در حالی که از بیرون کاملا شاد یا راضی به‌نظر می‌رسد.

 به خواندن این مطلب ادامه دهید تا درباره ویژگی‌های «افسردگی خندان» و اینکه چگونه می‌توانید آن را در شخص دیگری تشخیص دهید، بیشتر بدانید.

فردی که دچار افسردگی خندان است، از نگاه دیگران خوشحال یا راضی به‌نظر می‌رسد؛ با اینکه در درون خود، علائم ناراحت‌کننده افسردگی را تجربه می‌کند. میزان افسردگی در افراد مختلف متفاوت است و علائم گوناگونی دارد، اما بارزترین آنها غم و اندوه عمیق و طولانی است.  سایر علائمی که فرد افسرده تجربه می‌کند، تغییر در اشتها، وزن، کیفیت خواب، خستگی یا بی‌حالی، احساس ناامیدی، عدم عزت نفس و خودکم‌بینی و ازدست دادن احساس لذت در انجام کارهایی است که زمانی برایش خوشایند بوده است.

فردی که «افسردگی خندان» دارد، ممکن است برخی یا همه این موارد را تجربه کند اما در جمع یا گروه‌های دوستی‌اش، این علائم به‌طور کامل قابل مشاهده و احساس کردن نباشد. برای کسی که از بیرون به یک فرد مبتلا به «افسردگی خندان» نگاه می‌کند، چنین علائمی قابل‌لمس است:

-  فردی که فعال است و عملکرد بالایی دارد.

-  کسی که شغل ثابت و زندگی اجتماعی و خانوادگی سالمی دارد.

-  فردی شاد و خوشبین که به‌طور کلی سرزنده به‌نظر می‌رسد.

یکی از علائم جدی افسردگی، داشتن انرژی فوق‌العاده کم است؛ به‌طوری که بیرون آمدن از رختخواب در آغاز روز برای فرد سخت است اما در افسردگی خندان، سطح انرژی ممکن است تحت تاثیر قرار نگیرد؛ جز زمانی که فرد تنها باشد.

 افراد مبتلا به افسردگی شدید گاهی اوقات تمایل به خودکشی پیدا می‌کنند اما بسیاری از آنها انرژی لازم برای انجام این کار را ندارند، اما فردی که دچار افسردگی خندان است، ممکن است انرژی و انگیزه لازم را برای چنین تصمیمی داشته

 باشد. اگر مدتی است افسردگی را تجربه می‌کنید، اما همچنان به لبخند زدن و نقاب ‌داشتن ادامه می‌دهید، ممکن است با خودتان چنین افکاری داشته باشید:

- بروز علائم افسردگی نشانه ضعف است.

- با بیان احساسات واقعی خود به دیگران فشار روحی وارد می‌کنید.

- اصلا افسردگی ندارید چون حال‌تان خیلی خوب است.

- دیگران اوضاع روحی‌شان از شما بدتر است؛ پس از چه چیزی باید شکایت کنید؟

- احساس کنید دنیا بدون شما جای بهتری خواهد بود.

چه کسانی در معرض خطر افسردگی خندان هستند؟

افسردگی خندان هم مانند سایر انواع افسردگی می‌تواند با یک اتفاق خاص ایجاد شود، مانند یک رابطه شکست‌خورده یا از دست دادن شغل.

برخورد افراد با افسردگی بسته به شرایط فرهنگی و اجتماعی متفاوت است. حتی در برخی از خانواده‌ها شاید پذیرش این موضوع ننگ و عار باشد.  مثلا ممکن است فرد مبتلا با بیان احساساتش در خانواده به‌عنوان یک فرد ضعیف، تنبل یا دنبال جلب توجه شناخته شود و مورد قضاوت قرار گیرد.

مردان از کودکی این‌طور آموزش دیده‌اند که یک مرد واقعی گریه نمی‌کند؛ به همین دلیل به‌مراتب کمتر از زنان برای درمان مشکلات روانی به مشاور مراجعه می‌کنند.

از طرفی ممکن است کسی که احساس کند به‌خاطر علائم افسردگی مورد قضاوت قرار می‌گیرد نقاب خوشحالی به چهره‌اش بزند و احساساتش را پشت این نقاب پنهان

 کند.

نقش رسانه‌های اجتماعی در بروز و گسترش افسردگی خندان

در کشوری مثل ایالات متحده ۶۹ درصد مردم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و مخاطبان این شبکه‌ها با فضایی مواجهند که در آن زندگی همه مردم بدون نقص و کارت‌پستالی پیش می‌رود، اما آیا در واقعیت هم چنین است؟ قطعا بسیاری از مردم تمایل ندارند از بدترین شرایط‌شان عکسی در فضای مجازی منتشر کنند و طبعا ترجیح‌شان این است که فقط لحظات خوب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این موضوع چهره‌ای از واقعیت ایجاد می‌کند که به «افسردگی خندان» فضای بیشتری برای رشد می‌دهد.

افسردگی خندان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

براساس مقاله‌ای از سازمان جهانی بهداشت  (WHO)، افسردگی خندان با علائمی متضاد با افسردگی کلاسیک ظاهر می‌شود و این خود روند تشخیص را پیچیده می‌کند. مشکل دیگر در تشخیص افسردگی خندان این است که بسیاری از افراد ممکن است حتی ندانند که افسرده‌اند یا به‌دنبال کمک نیستند. اگر فکر می‌کنید افسردگی دارید، مهم است که در اسرع وقت به‌دنبال درمان باشید. برای تشخیص باید به یک روان‌درمانگر مراجعه کنید. پزشک از شما سوالاتی درباره علائم و هرگونه تغییر بزرگی که در زندگی‌تان رخ داده، می‌پرسد و ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک ارجاع دهد. اگر بیش از 2 هفته است که بیشتر اوقات روز این علائم بر احساس، تفکر و انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواب، غذا خوردن و کار شما تاثیر گذاشته، بهتر است زودتر به فکر درمان باشید.  افسردگی یک چهره یا ظاهر مشخص ندارد، به همین دلیل خیلی وقت‌ها که خبر مرگ خودخواسته افراد مشهور را می‌شنویم، شوکه می‌شویم.

 اگر فکر می‌کنید دوران افسردگی خندان را تجربه می‌کنید، باید با صحبت‌کردن با کسی روند درمان را شروع کنید. یک مکان امن و بدون قضاوت برای شروع، دفتر یک روانشناس است. 

برچسب: صفحه ۱۶ ، انرژی ، افسردگی ، شماره ۲۱۲۷https://www.smtnews.ir/index.php/direct/21656

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |