بارکجی که به منزل نمی‌رسد

دولت یازدهم همین چند روز پیش برای شصت و پنجمین بار حساب یارانه‌بگیران را شارژ کرد که با این حساب هر فرد تا امروز حدود ۳میلیون تومان یارانه گرفته است. نظرهای موافق و مخالف پرداخت یارانه نقدی از منابع ملی از همان نخستین سال آغاز این طرح مطرح شد و همچنان ادامه دارد؛

برکت «باران»

اقتصاد وابسته به نفت ایران چند سالی است که در تلاش است با برنامه‌ریزی‌های هدفمند سهم مالیات را در درآمدهای بودجه‌ای بالا ببرد تا رفته رفته با کاهش اتکا به دلارهای نفتی، دخل و خرج اقتصاد از محل درآمدهای مالیاتی و صادرات غیرنفتی تامین شود.

روزهای پرکار مردان بانکی

این روزها، مسئولان و مدیران بانکی دولت یازدهم روزهای پرکاری را در عرصه بین‌المللی پشت‌سر می‌گذارند. از امضای سند همکاری بانکی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا گرفته تا حضور در اجلاس گروه منطقه‌ای سیانزا (SEANZA) نپال که در ۲ روز کاری برگزار شد.

رتبه‌بندی بانک‌ها، گامی رو به جلو

سلامت اقتصاد یک کشور به طور مستقیم به سلامت بخش‌های تشکیل‌دهنده آن وابسته است و یکی از بخش‌های اساسی هر اقتصادی، بانک‌ها هستند.

تدبیر تدوین سند دخل و خرج

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ آخرین سند دخل و خرجی است که در دولت یازدهم نوشته می‌شود. با توجه به روند رو به رشد اقتصاد ایران در سایه رفع تحریم‌ها، کاهش تکیه اقتصاد به دلارهای نفتی از مهم‌ترین نکاتی است که باید مورد توجه واقع شود.

«برنامه‌ریزی» شاه کلید موفقیت بودجه‌نویسی

لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نخستین سند دخل و خرجی است که دولت دوازدهم براساس برنامه زمانبدی شده تقدیم مجلس خواهد کرد. سندی که راهکار درآمدها و هزینه‌های جاری و عمرانی یک سال پیش رو را رقم می‌زند و به روال هر سال تعیین‌کننده خط‌مشی هزینه‌کرد درآمدهای سالانه کشور است.

وقت همکاری است

عاطفه خسروی - سردبیر: روز گذشته حسن روحانی نخستین لایحه بودجه دولت دوازدهم را برای تصویب سند دخل و خرج سال ۱۳۹۷ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ لایحه‌ای که با سقف ۱۱۹۴ تریلیون تومان بسته شده و براساس اعداد و ارقام آمده در لایحه پیشنهادی دولت، مجموع کلی منابع و مصارف در مقایسه با آنچه در لایحه سال ۱۳۹۶ به مجلس رفته بود، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد (سال گذشته سقف منابع و مصارف حدود ۱۰۸۴ هزار میلیارد تومان بود).

راه پر پیچ و خم «اصلاحات ساختاری»

دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است «برای برون‌رفت از شرایط موجود نیاز به شکل‌گیری اراده سیاسی قوی و اجرای راه‌حل‌های جامع داریم».

۲۰۱۸؛ سالی سرنوشت‌ساز برای تجارت آزاد

عاطفه خسروی - سردبیر: روزشمار سال نو میلادی آغاز شده و طبق روال، فرصتی است برای بررسی و جمع‌بندی آنچه در یک سال گذشته بر کشورها گذشته و پیش‌بینی آنچه ممکن است امسال رخ دهد.

مقدمات «مهاجرت معکوس» را آماده کنیم

تا همین ۱۰ سال پیش مهاجرت از سایر شهرهای ایران به پایتخت برای بسیاری از شهروندان شهرها و ساکنان روستاها مزیتی ارزشمند به منظور دستیابی به زندگی پیشرفته و شهرنشینی به شمار می‌رفت.