نقش تولید در زنجیره ارزش انرژی

هر محصولی که در اختیار انسان قرار می‌گیرد، حاصل ترکیب مشخصی از مواد اولیه، فناوری، سرمایه و انرژی است. محصولات موردنیاز بشر، علاوه بر اینکه در داخل مرزهای جغرافیایی‌شان تولید، توزیع و مصرف می‌شود در یک بازار بین‌المللی نیز مورد معامله قرار می‌گیرد و محصولات گوناگونی از گوشه و کنار دنیا به نقاط دوردست صادر می‌شود. در اقتصاد بین‌الملل این روند می‌تواند به توسعه بینجامد و سطح تولید یک کشور را نیز حفظ کند.

علم اقتصاد در جایگاه فرماندهی

این روزها بحث چین بسیار داغ شده است؛ هم در سطح بین‌المللی و هم در سطح داخلی! در سطح جهانی چین به آرامی در حال خارج شدن از نقش قبلی است و آماده برای تغییر براساس چرخه کندراتیف و هژمون. چرخه کندراتیف، از «دوره‌های طولانی» صحبت می‌کند که مشخص‌کننده رابطه انسان و محیط مادی‌اش در طول تاریخ است.

بود و نبود «دولت» در بلبشوی گرانی وگرانفروشی

این روزها موج رو به افزایش گرانفروشی در جامعه نه‌تنها فشارهای کمرشکن و طاقت‌فرسایی را به اقشار آسیب‌پذیر جامعه و کاهش توان خرید آنها وارد کرده، بلکه بازار ملتهب و بیمار ناشی از آن، امنیت روانی جامعه را نیز در معرض خطر قرار داده است.

یأس جهان از آینده طلای سیاه (بخش پایانی)

روز گذشته در شماره نخست این یادداشت به تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد جهان اشاره کردیم و گفتیم باتوجه به اهمیت و نقش طلای سیاه به‌ویژه برای آن دسته از کشورهایی که به‌طور مستقیم تعاملات اقتصادی خود را با آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، شوک واردشده بسیار بالا خواهد بود.

یأس جهان از آینده طلای سیاه (بخش نخست)

در گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران و جهان که در آخرین نشست با شرایط کرونایی پارلمان بخش خصوصی (البته در مقطع زمانی قبل از همه‌گیری شدن ۲۵ میلیونی) بحث مهمی در زمینه رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت مطرح و در آن موارد عدیده‌ای از ناشناخته‌های وضعیت اقتصادی ایران و نیز جهان مطرح شد.

حراست از سلامت زنجیره توزیع

در شرایطی که التهابات بازار ارز روند سینوسی از افزایش و کاهش نرخ را تجربه می‌کند، در بازار داخلی این امر فقط به افزایش نرخ کالا و خدمات منجر شده و همین موضوع علاوه بر نگرانی جامعه، نتایج عملکرد و فعالیت دولت در حمایت توامان از جریان تولید و مصرف را با چالش مواجه کرده است. ۶ ماه از ورود کرونا به کشور می‌گذرد و تحریم نیز وارد دومین سال خود می‌شود.