سال ۹۶ با تمام فراز و فرودها، تلخکامی‌های ناشی از خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی، شوربختی‌های حاصل از بلایای طبیعی و حوادث هوایی، دریایی و جاده‌ای، بحران‌ها و تنش‌های بازار و البته یادمان‌های غرورآمیز و شادی‌بخشی چون حماسه انتخابات ریاست‌جمهوری، مرگ داعش در منطقه، رشد بطئی اقتصاد و تجارت و موفقیت‌های فرهنگی و ورزشی در عرصه بین‌المللی، در حال گذر از دالان تاریخ و پیوستن به ابدیت و خاطره است؛

شناسایی معدن و عملیات معدنکاری حلقه نخست زنجیره تولید صنایع معدنی و فلزی است که اگر به خوبی انجام شود، می‌توان انتظار روند مناسب‌تری را در ادامه زنجیره تولید داشت.

نقدینگی مهم‌ترین شاخص و ابزار در اقتصاد کلان است. نقدینگی همان‌طور که عامل رونق و بهبود اقتصاد می‌شود، اگر از مسیر خود منحرف شود، می‌تواند منجر به برهم ریختن اقتصاد و افزایش تورم شود.

نفس روزشمار سال ۱۳۹۶ به شماره افتاده و طبق روال، فرصتی است برای بررسی و جمع‌بندی آنچه در طول یک سال بر اقتصاد گذشته و پیش‌بینی آنچه ممکن است در سال آینده رخ دهد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تصمیم‌ها و اتفاق‌های چند بازار موازی و شاخص اقتصاد ایران، در سالی که گذشت تا شاید نقشه راهی باشد برای آنچه در سال ۱۳۹۷ پیش رو داریم؛

شکل‌گیری بازارها از آغاز، پاسخ به یک نیاز اجتماعی بود که فراتر از مبادله کالا و خدمت به‌شمار می‌رفت؛ نیاز به گفت‌وگو، معاشرت، ارتباط و تبادل داشته‌هایی که لزوما مادی نبودند.

در حالی که هوای بهار مشام اسفند را پر کرده و یکجا نشستن پشت میزها بیش از مهر ماه هوایی‌ات می‌کند، سخت است اما همواره در این ۲۰ سال کار آموخته‌ایم که اسفند را سخت‌تر از ماه‌های دیگر سال کار کنیم.

امروز کمبود منابع آبی و رو‌به‌رو شدن با پدیده خشکسالی در کشور سبب شده بسیاری از صنایع برای رسیدن به اهداف تعریف شده خود دچار مشکل شوند و در نهایت برای تامین منابع آب مورد نیازشان هزینه‌های بسیاری را بپردازند.

فساد پدیده‌ای تاریخی فرهنگی است که از دیرباز مانند ویروسی کشنده، سلول‌های زنده جوامع، نهادها و سازمان‌های اداری را به خود آلوده و مبتلا کرده و از مهم‌ترین عوامل مرگ تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و امپراتوری‌ها در طول تاریخ بوده است.

«مرد نامرئی» عنوان رمانی در نقد دست نامرئی «ادام اسمیت» نظریه‌پرداز اقتصاد آزاد است اما در اقتصاد ایران که قوانین بازار نیز حاکم نیست، مردان نامرئی از نوعی دیگر همان آثاری را بر جای گذاشته‌اند که نویسنده سوسیالیست بریتانیایی، جورج هربرت ولز به آنها اشاره می‌کند.

صفحه1 از5

روزنامه امروز

یادداشت

«غم- شادی»روزنامه صمت
Written byمهدی اسحاقیان

«غم- شادی»روزنامه صمت

تحلیل «چارجیم»
Written byمحسن رنانی

تحلیل «چارجیم»