منافع ملی و راهبردهای تعامل تجاری با جهان

شیوه‌ها و روش‌های توسعه پیوندها و تعامل با جهان از مکاتب و نحله‌های فکری مختلفی پیروی کرده و می‌کند.

«صیانت» به نرخ نابودی کسب‌وکار‌های اینترنتی؟!

امروزه رشد و گسترش اقتصاد اینترنتی که بر بستر فضای مجازی شکل گرفته، تمامی بخش‌های اقتصادی و اجتماعی از جمله خرده‌فروشی‌ها، حمل‌ونقل، خدمات مالی، تولید، آموزش، بهداشت، رسانه و... را تحت تاثیر قرار داده و قسمت اعظم کسب‌وکارها در این اقتصاد بر پایه فناوری‌های دیجیتال است.

زیر و بم بنگاهداری در ایران

بنگاهداری در ایران تاریخ چندهزارساله دارد. بنگاه در زبان فارسی و معادل آن در زبان انگلیسی یعنی Firm یک واژه بسیار قدیمی است. اصطلاح معروف و جاافتاده Firms and Families در زبان انگلیسی نشانگر آن است که خانواده‌ها منابع خود را در اختیار بنگاه‌ها قرار می‌دهند و بنگاه‌ها به کمک این منابع محصول عرضه می‌کنند.

جهان بدون نفت در سال ۲۰۵۰

مطالعات تطبیقی ایران و جهان نشانگر آن است که ادامه حیات جهان بدون انرژی‌های فسیلی امکان‌پذیر نیست و استفاده از انرژی‌های کربنی ادامه‌دار خواهد بود. مقامات بسیاری از کشورها معتقدند برنامه‌های اعلام‌شده ازسوی دولت‌های توسعه‌یافته مبنی بر به صفر رساندن وابستگی به گازهای گلخانه‌ای و انرژی‌های فسیلی تا سال ۲۰۵۰ واقع‌بینانه نیست و این کشورها قادر نخواهند بود تا این سال مصرف هیدروکربن‌ها را برای همیشه کنار بگذارند؛ بنابراین آنچه که برخی کشورها مانند روسیه و عربستان به‌دنبال تحقق آن هستند، توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است، نه کنار گذاشتن انرژی‌های فسیلی.

آن روی مسئله «رسوب کالا» در دروازه‌های ورودی

چندی پیش خبرهایی از رسوب کالا در برخی مبادی ورودی کشور در رسانه‌ها مطرح شد و از آن پس دوباره دستور برای آزادسازی و ترخیص سریع کالا از این گمرکات در صدر خبرها قرار گرفت.
رسوب کالاهای اساسی موردنیاز بازارهای داخلی، به‌ویژه مواد اولیه کالاهای ضروری جامعه در گمرک‌های ورودی کشور از جمله پدیده‌هایی است که در چند سال اخیر چهره نمود، این در حالی است که تا پیش از آن، این‌گونه مواد و دیگر کالاهای واسطه‌ای در انبارهای مبادی ورودی کشور تقریبا مشکلی برای ترخیص نداشتند.

فاجعه‌ای در راه است!

این روزها صحبت‌هایی از کسری بودجه کشور در زمینه‌های گوناگون می‌شنویم. البته سال‌هاست کارشناسان اخطار می‌دهند و می‌گویند در جای‌جای کشور اتفاق‌هایی در شرف‌وقوع است. از بانک‌ها گرفته تا صندوق‌های بازنشستگی، از بنزین گرفته تا گاز و برق و آب، از مرغ و تخم‌مرغ گرفته تا گوشت و ماهی و... البته در پیش‌بینی‌های کارشناسان نمی‌توان زمان دقیق وقوع را تعیین کرد. به‌قول معروف دیر و زود دارد اما سوخت‌وسوز ندارد.