کدخبر: 32201

طرح ترافیک قوانین تنبیهی شهروندی است

امروز اغلب افراد در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند و آنچه مسلم است اینکه در فضای زندگی شهری نیازها از طریق تعاملات متقابل افراد با یکدیگر رفع می‌شود؛ بنابراین در روند این نوع زندگی قاعده‌مند ساختن روابط افراد در جامعه شهری به‌منظور جلوگیری از هرج‌ومرج و بی‌ثباتی ضروری به نظر می‌رسد.

به این معنا که ویژگی‌هایی مانند جنسیت، مذهب و قومیت نباید باعث تبعیض میان افراد شود و آنها را از حقوق‌شان محروم کند. این مسئله در قوانین گوناگون متجلی شده که از نمونه‌های مهم آن قانون کار است. قانون کار اجازه تبعیض میان افراد به‌دلیل جنسیت و نژاد و رنگ را نداده و حکم می‌کند حقوق و مزایایی یکسان برای تمامی آنها در نظر گرفته شود.
حق رأی و انتخاب شدن و انتخاب کردن از حقوق شهروندی نشأت می‌گیرد. حفظ کرامت انسانی که مفهومی بسیار گسترده دارد و هم در اسناد حقوق بشری و هم در مبانی دینی و مذهبی ما از جایگاه قابل‌توجهی برخوردار است، یکی از مصادیق مهم حقوق شهروندی به‌شمار می‌رود و حتی در حقوق جزا و براساس اصل سی‌وهفتم قانون اساسی «هیچ‌کس ازنظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود؛ مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.» علاوه براین بعد از مجرم شناخته شدن فرد نیز، کرامت او باید حفظ شود. پس حقوق اسلامی بیان می‌کند که اگر مجری قصاص، بیش از آنچه فرد خاطی مستحق آن است، مجازات کند، مجرم شناخته خواهد شد.
حق برخورداری از فرصت‌های برابر شغلی، تامین حداقل‌های موردنیاز زندگی در زمینه خوراک، پوشاک و مسکن مناسب، آموزش‌وپرورش رایگان، حق تحصیل در مقاطع گوناگون تحصیلی، رأی دادن، خدمت در ارتش، پرداخت مالیات، شرکت در نشست‌ها و اجتماعات شهری، حضور در محکمه‌های عمومی، عضویت در هیات‌منصفه و هیات‌های حل اختلاف، مشارکت در پروژه‌های اجتماعی برای پیشرفت جامعه و همچنین یافتن مشکلات و راه‌حل برای آنها و... از حقوق شهروندی است و مسئولیت‌های دولت در قبال شهروندان هم از مهم‌ترین ویژگی‌های حقوق شهروندی به‌شمار می‌رود. هزینه کردن مالیات و عوارض برای ارائه خدمات، حفاظت از جان، مال، حقوق و امنیت شهروندان، بهداشت و سلامت، آموزش، ساخت سد، بزرگراه، خیابان، راه‌آهن، پارک، نگهبانی از منابع طبیعی، جنگل‌ها و محیط‌زیست و صدها موضوع دیگر مربوط به دولت و سازمان‌هایی مانند شهرداری به‌عنوان یک نهاد حکومتی است.


در حقوق شهروندی در ایران ۳ نکته مهم وجود دارد:
اول قوانین و مقررات بازدارنده که برای جلوگیری از وقوع تخلفات و جرائم و ممنوعیت انجام برخی فعالیت‌ها تدوین‌شده و اصل نوزدهم قانون اساسی بیان می‌کند: «مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند.»
دوم قوانین حمایتی که در راستای حمایت از حقوق افراد تنظیم‌شده است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به اصل سوم قانون اساسی اشاره کرد که از حق آموزش‌وپرورش و تربیت‌بدنی رایگان برای همه و تسهیل و تعلیم آموزش عالی حمایت کرده است.
سوم قوانین تنبیهی که در صورت وقوع تخلفات و نقض قوانین و وقوع جرائم به بیان مجازات و ضمانت اجراها می‌پردازد. مانند قانون مجازات اسلامی که در صورت وقوع جرائمی مانند برهم زدن امنیت ملی یا ایجاد رعب و وحشت در افراد مجازاتی را برای فرد خاطی پیش‌بینی کرده است.
به نظر می‌رسد طرح ترافیک، جزو گروه سوم است و بدون آنکه در بخش حمایتی یا قوانین بازدارنده در نظر گرفته شود، به‌طور مستقیم در قوانین تنبیهی جای گرفته و ناقض حقوق شهروندی است.
باتوجه به عزم دولت یازدهم مبنی بر تدوین منشور حقوق شهروندی و گماردن دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی، می‌توان امیدوار به توسعه حقوق شهروندی در ایران و حذف قوانینی مانند طرح ترافیک بود.
رئیس‌جمهوری در گزارش خود، هدف از تهیه منشور حقوق شهروندی را احترام به حقوق همدیگر و احساس آرامش در بخش‌های گوناگون جامعه ازجمله دانشگاه، بازار، ورزش و مدرسه‌ها اعلام کرد. وی تاکید کرد نخبگان و مردم درباره این منشور نظر دهند. تعداد زیادی از صاحب‌نظران و منتقدان اقدام به طرح دیدگاه‌های خود در این زمینه کردند. بعضی‌ها نوشتند در منشور حقوق شهروندی دولت چیز جدیدی دیده نمی‌شود، بعضی دیگر این منشور را در تضاد با قانون اساسی دانستند، عده‌ای هم این منشور را تنها انحراف افکار عمومی از اولویت مشکلات اقتصادی به مسائل سیاسی و حاشیه‌ای می‌دانند و آن را یک حرکت سیاسی و تبلیغاتی تصور می‌کنند و برخی دیگر از مخالفان هم علت مخالفت خود را اشکال‌های حقوقی دانسته و می‌گویند این منشور به حقوق خصوصی اختصاص یافته و هیچ عنایتی به حقوق عمومی شهروندان در حوزه اقتصاد نشده و گروهی هم بی‌توجهی عملی دولت به مسائل جزئی مانند آلودگی هوا و اجرای تصمیم‌های غیرکارشناسی مانند همین طرح ترافیک یا افزایش غیراصولی عوارض خروج به چند صددرصد و حذف آن برای گروهی دیگر یا انواع دریافت‌های گوناگون سازمان‌های دولتی به‌ویژه شهرداری‌ها از مردم با عنوان عوارض و سایر خدمات ساده را دلیل انتقاد خود مطرح می‌کنند.
بااین‌حال ریاست محترم جمهوری تلاش کرده به شیوه‌های گوناگون حقوق شهروندی را مطرح کند. به نظر می‌رسد درحال‌حاضر هم دولت و مجلس باید به موضوع طرح ترافیک شهر تهران که می‌تواند آغازگری برای شهرهای بزرگ دیگر کشور هم باشد ورود کنند.
ناصربزرگمهر - به نام او که هرچه بخواهد همان می‌شود
روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر